آغ دام: شهر ویران شده قره باغ در محاصره مین ها (

به گزارش دور زمین، 3 تا 5 سال دیگر مردم می توانند برای زندگی به آغ دام بازگردند. حذف مین ها از این منطقه نیز 15 سال طول می کشد.

آغ دام: شهر ویران شده قره باغ در محاصره مین ها (

جهت دریافت خدمات طراحی خانه های ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

پس از جنگ بین ارمنستان و آذربایجان و در نتیجه توافق آتش بس، ارتش ارمنستان از شهر آغ دام در حومه قره باغ/ آرتساخ عقب نشینی و کنترل شهر به آذربایجان پس داده شد؛ شهری که به صورت یک ویرانه به دست نیروهای آذربایجانی رسید.

به گزارش خبرنگاران، براساس توافق آتش بس میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان، ارتش ارمنستان بعضی از مناطق حومه قره باغ/ آرتساخ را به باکو پس داده است. این توافق در ماه گذشته و با میانجگری روسیه به نتیجه رسید.

بعد از فروپاشی شوروی، قره باغ/ آرتساخ اعلام استقلال کرد. جمهوری آذربایجان این استقلال را نپذیرفت. همین موضوع باعث جنگ میان دو طرف در دهه 1990 میلادی شد. ارتش ارمنستان هم برای حمایت از ارامنه قره باغ وارد خاک آذربایجان شد و مناطقی از این کشور را تصرف کرد. حالا و پس از جنگ 2 ماه گذشته بین آذربایجان و ارمنستان، طرف ارمنی باید مناطقی را که 30 سال پیش تصرف نموده به آذربایجان پس دهد.

نمایی از شهر ویران شده آغ دام در حومه منطقه قره باغ- آرتساخ/ عکس: گرفته شده از گزارش تصویری فرانس 24

پس از توافق ماه گذشته، مردم ساکن این مناطق، شهر و خانه های خود را رها کردند و برای امنیت بیشتر به مناطق دیگر در کشور ارمنستان رفتند. در بعضی از روستاها نیز ساکنان ارمنی خانه های خود را سوزاندند تا به دست آذربایجانی ها نیفتد. شهر آغ دام یکی از آنها است.

به گزارش فرانس 24 شهر آغ دام که پیشتر یک قطب ضنعتی در حومه قره باغ/ آرتساخ محسوب می شد، اینک به ویرانه تبدیل شده و هزینه های بازسازی آن بسیار سنگین به نظر می رسد.

نمایی از شهر ویران آغ دام در حومه قره باغ- آرتساخ/ عکس: از گزارش تصویری فرانس 24

شهر آغ دام یکی از مناطقی است که در سال 1993 یا جنگ اول قره باغ/ آرتساخ از آذربایجان گرفته و به دست طرف ارمنی افتاد. در آن موقع حدود 40 هزار نفر در این شهر زندگی می کردند. اینک و پس از سه دهه نیروهای آذربایجانی دوباره آن را پس گرفتند.

نیروهای آذربایجان پس از بازپس گیری دوباره شهر آغ دام با خانه و سازه های ویرانه روبرو شدند. تنها بنای باقی مانده در این شهر یک مسجد است.

تنها یک مسجد در شهر آغ دام در حومه قره باغ- آرتساخ باقی مانده است/ عکس: از گزارش تصویری فرانس 24

تا قبل از فروپاشی شوروی، منطقه قره باغ/ آرتساخ در قالب دولت خودمختار زیرمجموعه جمهوری سوسیالیستی آذربایجان اداره می شد.

کاسیمو مهمت اوغلو یکی از اعضای حزب سیاسی آذربایجان جدید در این باره گفت: چه طور ممکن است شهری این چنین تخریب گردد یا همه خانه ها از بین بروند؟

او اضافه نمود: باید می دیدید که این شهر در گذشته چگونه بود، زیبا و مدرن. آنها (ساکنان ارمنی) می دانستند که دیگر نمی توانند در اینجا زندگی نمایند و برای همین همه چیز را ویران کردند و رفتند.

بخشی از مسجد به جا مانده در شهر آغ دام در حومه قره باغ/ عکس: از گزارش تصویری فرانس 24

بازسازی و مین زدایی آغ دام یک اولویت فوری است. آغ دام مانند بسیاری از مناطق دیگر آذربایجان که پس از درگیری ها به از سوی آذربایجانی ها بازپس گرفته شده، پر از مین است.

ادریس اسماعیلیوف که در اقدامات مین کاری آژانس ملی آذربایجان کار می نماید، در این باره گفت: براساس تخمین های ما 3 تا 5 سال دیگر مردم می توانند برای زندگی به این شهر بازگردند. حذف مین ها از این منطقه نیز 15 سال طول می کشد.

مقامات آذربایجانی خسارات وارده به مناطق پس گرفته شده را بیش از 100 میلیارد دلار برآورد نموده اند و در حال آماده سازی مدارک حقوقی برای دریافت غرامت از ارمنستان هستند.

در زبان آذری این منطقه قره باغ و در زبان ارمنی آرتساخ نام دارد. براساس تصمیمات بین المللی و سازمان ملل منطقه قره باغ/ آرتساخ بخشی از خاک جمهوری آذربایجان است. این منطقه کوهستانی حدود 4400 کیلومتر مساحت دارد و ساکنان آن اکثریت مسیحی ارمنی و اقلیت آذری/ترک شیعه هستند.

نمایی از مسجد باقی مانده در شهر آغ دام در حومه قره باغ-آرتساخ/ عکس: از گزارش تصویری فرانس 24

نمایی از ساختمان ها و شهر ویران آغ دام در حومه قره باغ- آرتساخ/ عکس: از گزارش تصویری فرانس 24

نمایی از یک ساختمان ویران شده در شهر آغ دام در حومه قره باغ- آرتساخ/ عکس: از گزارش تصویری فرانس 24

یک خودروی مین روب در حال از بین بردن مین های اطراف شهر آغ دام در حومه قره باغ-آرتساخ/ عکس: از گزارش تصویری فرانس 24

منبع: عصر ایران
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3437

به "آغ دام: شهر ویران شده قره باغ در محاصره مین ها (" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغ دام: شهر ویران شده قره باغ در محاصره مین ها ("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید