معبد خائو رنگ پوکت (تایلند) - دور زمین

معبد خائو رنگ پوکت (تایلند)

معبد خائو رنگ پوکت (Wat Khao Rang) در یکی از بهترین مکان‌ها در شهر پوکت، بر دامنه تپه فوق‌العاده محبوب رنگ قرار گرفته است. اینجا جایی است که مسافران تور پوکت می‌توانند یک مجسمه طلایی بسیار بزرگ بودای نشسته را ببینند؛ این مجسمه اولین در نوع خودش در جزیره بوده است. این معبد چشم‌نواز در آخر هفته‌ها، وقتی مردم محلی از آن بازدید می‌کنند حسابی شلوغ می‌شود. بسیاری از شرکت‌های توریستی که مسافران تور تایلند را به پوکت و منطقه آندامان می‌آورند، بازدید از این معبد را همراه با تماشاگه خائو رنگ و رستوران‌های خائو رنگ، در برنامه گردش خود قرار می‌دهند.

معبد خائو رنگ پوکت (تایلند)

معبد خائو رنگ پوکت سال‌ها پیش ساخته شده و از آن زمان مجسمه زیبا و طلایی بودای نشسته، مکانی روحانی برای بسیاری از عبادت‌کنندگان در جزیره بوده است. این مجسمه نه تنها فوق‌العاده شگفت‌انگیز به نظر می‌آید بلکه اولین بودای غول‌پیکر در پوکت بوده است. بعد از آن جای خود را به بودای غول‌پیکری داد که در تپه‌های ناکرد، بین چالونگ و کاتا ساخته شد. حال و هوای معبد بسیار آرامش‌بخش است و به هیچ عنوان یک مکان شلوغ توریستی‌شده نیست. مسافران تور پوکت می‌توانند نسل‌های مختلفی از خانواده‌ها را ببینند که به اینجا می‌آیند و با اهدای غذای تازه و دادن هدیه به راهبان (معمولا قبل از ساعت 11) نذر خود را به جا می‌آورند. این مراسم یکی از زیباترین صحنه‌هایی است که می‌توانید در تور تایلند ببینید.

وقتی در تور پوکت به این معبد می‌آیید شانس قدم زدن در اطراف معبد و دیدن برخی از شگفت‌انگیزترین کارهای هنری تایلند را از دست ندهید. برخی از این کارها شامل مجسمه‌های ارباب مرگ (یوماراج) و غول‌های اساطیر تایلندی و همچنین کنده‌کاری‌های چوبی سنتی بر روی درها و سقف معبد هستند. در جای دیگری از معبد ردیفی از تصاویر راهبانی قرار گرفته که فوق‌العاده مورد احترام بوده‌اند و سال‌ها قبل از دنیا رفته‌اند. این‌ها نیز از جاذبه‌های اصلی معبد برای دیدن هستند.

آن چیزی که این معبد را معروف کرده نه فقط مجسمه‌های جالب توجه بودا در آن، بلکه بنیانگذارش یعنی Lung Pu Supa است. بسیاری از مردم محلی معبد خائو رنگ را با نام معبد لونگ پو سوپا نیز می‌شناسند. این شخص بیشتر از 100 سال پیش در منطقه‌ای روستایی در ایسان به دنیا آمد. او را همچنین با نام راهب زنده می‌شناسند چرا که او در زمان سلطنت 5 پادشاه تایلند از سلسله چاکری، از زمان شاه رامای پنجم تا زمان پادشاه کنونی تایلند یعنی شاه رامای نهم زندگی کرده است. او رهبانیت خود را از سن 9 سالگی آغاز کرد. در سال‌های جوانیش Luang Pu Supha هیچ‌گاه برای مدتی طولانی در جایی مستقر نشد و همیشه در حال جابه‌جایی برای تفکر و تحصیل Dharma و کمک به مردم بوده است. به خاطر سن و وضعیت سلامتیش، او پوکت را به عنوان آخرین منزلگاه خود انتخاب کرده است. بعد از سپری کردن سال‌های زیادی در وات خائو رنگ، او هم‌اکنون به شکل دائم در وات سیلسوپارام در چالونگ زندگی می‌کند.

Luang Pu Supha در زمان سفرهایش به بیشتر مکان‌ها از جمله جنگل‌های عمیق، با پای پیاده مسیرها را طی کرد. او به کشورهای همسایه تایلند از جمله لائوس، ویتنام، مالزی، سنگاپور و همچنین هند و چین هم سفر کرد. دهه‌ها قبل او در میان معدود راهبانی بود که توانستند به فرانسه و شرق اروپا سفر کنند؛ که در آن زمان بسیار غیر معمول بود. او را با کارهای مردمیش، دانشش و همچنین رفتار دوستانه‌اش می‌شناسند. از کارهای او می‌توان به ساخت پل برای روستاهای فقیر و ساخت بیمارستان برای راهبان اشاره کرد. در طول سالها او کمک کرده که بیشتر از 30 صومعه در سراسر تایلند ساخته یا بازسازی شوند. یکی از آنها معبد کو سیری در پوکت است. معبد خائو رنگ همه روزه از ساعت 8 تا اواخر غروب به روی بازدیدکنندگان باز است. برای رفتن به این مکان در تور تایلند باید به جاده واچیرا بروید، از بیمارستان واچیرا که عبور کنید معبد چند صد متر جلوتر سمت راست قرار دارد.

انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 138

به "معبد خائو رنگ پوکت (تایلند)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معبد خائو رنگ پوکت (تایلند)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید