خانه چینپراچا پوکت (تایلند) - دور زمین

خانه چینپراچا پوکت (تایلند)

بان چینپراچا (Baan Chinpracha) در شماره 98 جاده کرابی قرار گرفته و یک نمونه عالی از عمارت‌های چینی استعماری است. این عمارت در سال 1903 ساخته شده و تنها چند صد متر با رستوران معروف فیل آبی فاصله دارد. مسافران تور تایلند در این جا نه تنها می‌توانند نگاهی به نحوه زندگی یک خانواده مرفه، در پوکت چند دهه پیش بیندازند بلکه می‌توانند با صاحب خانه نیز ملاقات کنند.

خانه چینپراچا پوکت (تایلند)

Khun Daeng بیشتر فضاهای خانه‌اش را به روی مسافران تور تایلند باز کرده است. در بازدیدتان از این عمارت در تور پوکت، می‌توانید دو اتاق خواب طبقه بالایی، آشپزخانه و تمام طبقه همکف را ببینید. او موفق شده این خانه زیبا را در شرایطی عالی حفظ کند؛ در این جا کاشی‌های قدیمی ایتالیایی کفپوش، بعضی مبلمان قدیمی که در آن زمان از اروپا و چین وارد شده بودند و عکس‌های قدیمی متعلق به خاندان Tandavanitj قابل مشاهده هستند.

جذاب‌ترین بخش داخل خانه چینپراچا، پاسیوی روباز داخل خانه است. در زمان‌های قدیم این محوطه باز مرکزی، قلب خانه‌های ساخته شده به سبک چینی استعماری بود؛ این فضایی بود که زنان خانه در حال پخت و پز یا شستن لباس‌ها با هم گفتگو می‌کردند. این حیاط به نوعی شش خانه نیز بوده و اجازه می‌داده هوا به داخل خانه جریان پیدا کند؛ حتی در گرمترین ماه سال، آوریل، زمانی که دما در پوکت تا 38 درجه سانتیگراد هم بالا می‌رود.

آشپزخانه بزرگ خانه دارای اجاق‌های قدیمی، ظروف پخت و پز سفالی، تابه‌ها و کتری‌های برنجی و چراغ‌های نفتی است. چندین ظرف چند طبقه حمل غذا نیز روی یک کمد چوبی قدیمی به چشم می‌خورند. این ظرف‌ها نقشی مهم در فرهنگ غذایی آسیای جنوب شرقی داشته‌اند؛ مردم تایلند از آنها به عنوان ظرف ناهار مدرسه، برای بردن غذا برای راهبان در زمان حضور صبح‌گاهی در معابد یا انتقال غذاهای تازه پخته شده برای دوستان و خانواده، زمانی که به آن‌ها سر می‌زدند استفاده می‎‌کردند.

بان چینپراچا به عنوان محل فیلمبرداری در فیلم‌های زیادی، هم تایلندی و هم غربی، دیده شده است. Heaven & Earth ساخته الیور استون و سریال تلویزیونی The Young Indiana Jones Chronicles از آن جمله‌اند. در زمان بازدید از بان چینپراچا در تور پوکت توجه داشته باشید که خانه از خیابان قابل مشاهده نیست، اما تنها چند خانه با رستوران فیل آبی فاصله دارد. بان چینپراچا تنها عمارت چینی استعماری در پوکت است که به روی عموم مردم و مسافران تایلند باز است. باید مبلغی ناچیز برای ورودی بپردازید. این مجموعه روزهای یکشنبه بسته است.

انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 264

به "خانه چینپراچا پوکت (تایلند)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه چینپراچا پوکت (تایلند)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید