میدان تیانانمن پکن (چین) - دور زمین

میدان تیانانمن پکن (چین)

این میدان میزبان رویدادهای مهمی مانند اعلان شکل‌گیری جمهوری خلق چین توسط رهبر مائو در سال 1949 بوده و توسط جاذبه‌های گردشگری رده بالا در سطح جهانی از شهر ممنوعه گرفته تا موزه ملی چین احاطه شده است.

میدان تیانانمن پکن (چین)

کارهایی که در تور چین می‌توان در تیانانمن انجام داد

در این میدان گردشگران تور چین می‌توانند به جایگاه سخنرانی تیانان‌مِن رفته و هنگام طلوع آفتاب در مراسم بالا رفتن پرچم ملی چین شرکت کنند. گردشگران می‌توانند از موزه ملی چین دیدن کرده و به مقبره مائو زدونگ (Mao Zedong) رفته و پیکر رهبر بزرگ چین را ببینند.

جاذبه های گردشگری میدان برای گردشگران تور چین

در میدان تیانان‌مِن، بنای یاد بود قهرمانان ملی چین، تالار بزرگ خلق چین، موزه ملی چین و مقبره مائو زدونگ قرار دارد. شهر ممنوعه در شمال میدان قرار گرفته و در جنوب میدان معبد بهشت قرار دارد.

ابعاد و وسعت میدان تیانانمن پکن

میدان تیانان‌مِن در زمان توسعه خود در سال 1959 بزرگترین میدان مشهور جهان بود و از دروازه هند در شهر دهلی و میدان رژه ورشو در مجارستان پیشی گرفته بود. این میدان چشم انداز مائو را به مدت 17 سال عملی ساخته و تا سال 1976 (سالی که مائو فوت کرد) بزرگترین میدان جهان بود. این میدان تا به امروز دومین میدان بزرگ پایتخت‌های جهان پس از میدان شهر جاکارتا بوده است. در حال حاضر میدان تیانان‌مِن ششمین میدان بزرگ شهری جهان (و چهارمین میدان بزرگ چین) در زمینی به وسعت 440 هزار متر مربع قرار گرفته و گنجایش میزبانی یک میلیون نفر را در جشن‌های عمومی و گردهمایی‌ها دارد. جایگاه سخنرانی تیانان‌مِن واقع در شمال میدان و منطبق بر محور مرکزی شمال به جنوب شهر پکن، در ایام قدیم دروازه اصلی ورود به قصر پادشاهی سلسله مینگ و کینگ بوده است.

تاریخچه میدان تیانانمن پکن

در ابتدا این میدان چِنگ‌تیان‌مِن (Chengtianmen) (دروازه رفت و آمد به بهشت) نام داشت. در سال هشتم فرمانروایی امپراطور شونژی (Shunzhi) در سال 1652 این دروازه بازسازی و مرمت شده و نام آن به تیانان‌مِن (دروازه آرامش بهشتی) تغییر پیدا کرد. از آن زمان به بعد تقریبا در تمام جشن‌ها و مراسم مهم سلطنتی مانند بر تخت نشستن امپراطور، جشن ازدواج‌های سلطنتی، مراسم به نبرد رفتن امپراطور، مراسم معروف فرمان امپراطوری صادر شده توسط ققنوس طلایی، مراسم پرستش بهشت و زمین، آیین پرستش پنج دانه (غلات) با عبور از این دروازه برگزار می‌شده است.

این دروازه باشکوه 5 ورودی دارد. در دوران سلسله مینگ و کینگ، ورودی و راه میانی که به شهر ممنوعه منتهی می‌شد، مختص شخص امپراطور بود. امپراطور با گذر از این مسیر به محل محراب و تشریفات و سایر فعالیت مذهبی می‌رفت. افسران عالی رتبه سلطنتی، ملکه، معشوقه‌ها و شاهزاده‌ها تنها اجازه گذر از مسیرهای جانبی وروردی شهر ممنوعه را داشتند. در حالی که مردم عادی اجازه ورود به شهر ممنوعه را نداشته و دلیل نامگذاری آن به همین علت است.

ویژگی و امکانات میدان تیانانمن پکن

جایگاه سخنرانی تیانان‌مِن در زیر خورشید باشکوه‌تر از هر وقتی دیده میشود. با کاشی‌های درخشان زرد رنگ در سقف و با داشتن دیوارها و ستون‌هایی به رنگ قرمز تیره. قبل از رسیدن به میدان تیانان‌مِن، پل آب طلایی و ستون Huabiao سفید قرار دارند. یک جفت ستون زینتی که از مرمر سفید ساخته شده و روی آنها نقش‌هایی از اژدهاها حکاکی شده است. همچنین به دلیل این که در زمان‌های قدیم مردم عادی شکایت‌ها و پیشنهادات خود را در این مکان به گوش امپراطور می‌رساندند، به این مکان ستون شکایت نیز گفته میشود. همچنین یک جفت مجسمه شیر سنگی بزرگ نیز در میدان تیانان‌مِن وجود دارد.

مراسم بالا بردن پرچم در میدان تیانانمن پکن

مراسم بالابردن و پایین آوردن پرچم ملی چین همه روزه در طلوع و غروب آفتاب در میدان اجرا می‌شود. هر روز صبح دقیقا در زمان طلوع خورشید مراسمی برای بالا بردن پرچم ملی چین توسط سربازان یونیفرم پوش به اجرا در می‌آید. مدت این مراسم سه دقیقه می‌باشد. با توجه به این که حدود 2 دقیقه و 7 ثانیه زمان لازم است تا آفتاب از افق طلوع کند، پرچم نیز در عرض همین مدت بالا می‌رود. این مراسم به دقت با زمان طلوع خورشید همسان است. بنابراین برای تماشای این مراسم باید حداقل ده دقیقه قبل از طلوع خورشید در میدان حاضر باشید.

دسته سربازان چند دقیقه قبل از طلوع آفتاب از برج تیانان‌مِن بیرون آمده و از روی پل مقابل برج رد شده و به سمت محل استقرار میله پرچم رژه می‌روند. اگر قصد استقرار در نزدیکی میله پرچم را دارید باید کمی زودتر از موعد در میدان حاضر شوید. بعضی اوقات به دلیل تعطیلات رسمی مهم، هزاران نفر در میدان مستقر بوده و گاهی اوقات به دلیل وضعیت بد آب و هوایی، جمعیت اندکی حاضر هستند. بنابراین اگر قصد دیدن سربازان از فاصله نزدیک را دارید، زودتر در میدان حاضر شوید. در هنگام بالا رفتن پرچم سرود ملی چین پخش میشود و اگر شعر آن را حفظ باشید می‌توانید با آن همنوایی کنید. برای ورود به میدان باید از گیت‌های بازرسی عبور کنید. بهتر است که وسایل و بسته‌های زیادی همراه خود نداشته باشید. اگر چنانچه کیف کوچکی همراه خود داشته باشید در این گیت‌ها مورد بازرسی قرار خواهد گرفت. حصار کوتاهی برای عبور و وارد شدن به میدان وجود دارد. لازم به ذکر است بازدید از میدان برای گردشگران تور چین رایگان است.

انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 230

به "میدان تیانانمن پکن (چین)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میدان تیانانمن پکن (چین)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید