معبد بهشت پکن (چین) - دور زمین

معبد بهشت پکن (چین)

معبد بهشت (Temple of Heaven) در منطقه چونگ ون پکن قرار گرفته است. این مکانی است که امپراتوران سلسله مینگ (1368 تا 1644) و سلسله کینگ (1644 تا 1911) مراسم مذهبی عبادت بهشت را در آن برگزار می‌کردند. در میان ساختمان‌های مذهبی چین باستان، این مجموعه بزرگترین و باشکوه‌ترین آنها و یک شاهکار واقعی معماری است. این محوطه اولین بار در سال 1420 و در زمان هجدهمین سال سلطنت پادشاه Yongle از سلسله مینگ ساخته شد. معبد بهشت بعد از آن و در زمان سلطنت پادشاه Jiajing از سلسله مینگ و امپراتور Qianlong از سلسله کینگ گسترش یافت و بازسازی شد. در سال 1988 این معبد به عنوان یک مجموعه سیاحتی به روی عموم مردم و مسافران تور چین باز شد تا نمایش‌دهنده فلسفه، تاریخ و مذهب باستانی این سرزمین به جهانیان باشد. سبک باشکوه معماریش و دلالت‌های ضمنی فرهنگی ژرفش، دیدی عالی از سنت‌های باستانی تمدن شرق را ارائه می‌دهد.

معبد بهشت پکن (چین)

مجموعه معبد بهشت زمینی به مساحت دو میلیون و هفتصد هزار متر مربع را پوشش داده و بزرگ‌تر از مجموعه شهر ممنوعه است. به عنوان فرزندان بهشت، امپراتوران چین اجازه ساختن سکونت‌گاهی برای خودشان که بزرگ و عظیم‌تر از اقامتگاه بهشتیان بر روی زمین (همان معبد بهشت) باشد را نداشتند. به همین خاطر است که این دو مجموعه از نظر ابعاد این چنین با هم تفاوت دارند. دور تا دور معبد را یک دیوار بلند احاطه کرده است. بخش نیم دایره‌ای شمال مجموعه نمادی از بهشت و بخش چهارگوش جنوبی نمادی از زمین است. بخش شمالی در ارتفاع بالاتری از بخش جنوبی قرار دارد؛ این طراحی نشان می‌دهد که بهشت بالا و زمین پایین است. به علاوه این طراحی یک عقیده باستانی چینی را بازتاب می‌دهد که در آن بهشت به صورت دایره‌ای و زمین به شکل مربع تصور می‌شود. معبد بهشت به وسیله دو دیوار سرتاسری به دو بخش داخلی و بیرونی تقسیم شده است. ساختمان‌های اصلی در شمالی‌ترین و جنوبی‌ترین بخش‌های محور میانی از بخش داخلی قرار گرفته‌اند. برخی از باشکوه‌ترین و خیره‌کننده‌ترین ساختمان‌هایی که می‌توانید در تور چین و در این مجموعه ببینید، شامل محراب مرتفع گرد (Huanqiutan)، محفظه سلطنتی بهشت (Huang Qiong Yu) و سالن دعا برای محصول پر بار (Qiniandian) می‌شوند.

جاذبه‌های داخل مجموعه معبد بهشت پکن

محراب مرتفع دایره‌ای در بخش جنوبی محوطه قرار گرفته است. در زمان سلسله‌های مینگ و کینگ امپراتورها در اینجا در روز انقلاب زمستانی در هر سال، قربانی‌های خود را به بهشت پیشکش می‌کردند. ساختمان‌های مشهور این قسمت شامل دروازه‌های لینگ‌شینگ، تیرک دیدن فانوس، تراس پرستش آسمان، سنگ قلب بهشت، اجاق چوب‌سوز و حیاط آشپزخانه آسمانی هستند. در امتداد محور میانی از محراب مرتفع دایره‌ای به سمت شمال که بروید، مخزن سلطنتی بهشت را می‌بینید. اینجا جایی برای نگهداری از لوحه‌های خدایان بوده که در مراسم پرستش بهشت استفاده می‌شده است. مسافران تور چین این سازه را برای دیواره پژواک، 3 سنگ پژواک و سنگ گفتگو می‌شناسند. تمامی این‌ها جاذبه‌های جالب توجهی هستند که از تئوری موج صدا استفاده می‌کنند.

پل دانبی که آن را با نام پل پله‌های شنگرف هم می‌شناسند، بخش جنوبی را به بخش شمالی متصل می‌کند. بخش جنوبی پل از بخش شمالیش پایین‌تر است. امپراتورها باور داشتند می‌توانند از طریق این پل به بهشت برسند؛ به همین دلیل نامش را راه مقدس گذاشته بودند. راه مقدس سه مسیر دارد، مسیر میانی مسیر سلطنتی بود که تنها امپراتورها از آن عبور می‌کردند؛ در یک طرف هم مسیر شاهزاده‌ها و در طرف دیگر مسیر مقام‌های رسمی حکومت بوده است. آن سوی پل دانبی شما به سالن عبادت برای محصول خوب می‌رسید. این ساختمان باشکوه یک سقف گرد با سه لایه دارد. در اینجا امپراتورها مراسم دعا برای طلب آب و هوای خوب و محصولات کشاورزی فراوان را انجام می‌دادند. این یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های مجموعه معبد بهشت است که در تور پکن فرصت می‌کنید از آن دیدن کنید.

بیشتر از 60 هزار درخت مختلف در معبد بهشت وجود دارند. معروف‌ترین این درخت‌ها درخت پدربزرگ است؛ یک درخت سرو 500 ساله که شاخه‌هایش همانند 9 اژدهایی هستند که به هم پیچیده‌اند. درختان این مجموعه محیطی آرامش‌بخش و زیبا خلق کرده‌اند، بسیاری از مردم محلی برای انجام تمرینات صبحگاهی و لذت بردن از این محیط آرام به اینجا می‌آیند. در ساعت‌های دیگر روز کسانی که در اطراف این معبد زندگی می‌کنند به اینجا می‌آیند و از انجام فعالیت‌های تفریحی و ورزشی مانند دویدن، دوچرخه‌سواری، آوازخوانی، رقص‌های سنتی، بازی شطرنج و بادبادک‌بازی لذت می‌برند. شما هم در تور چین می‌توانید با این افراد همراه شده و فعالیت‌های تفریحی مردم محلی را تجربه کنید.

رفتن به معبد بهشت در تور پکن

می‌توانید با اتوبوس‌های شماره 36، 53، 122، 525، 958 و TE3 و TE11 و TE12 و همچنین Yuntong 102 خود را به ایستگاه میدان تیانانمن رسانده و از آنجا از دروازه جنوبی وارد شوید. برای رفتن به دروازه غربی از اتوبوس‌های شماره 2، 17، 20، 36، 53، 71، 72، 93، 120، 622 و یا BRT1 استفاده کرده و در ایستگاه تیانتان شیمن پیاده شوید. اتوبوس‌های شماره 6، 34، 35، 72، 106 و 110 هم در ایستگاه تیانتان بیمن توقف دارند. نزدیک‌ترین دروازه به این ایستگاه، دروازه شمالی معبد بهشت است. اگر خواستید در تور پکن با مترو به این مجموعه تماشایی بروید، قطارهای خط 5 را سوار شده و تا ایستگاه تیانتان دونگمن بروید. از خروجی A بیرون بیایید و می‌توانید به راحتی ورودی شرقی پارک را پیدا کنید.

در اطراف معبد بهشت جاذبه‌های بسیار زیادی وجود دارند که توصیه می‌کنیم در تور چین از آنها هم دیدن کنید. پارک Taoranting چند بلوک آن‌طرفتر از محوطه معبد در غرب قرار گرفته است. موزه معماری باستانی چین هم در این بین قرار دارد. می‌توانید به راحتی از دروازه شرقی به موزه تاریخ طبیعی پکن بروید. اگر خط 5 مترو را سوار شده و در ایستگاه تیانتان دونگمن پیاده شوید، در بیرون از خروجی A می‌توانید بازار مروارید هونگ شیائو را در آن سوی خیابان ببینید. کمی که به سمت شمال پیاده‌روی کنید، به پارک آثار باقی‌مانده از دیوار شهر متعلق به سلسله مینگ می‌رسید.

ساعت کاری و قیمت بلیت معبد بهشت پکن

هزینه ورودی به خود مجموعه و بازدید از برخی از جاذبه‌های مختلف داخل آن جدا هستند. قیمت بلیت ورودی معبد بهشت در ماه‌های مختلف سال هم فرق می‌کند؛ هزینه ورودی از ماه آوریل تا اکتبر 15 یوان و از ماه نوامبر تا مارس 10 یوان است. بلیت ویژه بازدید از سالن نیایش برای محصول خوب، محراب دایره‌ای و دیوار پژواک 20 یوان است. اگر بخواهید بلیت ورودی و بازدید از جاذبه‌های یاد شده را با هم تهیه کنید قیمت‌ها شامل تخفیف می‌شوند. در این حالت بلیت چند منظوره از ماه آوریل تا اکتبر 34 یوان و از نوامبر تا مارس 28 یوان قیمت دارد. شما می‌توانید بلیت‌ها را در هر کدام از 4 دروازه ورودی از ساعت 8 صبح تا 5 بعدازظهر تهیه کنید. اگر تصمیم دارید در تور پکن هم از جاذبه‌های داخل مجموعه دیدن کنید، دقت داشته باشید با این که محوطه پارک تا ساعت 22 باز است، اما جاذبه‌ها تنها تا ساعت 5 بعدازظهر قابل بازدید هستند. کنار گذاشتن 1.5 ساعت از زمان تور چین برای دیدن این مکان فوق‌العاده زیبا و به دست آوردن خاطراتی فراموش‌نشدنی کافی خواهد بود.

انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 104

به "معبد بهشت پکن (چین)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معبد بهشت پکن (چین)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید