معبد زئوس آتن (یونان) - دور زمین

معبد زئوس آتن (یونان)

ساخت معبد زئوس المپیا (Temple of Olympian Zeus) تقریبا حدود 650 سال به طول انجامید و در طول این قرن‌ها بخشی از تاریخ این کشور را در خود ثبت کرد. این معبد در یک محوطه بسیار وسیع باستان‌شناسی در پایین مجموعه آکروپولیس و در مرکز شهر آتن قرار گرفته است. معبد المپیای زئوس زمانی بزرگترین معبد در دنیای باستان بود؛ حالا از آن معبد باشکوه تنها چندین ستون سنگی باقی مانده است. معبد زئوس المپیا یکی از جالب‌توجه‌ترین مکان های دیدنی آتن است، جایی که مسافران تور یونان می‌توانند با گذشته پر فراز و نشیب این سرزمین بیشتر از پیش آشنا شوند.

معبد زئوس آتن (یونان)

در اوج شکوه و عظمتش (که تنها برای 100 سال برقرار بود)، این معبد بسیار بزرگ از 104 ستون مرمری (هر کدام با ارتفاع 17 متر) تشکیل شده بود. بالای هر کدام از ستون‌ها یک سرستون کورینتی با کنده‌کاری‌های بسیار زیبا و مجلل قرار داشت. هر کدام از این سرستون‌ها 1.7 متر قطر داشتند. این ستون‌های شیاردار به صورت 20 ردیف دو تایی در طول معبد و 8 ردیف سه تایی در دو بخش انتهایی آن چیده شده بودند؛ به بیان دیگر معبد 100 متر طول و 45 متر عرض داشت. در داخل، دو مجسمه بسیار بزرگ ساخته شده از عاج و طلا، یکی از زئوس و دیگری از امپراتور رومی هادریان که خودش را خدا می‌دانست قرار داده شده بودند. وقتی در تور یونان از معبد زئوس دیدن می‌کنید، باید حسابی از قوه تخیل خود استفاده کنید تا بتوانید ابعاد باورنکردنی آن را تصور کنید. آن چه که هم‌اکنون از بزرگترین معبد در یونان باستان (و احتمالا در زمان خودش بزرگترین در تمام دنیا) باقی مانده، 16 ستون عظیم مرمری است.

در طول قرن‌های مختلف، پادشاهان تلاش‌های متعددی برای تکمیل معبد انجام دادند، اما این تلاش‌ها همگی بعد از مرگ یا برکناری آنها بی‌ثمر ماندند. بعد از هر بار تلاش، معبد برای مدتی طولانی، حتی چند صد سال، به حال خود رها می‌شد. سرانجام این رومی‌ها بودند که کار را تمام کردند؛ امپراتور هادریان کار ساخت معبد را تمام کرد، این بار با مرمر و سرستون‌های کورینتی پر جزئیات و زیبا. بعد از تکمیل شدن، معبد زئوس آتن بزرگترین معبد در یونان شده بود و یکی از بزرگترین مجسمه‌های مذهبی در تمام دنیا را در خود جای داده بود. این عظمت و شکوه خیلی به طول نیانجامید. حدود 100 سال بعد بربرها به آتن حمله کردند و مجسمه‌های ساخته شده از عاج و طلا را غارت کرده و تمام محوطه را تخریب کردند. معبد بعد از آن هیچ گاه بازسازی نشد و تا قرن‌های متمادی خرابه‌های باقی مانده از آن برای ساخت بناهای مختلف در گوشه و کنار شهر استفاده شدند.

راهنمای بازدید از معبد زئوس آتن در تور یونان

مجموعه معبد زئوس هر روز هفته به جز روزهای اول ژانویه، 25 مارس، یکشنبه عید پاک، روز کریسمس و روز 26 دسامبر به روی عموم باز است. ساعات کاری این مجموعه باستان‌شناسی در دوره بین ماه‌های اکتبر تا آوریل از ساعت 8 صبح تا 3 بعدازظهر و در دوره بین ماه‌های می تا سپتامبر از ساعت 8 صبح تا 8 بعدازظهر است. قیمت بلیت معبد زئوس المپیا 6 یورو است. اگر برنامه دارید در تور یونان خود از چندین موزه و مکان دیدنی آتن دیدن کنید، به شما توصیه می‌کنیم که بلیت ویژه با قیمت 30 یورو را تهیه کنید. این بلیت برای 5 روز اعتبار دارد و با داشتن آن شما می‌توانید از آکروپولیس، آگورای باستانی، موزه باستان‌شناسی و چندین جاذبه دیگر در این شهر دیدن کنید. در زمان بازدیدتان کلاه و آب نوشیدنی همراه ببرید، چرا که تنها سایه‌های موجود در این مجموعه در بیرونی‌ترین بخش‌های معبد و دور از خرابه‌های اصلی قرار دارند.

ساعات بازدید
8 صبح تا 8 بعدازظهر
هزینه ورودی
6 یورو
انتشار: 13 آبان 1400 بروزرسانی: 13 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 95

به "معبد زئوس آتن (یونان)" امتیاز دهید

1 کاربر به "معبد زئوس آتن (یونان)" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معبد زئوس آتن (یونان)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید