با تاریخچه بنای آکروپلیس در یونان آشنا شوید - دور زمین

با تاریخچه بنای آکروپلیس در یونان آشنا شوید

آکروپلیس یکی از مشهورترین بناهای شهر آتن یونان بوده که یکی از راه‌حل‌های سفر به شهر آتن و بازدید از آکروپلیس ملحق شدن به تور جزایر یونان با کشتی کروز است.

با تاریخچه بنای آکروپلیس در یونان آشنا شوید

آکروپلیس در شمال شرقی پارتنون در شهر آتن کشور یونان قرار دارد و 150 متر بالاتر از سطح دریا دارد. این جاذبه یک نماد ملی به حساب می‌آید. بنای آکروپلیس از نظر ظاهری یک تخته سنگ شیب دار است که چشم انداز اصلی شهر آتن را تشکیل می‌دهد. این بنا در 5 قرن پیش از میلاد مسیح ساخته شده است. این بنا به اواخر دوره برنز باز می‌گردد و بهترین نمونه از بناهای کلاسیک نوع معماری یونانی می‌باشد.

آکروپلیس ساخته‌ی دست بشر بوده که مربوط به بخش میانی دوران نو سنگی در بالای این تپه‌ است، مدارکی نیز به دست آمده که از وجود ساکنینی در اتاق کوچک زیر شیروانی وجود دارد، که مربوط به آغاز دوران نوسنگی، هزاره‌ی ششم پیش از میلاد می‌باشد. این مجموعه با دیواره‌ای به قطر 4 تا 6 متر محصور شده و در بخش شمالی دو راه‌پله‌ی تنگ با شیب زیاد وجود دارد که در بین صخره ایجاد شده بود.

معبدی مقدس با نام آتنا پولیاس در سده‌ی ششم قبل از میلاد مسیح بنا شده است. این ساختمان از جنس سنگ آهک دوریسی، از آثار مقدس فراوانی به جا مانده‌ و به نام معبد ریش آبی شهرت داشته است که دلیل این نامگذاری، وجود ستون‌های سه گانه‌ انسان و مار است که ریش‌های آن رنگ آبی سیر داشته‌اند. 6 قرن پیش از میلاد مسیح معبد دیگری به نام آرکایوس نائوس معبدی بنا گردید.

بنای قدیمی پارتنون با حمله‌ی ایرانی‌ها در 480 قبل از میلاد مسیح ناتمام مانده است که در جنگ تخریب و به آتش کشیده شده و به غارت رسیده است. پس از جنگ‌های ایرانیان، آتنی‌ها اشیای مقدس و هنری باقی‌‌مانده و غیرقابل استفاده را دفن نمودند. بازمانده‌ی حمله‌ی ایرانیان بعد‌ها به عنوان با ارزش‌ترین گنجینه‌ی باستانی از خاک بیرون آورده شد که حالا به یکی از جاذبه‌های یونان تبدیل شده است.

ورودی بنای آکروپلیس دروازه‌ای به نام پروپیل‌آ است که در انتهای طرف جنوب ورودی یک معبد کوچک از آتنانایک قرار داشته که یک مجسمه‌ی برنزی از آتنا می‌باشد که توسط فی‌دیاس تراشیده شده است که در مرکز  آکروپلیس کار گذاشته شده‌ است. بقایای تئاتر روباز آکروپلیس به نام تئاتر دیونی سوس بنا شده‌ است. چند صد متر جلوتر از آن نیز، تئاتر هرودس آتیکوس قرار دارد که بخشی از آن بازسازی شده است.

حدود 2000 سال بعد از ساخت آکروپلیس، در سال 1687 یک گلوله توپ بی‌هدف به داخل پارتنون اثابت کرد و باعث ‌شد مقداری از سقف آن فرو بریزد. همچنین در سال 1880 بدون موافقت کشور یونان، سنگ مرمرهای باارزش آکروپلیس به موزه لندن انتقال یافت و مدتی بعد به واسطه آلودگی هوا دچار فرسایش و خرابی گشتند.

هر 4 سال یک بار آتنی‌ها یک جشنواره به نام «پاناتنی‌آ» برگزار می‌کنند که شبیه بازی‌های المپیک است. در طول جشنواره، با یک حرکت دسته جمعی از میان آتن به آکروپلیس بالا می‌روند و وارد پارتنون می‌شوند. در آنجا، یک لباس بلند بافتنی پشمی (پپلوس) به طور رسمی روی فیدیاس عاج بزرگ فیل و تندیس طلایی از آتنا قرار گذاشته شده است.

معماری آکروپلیس

مهمترین بنای مجموعه آکروپلیس معبد پارتنون است. این بنا درعصر کلاسیک ساخته شده و برای الهه آتنا (خدای پیروزی) که به افتخار او آتن هم از او نام گرفته ایجاد شده است. مرکز فعالیتهای هنری دوره کلاسیک در شهر آتن بوده است. آتنی‌ها که گردآوری تکه سنگهای پراکنده آکروپلیس آتن را پس از ویرانی شهر در سال 480 ق . م تقبیح میکردند، به رهبری پریکلس نیرو و استقلال جدیدشان را با باز سازی کامل آکروپلیس که در واقع یکی از بزرگترین پروژه‌های ساختمانی جهان باستان تا پیش از روزگار رومیان بود، به جهانیان نشان دادند پلوتارک یکی از مورخین یونانی در 500 سال پس از بازسازی آکروپلیس می نویسد:

کارهای پرویکلس همچون آکروپلیس مخصوصاً از این لحاظ قابل ستایشند که شتابان ساخته شده‌اند، برای آنکه قدرتهای جدید دوام بیاورند زیرا هر کار خاصی که او انجام می‌داد بی درنگ حتی در آن زمان که تازگی داشته عنوان کاری باستانی شناخته می شد و دلیلش زیبایی و ظرافت آن کار بود و با این حال کار مزبور از لحاظ نیرو و تازگیش، امروز نیز چنین است. که گوئی تازه انجام شده است. در آن کارها گونه ای شکفتگی و تازگی وجود دارد که غبار گذشت زمان را از چهره شان می زداید.

موقعیت "با تاریخچه بنای آکروپلیس در یونان آشنا شوید" روی نقشه

انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2

به "با تاریخچه بنای آکروپلیس در یونان آشنا شوید" امتیاز دهید

5 کاربر به "با تاریخچه بنای آکروپلیس در یونان آشنا شوید" امتیاز داده اند | 4.6 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با تاریخچه بنای آکروپلیس در یونان آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید