کاخ تابستانی پکن (چین) - دور زمین

کاخ تابستانی پکن (چین)

قرار گرفته در شمال غرب پکن، بهترین باغ سلطنتی حفاظت شده جهان و بزرگترین در نوع خودش در کشور چین است. با یک رانندگی کوتاه 15 کیلومتری از مرکز پکن و با ورود به این کاخ وارد دنیایی دیگر می‌شوید. این کاخ در سال 1750 توسط امپراطور کوینگ لانگ (Qianglong) ساخته شد. سبک معماری کاخ تابستانی به طوری است که دیگران فکر میکنند که باغی طبیعی و بکر است. این باغ، زمینی به وسعت 70 هزار متر مربع را پوشش داده و بیش از 3000 هزار درخت را در دل خود جای داده است. این باغ در سالهای 1860 و 1900 به دلیلی حمله مهاجمین تخریب شد و در سال 1912 توسط دولت سلسه کینگ مورد بازسازی قرار گرفته و در سال 1924 در آن به روی گردشگران تور چین باز شد.

کاخ تابستانی پکن (چین)

کاخ تابستانی یکی از زیباترین و دوست‌داشتنی‌ترین مکان‌های پکن محسوب می‌شود. بسیاری از ساختمانهای داخل باغ به جز تعداد اندکی برای بازدید عموم باز بوده و با نمای بیرونی و دکوراسیون منحصر بفرد خود باعث زیبایی هر چه بیشتر باغ شده‌ و در چشم اندازی وسیعی قرار گرفته‌اند. پل‌های طاق‌دار، تفرجگاه‌های زیبا و سالن‌هایی که برای انتقال نسیم ملایم به داخل سازه ساخته شده‌اند، گردشگران تور چین را ترغیب به لذت بردن از مناظر همیشه در حال تغییر این باغ می‌کنند.

کارهایی که گردشگران تور چین باید در کاخ تابستانی انجام دهند

اکثر مردم برای دیدن مناظر، باغ‌ها، ساختمان‌ها و آبراه‌های کاخ تابستانی، نصف روز وقت صرف می‌کنند. شما می‌توانید با ده دقیقه قایق سواری معبد جزیره را ببینید و به تماشای نمایش سنتی چینی در سالن نمایش کاخ بنشینید یا به گشت وگذار در مغازه‌های بازسازی شده کنار رودخانه مشغول شوید. گفته میشود که امپراطورهای پیشین و معشوقه‌هایشان علاقمند به شبیه‌سازی خرید از بازار بودند، در حالی که همه چیز برایشان خریده و آورده می‌شده است. گشت وگذار میان ساختمان‌ها و محوطه کاخ تابستانی یا صعود به یکی از ارتفاعات کاخ و داشتن دید به کل باغ یکی از کارهای لذت بخش گردشگران تور چین در بازدید از این مکان می‌باشد.

بدلیل پیاده‌روی‌های طولانی در این بازدید، بهتر است از کفش‌های راحت استفاده کرده و از خود در برابر باران و خورشید محافظت کنید و خود را آماده‌ی شگفت زده شدن نمایید. مکان‌های زیادی در درون کاخ وجود دارد که گردشگران میتوانند در مسیر پیاده‌روی خود در آنها توقف کرده و از زیبایی‌های تابستان لذت ببرند. مکان‌هایی مانند جایی که به گردشگران نوشیدنی خنک و خوراکی میفروشند.

طراحی کاخ تابستانی پکن

مردم چین این کاخ را با نام Yihe Yuan خطاب میکنند به معنی باغ آرامش پر آسایش، که با باغ‌های پهناور، معبدها و غرفه‌های زیبا دارای طراحی هماهنگ با طبیعت است که چشم و روح هر بیننده‌ای را تسکین می‌دهد. در طول تابستان گرم پکن، خاندان سلطنتی به جای ماندن داخل حصار شهر ممنوعه ترجیح میدادند که در این مکان با باغ‌های زیبا و غرفه‌های خنک سکونت کنند. وارثه بدنام، ملکه چیخی (Cixi) این مکان را به عنوان محل دائمی اقامت خود انتخاب کرده بود و همین امر در آن دوران باعث ظهور شایعاتی در مورد افراط و زیاده‌خواهی او شد. اکثر ساختمان‌های مجموعه با دقت زیادی ترمیم شده و عملیات ترمیم و بازسازی همچنان ادامه دارد.

بازدید از بخش‌های مختلف کاخ تابستانی پکن در تور چین

به طور طبیعی باغ به بخش‌های مختلفی تقسیم میشود که هر بخشی دارای ویژگی‌های خاص خود است. بخشی از آن محلی اداری بوده و بخش دیگر برای زندگی و بقیه برای استراحت و تفریح. در قسمت دیوان در کنار ورودی شرقی کاخ، ساختمانی قرار دارد که در آن ملکه بدنام چیخی و امپراطور کوانگژو (Guangxu) مسائل دولتی را بررسی میکردند که شامل سالن‌ها و محوطه‌ای باز میباشد. از این مکان مسیری در کنار دریاچه (75 درصد باغ از این مسیر در دسترس است) گردشگران تور چین را به زیر سایه درختان و سپس به سالن بزرگ منتقل کننده نسیم ملایم با نام کریدور طویل هدایت میکند. این مکان دارای سقف‌های نقاشی شده و پل‌ها و قایق‌ها و درختان بید و کُنار و مناظر وسیع نفس‌گیر بوده و هر بیننده‌ای را مسحور فضای دلپذیر و مناظر متمایز خود میکند.

تپه طول عمر در کنار دریاچه قرار داشته و دارای تالارهای مجلل و معبدها و دروازه‌هایی است که به طرز شگفت‌آوری طراحی شده‌اند. یک صعود پر انرژی به بالای تپه باعث رسیدن به معبد بودا شده و امکان لذت بردن از منظره تمام محوطه را به گردشگران تور چین می‌دهد. مسیر کنار راه آبی با عبور از پل‌ها و محل استقرار قایق‌ها و قایق حیرت‌آوری از جنس سنگ مرمر ادامه پیدا کرده و وارد منطقه‌ای از باغ‌های بسیار آرامش‌بخش و تپه‌ها و مسیرهای پر و پیچ خم می‌شود. در این قسمت خیابان بازار سوژو (Suzhou) که شبیه‌سازی مغازه‌های سنتی کنار رودخانه است و تنها با قایق میتوان به آنها دسترسی داشت، قرار دارد.

باغ نظم و پرهیزکاری یک مجموعه تفریحی است که به عنوان تئاتری برای ملکه وارث ساخته شده بود. ساخت این مکان در سال هفدهم حکومت امپراطور گوانگژو در سال 1891 آغاز شده و 5 سال به طول انجامید. صحنه سه طبقه این تئاتر، بزرگترین و بهترین صحنه چوبی چین بوده و با طراحی ظریف و ساختار باشکوهش اثری با ارزش از لحاظ هنری و علمی بشمار میرود. بازیگران مشهور اپرای پکن از سلسله کینگ به این مکان آمده و برای ملکه وارث برنامه اجرا می‌کردند و به همین دلیل این مکان مهد اپرای پکن نامیده میشد. تعداد زیادی از وسایل باارزشی که توسط امپراطورها و ملکه‌ها استفاده میشده در کنار هدایایی که به دیوان کینگ از طرف کشورهای خارجی آورده میشد به صورت موزه‌ای برای بازدید گردشگران تور چین گذاشته شده است. در اولین اتاق نمایشگاه که شایسته توجه بیشتری است، یه خودرو بنز قدیمی دیده میشود. این اولین خودرویی است که به چین وارد شده و به ملکه سیژی اهدا شده بود.

نام کاخ تابستانی پکن در سال 1998 در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. مطالب عنوان شده توسط یونسکو در مورد این مکان به شرح ذیل است: شاهکاری در طراحی باغ چینی. مناظر طبیعی تپه‌ها و رودخانه روان در هماهنگی کامل با سازه‌های دست ساز مانند غرفه‌ها، سالن‌ها، کاخ‌ها، معبدها و پل‌ها باعث به وجود آمدن اثری بسیار با ارزش و برجسته شده است. این باغ در چندین مورد معیارهای مورد نظر یونسکو را مهیا میکند از جمله توصیفی خلاقانه از هنر طراحی باغ چینی با هماهنگی کامل سازه‌های ساخت بشر و طبیعت بکر، مجسم کردن فلسفه ساخت و طراحی باغ چینی که نقشی اساسی و کلیدی در گسترش فرهنگ شرقی داشته و به عنوان نمادی قدرتمند از بزرگترین تمدن جهان می‌باشد.

نکاتی که گردشگران تور چین باید رعایت کنند

  • تابستان بهترین زمان برای بازدید از این مکان بوده و در زمستان به دلیل یخ زدن سطح رودخانه امکان قایق سواری و دسترسی به بخش‌هایی از کاخ وجود ندارد.
  • توجه داشته باشید که مبلغ پرداختی ابتدایی فقط هزینه ورودی بوده و در مکان های مختلف مانند تپه طول عمر یا محل اجرای اپرا، نیاز به پرداخت هزینه جانبی وجود دارد.
  • قایق سواری در دریاچه کون‌مینگ (Kunming) در مدت تور چین و در پکن بسیار توصیه می‌شود. در مدت زمان 10 دقیقه قایق سواری میتوانید از استراحتی آرامش‌بخش و به دور از هیاهوی جمعیت گردشگران لذت ببرید. هزینه قایق سواری در هزینه ورودی لحاظ نشده است.
ساعات بازدید
8.30 تا 5 بعد از ظهر
آدرس
حومه شمال شرقی پکن
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 107

به "کاخ تابستانی پکن (چین)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ تابستانی پکن (چین)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید