8 نکته درباره میانکاله

به گزارش دور زمین، تالاب میانکاله نخستین تالابی است که در فهرست کنواسیون بین المللی رامسر ثبت شده است و در چند هفته اخیر به دلیل مرگ مشکوک نزدیک به 13 هزار پرنده مهاجر در آن مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.

8 نکته درباره میانکاله

به گزارش خبرنگاران در پی تلف شدن نزدیک به 13 هزار پرنده مهاجر در تالاب میانکاله، این اکوسیستم در کانون توجه نهاده شد. در ادامه به هشت نکته درباره تالاب میانکاله که این روزها به قتلگاه پرندگان مهاجر تبدیل شده است،می پردازیم.

تالاب میانکاله بخشی ازشبه جزیره میانکاله است که از شمال با دریای خزر همسایه است.

این تالاب با بیش از 68 هزار هکتار مساحت دارای مجموعه ای از شنزارهای ساحلی، زمین های باتلاقی، آبگیرها، مرداب جنگلی با پوشش درختچه های گز، جنگل انارستان، بوته های تمشک است.

کنوانسیون بین المللی رامسر حدود 50 سال گذشته در شهر رامسر ایران برای حفاظت از اکوسیستم تالاب ها تصویب شد و مدتی پس از آن میانکاله عنوان اولین تالاب ثبت شده در فهرست این کنواسیون بین المللی را به خود اختصاص داد و بهشت پرنده نگری ایران لقب گرفت و به عنوان پناهگاه حیات وحش انتخاب شد.

در پناهگاه حیات وحش میانکاله 230 گونه پرنده در قالب پرندگان خشک زی، آبزی و کنار آبزی زیست مند هستند که از این میان 100 گونه تالابی(آبزی و کنار آبزی) و 130 گونه خشک زی هستند.

از 100 گونه پرنده تالابی در میانکاله حدود 20 گونه مانند طاووسک، انواع یلوه ها و انواع کشیم از پرندگان تالابی بومی و 80 گونه تالابی مهاجر تابستان گذران، زمستان گذران و عبوری هستند.

از میان 80 گونه پرنده تالابی مهاجر در میانکاله پنج گونه پرنده عبوری و اتفاقی شامل گیلان شاه خالدار، عروس غاز، غاز پیشانی سفید کوچک و درنای خاکستری است. 75 گونه پرنده مهاجر زمستان گذران تالابی در این تالاب زیست می نمایند. فلامینگو، چنگر، اردک و غازها هر ساله از مناطق سردسیر نیمکره شمالی به عرض های پایین تر حرکت می نمایند و تعداد زیادی از آن ها برای زمستان گذرانی در میانکاله فرود می آیند تا پس از مدتی دوباره سفر خود را ادامه دهند.

سال جاری میانکاله نقطه پایان سفر بیش از 13 هزار پرنده مهاجر شد و درسوم بهمن ماه بود که تلفات پرندگان مهاجر در میانکاله برای نخستین بار رسانه ای شد.

8 بهمن ماه سازمان دامپزشکی پس از گذشته پنج روز از رسانه ای شدن خبر مرگ پرندگان مهاجر میانکاله گفت که سم بوتولیسم علت تلف شدن پرندگان مهاجر در میانکاله است اما بعضی متخصصان و فعالان محیط زیست معتقدند که آلودگی آب و بعضی عواملی که هنوز آنالیز نشده علت مرگ و میر بی سابقه پرندگان در این منطقه بوده است و از سوی دیگر این گونه های مهاجر را قربانی تضاد منافع می دانند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 فروردین 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2406

به "8 نکته درباره میانکاله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 نکته درباره میانکاله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید