کشت گیاه خارشتر در 10 هکتار از اراضی خراسان رضوی

به گزارش دور زمین، جامعه نیکوکاری ابرار در راستای اجرای تفاهم نامه سه جانبه خود با سازمان حفاظت محیط زیست و دفتر طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی به اجرای طرح سازگاری کشاورزان با تغییرات اقلیمی پرداخته است. این طرح با هدف افزایش درآمد و بهبود معیشت کشاورزان از طریق مشارکت آنان در کشت گیاهان دارویی در یکی از کانون های بحرانی فرسایش بادی و خیزش گردوغبار و مقاوم سازی کشاورزان در برابر تغییرات اقلیمی طراحی شده است.

کشت گیاه خارشتر در 10 هکتار از اراضی خراسان رضوی

جامعه نیکوکاری ابرار عملیات اجرای پایلوت این طرح را با استفاده از فعالیت های تسهیل گری اجتماعی با همکاری مدیریت جهاد کشاورزی، اداره محیط زیست و اداره منابع طبیعی شهرستان، در محدوده ایی به وسعت 10 هکتار در اراضی منطقه روشناوند شهرستان گناباد استان خراسان رضوی آغاز کرده است.

علی اصغر خامنوی مدیر عامل جامعه نیکوکاری ابرار در این زمینه به پایگاه خبری اتاق ایران گفت: تغییرات اقلیمی اثرات مخربی از جمله کاهش منابع آب،کمبود و گرانی علوفه و کاهش درآمد برای کشاورزان ایجاد کرده است. لازم است که کشاورزان برای این شرایط تازه خود را آماده کرده و آموزش ببینند. طرح مطالعاتی- اجرایی سازگاری کشاورزی شرق کشور با هدف سازگاری کشاورزان با شرایطی که پس از تغییرات اقلیمی برای آنها ایجاد شده است و همچنین با هدف از بین بردن اثرات منفی گرد و غبار در دستور کار ابرار قرار گرفته است.

او ادامه داد: در این طرح پس از انجام مطالعات کارشناسی و میدانی مشخص شد که دو گیاه خارشتر و اسپند با ارزش اقتصادی، دارویی مناسب و البته سازگار با شرایط اقلیمی منطقه به طور طبیعی در منطقه رویش داشته و با وجود کاهش شدید بارندگی در این ناحیه به رشد خود ادامه داده اند. این در حالی است که خارشتر در شرایط گرانی و کمبود علوفه، نقش علوفه جایگزین را داشته است. بنابراین کشت این دو گیاه در دستور کار قرار گرفت.

خامنوی اضافه کرد: با مساعدت دفتر گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی بذر مناسب خارشتر تهیه و جامعه نیکوکاری ابرار با انجام فعالیت های آموزشی و آگاه سازی در این رابطه در جامعه محلی به تسهیل گری اجتماعی اقدام کرد.

به گفته خامنوی از آنجا که با توجه به کاهش شدید بارندگی در منطقه امکان کشت مستقیم با ریسک بسیار بالا همراه بود جامعه نیکوکاری ابرار برای اولین بار در کشور کشت نشایی خارشتر را در دستور کار خود قرار داد.

او توضیح داد: کشت نشایی با نظر کارشناسان در بستری با ترکیب کوکوپیت،پرلیت و ورمی کمپوست در سینی نشاء انجام و نشاها پس از سه هفته آماده انتقال به بستر اصلی شده و در اختیار کشاورزان قرار گرفتند.

خامنوی این را هم گفت که کارشناسان ابرار با هدف دست یابی به مناسب ترین و کم هزینه ترین شیوه تولید نشاء برای کشاورزان طرح آزمایشی مقایسه بستر کاشت و آماده سازی بذر بر روی برخی ویژگی های نشاء تولیدی خارشتر را در دست اجرا دارند که نتایج آن به زودی منتشر خواهد شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 25 آبان 1400 بروزرسانی: 25 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4621

به "کشت گیاه خارشتر در 10 هکتار از اراضی خراسان رضوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشت گیاه خارشتر در 10 هکتار از اراضی خراسان رضوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید