کارشناس حوزه انرژی عنوان کرد؛ رایگان کردن آب و برق مدارس مهم ترین چالش در مدیریت مصرف

به گزارش دور زمین، احمدی گفت: رایگان کردن آب و برق مدارس می تواند چالش جدی در مدیریت مصرف کشور باشد.

کارشناس حوزه انرژی عنوان کرد؛ رایگان کردن آب و برق مدارس مهم ترین چالش در مدیریت مصرف

میلاد احمدی، کارشناس حوزه انرژی در گفت وگو با ، با اشاره به کمبود فراوری برق در کشور اظهار کرد: روند سرمایه گذاری در حوزه برق طی سال های گذشته با کُندی انجام شده است و خاموشی های اخیر ماحصل نبود آینده نگری است.

این کارشناس حوزه انرژی اضافه کرد: رشد مصرف برق در کشور به طور میانگین بین 5 تا 7 درصد است و افزایش ظرفیت نیروگاه برق متناسب با رشد مصرف نبوده است.

وی با انتقاد از قیمت برق در کشور توضیح داد: قیمت برق در کشور به دلیل دریافت رایگان برق از سوی وزارت نیرو، حدود 110 تومان برآورد می گردد در حالی که با محاسبه قیمت گاز دریافتی قیمت آن به 720 تومان می رسد و دریافتی از مشترکان یک دهم این میزان است.

بدهی وزارت نیرو به 40 هزار میلیارد تومان رسید/ توقف 1000 قرارداد صنعت برق به دلیل نوسانات ارز

به گفته وی؛ پرداخت 10 برابر یارانه به برق، بار فراوانی بر دوش دولت و وزرات نیرو قرار داده است و باعث شده وزارت نیرو به بدهکارترین سازمان دولتی تبدیل گردد.

این کارشناس حوزه انرژی ادامه داد: رایگان کردن آب و برق مدارس می تواند چالش جدی در مدیریت مصرف کشور باشد.

وی اضافه کرد: می توانستیم به جای رایگان کردن آب و برق مدارس، یارانه ای به صورت مستقیم برای مدارس در نظر گرفت و هزینه های آب و برق را از این منابع پرداخت کرد.

احمدی توضیح داد: رایگان کردن آب و برق مدارس باعث ایجاد فرهنگ ناصحیح مصرف میان دانش آموزانی می گردد که در آینده خود صاحب حرفه و شغل می شوند و بزرگ شدن با این فرهنگ می تواند مانع جدید برای مدیریت مصرف در کشور گردد.

این کارشناس حوزه انرژی گفت: رایگان بودن منابع انرژی این تصور غلط را در میان مردم دارد که این منابع انرژی بی ارزش و بی انتها هستند در حالی که با مدیریت مصرف به راحتی می توانیم میلیاردها دلار برای کشور صرفه جویی ارزی داشته باشیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 16 تیر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1755

به "کارشناس حوزه انرژی عنوان کرد؛ رایگان کردن آب و برق مدارس مهم ترین چالش در مدیریت مصرف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارشناس حوزه انرژی عنوان کرد؛ رایگان کردن آب و برق مدارس مهم ترین چالش در مدیریت مصرف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید