چین برای حمل نفت از نفتکش های ایرانی استفاده می نماید

به گزارش دور زمین، خریداران چینی نفت ایران برای ادامه واردات نفت از ایران در برابر تهدید تحریم های آمریکا، برای حمل محموله های نفتی خود از نفتکش های ایرانی استفاده می نمایند.

چین برای حمل نفت از نفتکش های ایرانی استفاده می نماید

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، استفاده از نفتکش های ایرانی نشان می دهد چین با وجود تحریم های آمریکا، می خواهد به خرید نفت ایران ادامه دهد.

آمریکا پس از خروج از برجام، کوشش می نماید صادرات نفت ایران را صفر کند اما چین با تحریم های یکجانبه مخالفت نموده و از روابط تجاری خود با ایران دفاع نموده است.

نخستین دور تحریم های آمریکا در هفتم اوت به اجرا درآمد و ممنوعیت خرید نفت ایران نیز در نوامبر به اجرا گذاشته خواهد گردید. بیمه گران که آمریکایی یا اروپایی هستند، به دلیل واهمه از مجازات آمریکا، قادر به ارایه خدمات نیستند.

چهار منبع آگاه به رویترز گفتند: شرکت بازرگانی نفت دولتی ژوهای ژنرانگ و سینوپک گروپ که بزرگترین پالایشگاه آسیا است، به منظور تضمین تامین نفت، بندی را در توافق تامین بلندمدت خود با شرکت ملی نفت ایران اضافه نموده اند که به آنها اجازه می دهد از نفتکش های تحت اداره شرکت ملی نفتکش ایران استفاده نمایند.

قیمت نفت تحت قراردادهای بلندمدت تغییر می نماید و ایران همه هزینه ها و ریسک های تحویل و همچنین مسئله بیمه را تحت پوشش قرار خواهد نمود.

بنا بر آمار تامسون رویترز، در ژوییه همه 17 نفتکش چارتری که نفت را از ایران به چین حمل کردند، تحت اداره شرکت ملی نفت ایران بودند. در ژوئن هشت نفتکش از 19 کشتی چارتری تحت اداره چینی ها بودند.

این نفتکش ها ماه گذشته حدود 23.8 میلیون بشکه نفت خام و میعانات یا مادل 767 هزار بشکه در روز به مقصد چین حمل کردند. در ژوئن میزان نفت بارگیری گردیده 19.8 میلیون بشکه یا 660 هزار بشکه در روز بود.

بنا بر آمار گمرکی، در سال 2017 چین به طور میانگین 623 هزار بشکه در روز نفت وارد کرد.

سینوپک درباره تغییر نفتکش ها اظهارنظر نکرد. سخنگوی گروه نام کِونگ که شرکت مادر ژنرانگ است نیز دراین باره اظهارنظر نکرد.

ایران در فاصله سال 2012 تا 2016 از سیستم مشابه برای دور زدن تحریم های غربی استفاده نموده بود. هنوز معلوم نیست که ایران چگونه برای خرید نفت چین که حدود 1.5 میلیارد دلار در ماه ارزش دارد بیمه فراهم خواهد نمود. بیمه معمولا شامل پوشش برای محموله های نفتی، مسئولیت شخص ثالث و آلودگی است.

یک مدیر نفتی در پکن گفت: برای نخستین بار نیست که شرکت ها از چنین گزینه ای استفاده می نمایند. هر زمان که لازم باگردید خریداران می توانند از چنین گزینه ای استفاده نمایند.

دو منبع تجاری اظهار کردند خریداران قراردادی نفت ایران اوایل ماه جاری برنامه های خود را درباره میزان خرید نفتشان در سپتامبر به شرکت ملی نفت ایران ارایه کردند.

معمولا حدود یک ماه طول می کگردید که نفت ایران به چین برسد.

به گفته چهار منبع آگاه، با توافقات اخیری که پیرامون حمل نفت انجام گرفته است، انتظار می رود میزان محموله های نفتی ایران به چین در سطح فعلی بماند.

انتشار: 15 دی 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 806

به "چین برای حمل نفت از نفتکش های ایرانی استفاده می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین برای حمل نفت از نفتکش های ایرانی استفاده می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید