تورهای چین: چه کسانی به فکر خوشه چینی از گشایش های مالی هستند؟

به گزارش دور زمین، چند سالی است که با مرور بود و نبودهای متوالی بعضی فعالان مالی در حوزه تجارت خارجی، این گمانه در ذهنم تقویت شده که در دوره تازه اقتصاد ایران که به واسطه حذف تحریم ها و گشایش های تازه رقم خواهد خورد، شاهد حضور نسل دیگری از فعالان مالی خواهیم بود.

تورهای چین: چه کسانی به فکر خوشه چینی از گشایش های مالی هستند؟

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

نسل نوظهوری که ریشه و پیشینه روشن و شفافی ندارند و صرفاً به واسطه بهره مند بودن از ارتباطات ویژه یا حضور در باندهای مدیران خصولتی، همای سعادت بر دوششان خواهد نشست و از فرصت های بازفراوری شده، برخوردار خواهند بود.

البته حضور نسل جوان، سرزنده، بانشاط، پرانرژی و مطالبه گر تازه که از فشار دوره فرسایش ها و اصطکاک های جهانی در امان بوده و ذهنی جسورتر و آماده تر برای پیشبرد اهداف اقتصادی و موفقیت های اقتصادی و توسعه امور دارند، قطعاً می تواند موجب پویایی، قوام و دوام بیشتر اقتصاد کشور باشد ولی از این بابت نگران هستم که این موضوع، بهانه ای گردد برای ظهور نوعی تبعیض و انحصار در اقتصاد کشور که قطعاً نتیجه اش برخلاف همه اصول علم اقتصاد خواهد بود.

بسی سخت و دردناک و آزاردهنده است تصور اینکه عده ای در فراسوهای جایگاه های اقتصادی، بتوانند صحنه شطرنج اقتصاد کشور را به گونه ای خاص چینش نمایند تا بازرگانان قدیمی، معتبر و خوش سابقه کشورمان که در دوره سخت اقتصاد کشور، سرمایه و انرژی خود را صرف مقابله با تحریم ها کردند، در دوره گشایش ها، غیرخودی در نظر گرفته شوند.

اینکه عده ای پشت تابلوی خوش رنگ و لعاب فراوری، برای خود و گروه های وابسته به خود، انحصار و رانت ایجاد نمایند و بر طبل کسی که فراورینماینده نیست، حق تجارت ندارد بکوبند و واردنمایندگان باسابقه و صاحب نام کشور را از مدار خارج نموده و به جای ایشان، اهالی کوی خودشان را بنشانند، تداعی گر روزهای ناگواری در آینده نزدیک برای نسل میان سال تجار کشورمان است.

بر پایه این باور، معتقدم سؤال اساسی فعالان اصیل تجارت خارجی در شرایط امروز باید این باشد که در دوره گشایش ها، اقتصاد ایران با موضوع نمایندگی ها که درواقع حلقه های ارتباط رسمی با تجارت خارجی هستند، چه خواهد نمود؟ آیا با ظهور گشایش های اقتصادی، تاریخ مصرف تجار اصیل تمام خواهد شد؟ آیا واقعاً یک نسل نوظهور از فعالان اقتصادی، مبتنی بر تعاملات غیراقتصادی، در کمین هستند تا بر جایگاه تجار اصیل بنشینند و از امروز برای چنین چشم اندازی، دورخیز نموده اند؟

اما در کنار این حجم از نگرانی ها برای نسل خسته امروز اقتصاد ایران که در زیر خروارها استرس و تلاطم، خسته و فرسوده شده اند، تعجبم از این همه سکوتی است که در این میانه می بینم. چطور با وجود این همه کنش و واکنش های غیرعادی در فضای اقتصادی کشور، تجار باسابقه و اصیل امید دارند که با ظهور گشایش های اقتصادی، مجدد بازار به آن ها سپرده خواهد شد؟ چرا این نگرانی ها را کسی فریاد نمی زند؟

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 30 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5358

به "تورهای چین: چه کسانی به فکر خوشه چینی از گشایش های مالی هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورهای چین: چه کسانی به فکر خوشه چینی از گشایش های مالی هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید