چه بر سر مریخ نورد فرصت آمده است؟

به گزارش دور زمین، مریخ نورد فرصت، درطول ماموریت های خود موفق به کشف نشانه هایی از وجود حیات درسطح سیاره مریخ شده است.

چه بر سر مریخ نورد فرصت آمده است؟

به گزارش خبرنگار حوزه فن آوری های نوین گروه علمی پزشکی خبرنگاران؛ کارشناسان ناسا اعلام کردند به کوشش برای برقراری ارتباط با مریخ نورد فرصت (Opportunity) سرانجام داده اند، زیرا هیچ روزنه امیدی برای احیای مریخ نورد وجود نداشته است.

مریخ نورد پرسابقه ناسا به دلیل آسیب به پنل های خورشیدی و باتری های خود درآستانه پیوستن به تاریخ است و ناسا یکی از ابزار های تحقیقاتی خود درسطح سیاره مریخ را ازدست داد.

به گفته محققان پس از گذشت 4 ماه از بروز توفان درسطح مریخ و نشستن میزان فراوان گرد وخاک برروی پنل باتری های خورشیدی کاوشگر دیگر امکان برقراری ارتباط با آن وجود ندارد و باتری ها کاملاً خالی از شارژ شده اند.

ارتباط مریخ نورد فرصت از تاریخ 10 ژوئن سال میلادی جاری با محققان مرکز آژانس فضایی آمریکا، nasa قطع شده است. با وجود آنکه اکنون مدت ها از زمان فروکش کردن توفان می گذرد و آسمان جو مریخ بدون توفان است، اما باتری های خورشیدی موجود دربدنه مریخ نورد فرصت هیچ واکنشی نشان نداده و به شارژ مریخ نورد نپرداخته اند.

کارشناسان در نظر دارند طی روز های آتی پروژه کوشش برای برقراری ارتباط با مریخ نورد فرصت را به اتمام برسانند.

محققان ناسا از زمان فروکش کردن توفان، روزانه سیگنال هایی برای ارتباط با مریخ نورد ارسال می کردند، اما به نتیجه ای دست نیافتند.

به گفته محققان امکان دارد دراثر توفان و غبارآلود شدن جو مریخ، باتری ها دچار افت شدید دما شده وکارایی خود را از دست داده باشند.

کارشناسان اعلام نموده اند درنهایت یک الی دوهفته دیگر به کوشش برای برقراری ارتباط با مریخ نورد ادامه خواهند داد و پس از آن درصورت موفق نبودن پروژه به طور رسمی سرانجام ماموریت مریخ نورد فرصت را اعلام می نمایند.

دو مریخ نورد فرصت و روح، درسال 2004 برای پژوهشی 90 روزه به سیاره مریخ ارسال شدند. مریخ نورد روح به دلیل یخ زدگی دربازه زمانی کوتاهی از دسترس خارج شد، اما مریخ نورد فرصت تا امسال به مدت 14 سال به ماموریت خود ادامه داد. این دو مریخ نورد جزوبرنامه اکتشاف سیاره مریخ بودند و تصاویر واطلاعات فوق العاده مناسبی به زمین ارسال کردند.

اکنون افزون بر مریخ نورد فرصت ناسا، مریخ نورد کنجکاوی نیز درسطح مریخ وجود دارد که خوشبختانه دور از وقوع توفان درسطح سیاره بود و به دلیل فناوری های پیشرفته تر به نسبت فرصت، آسیب خاصی ندید و اکنون درحال انجام ادامه ماموریت خود برسطح سیاره مریخ است.

مریخ نورد فرصت، درطول ماموریت های خود موفق به کشف نشانه هایی از وجود حیات درسطح سیاره مریخ شده است.

منبع:Dailymail

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 فروردین 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1187

به "چه بر سر مریخ نورد فرصت آمده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه بر سر مریخ نورد فرصت آمده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید