رابطه عجیب دایناسورها و تخم پرندگان، چرا تخم پرندگان رنگی است؟

به گزارش دور زمین، با وجود انقراض دایناسورها، برخی از گونه های آنها به حیات خود ادامه داده اند و اکنون در دنیای امروزی دردنیا زندگی می نمایند

رابطه عجیب دایناسورها و تخم پرندگان، چرا تخم پرندگان رنگی است؟

به گزارش خبرنگار حوزه فن آوری های نوین گروه علمی پزشکی خبرنگاران؛ کارشناسان در جدیدترین پژوهش های خود دریافتند وجود تخم های رنگی پرندگان به این دلیل است که آن ها از نوادگان دایناسور ها هستند که در عصر مدرن هنوز به زندگی خود ادامه می دهند.

مطالعه دیرینه شناسان نشان داده است، یکی دایناسور های دوره کرتاسه به نام (oviraptors) تخم مرغ هایی به رنگ های سبز می گذاشته است که شباهت فوق العاده ای به تخم مرغ های امروزی دارد.

دانشمندان بر این باورند که تخم پرندگان نشان دهنده ژن هایی است که از اجداد باستانی دایناسور خود به ارث برده اند و در نتیجه سیر تکامل به شکل امروزی درآمده است.

این پژوهش از طریق دانشمندان دیرینه شناسی موزه تاریح طبیعی آمریکا صورت گرفته است و آن ها به آنالیز تخم مرغ های باستانی و فسیل دایناسور های پرنده و مقایسه آن ها با تخم مرغ پرنده های امروزی پرداخته اند.

تیم پژوهشی به آنالیز 19 پوست تخم دایناسور های تخم گذار آرکوزوآرز (Archosaurs) شامل کروکودیل ها و دایناسور ها پرداخته اند که هردو گونه جانوری اکنون منقرض شده اند.

آن ها به جای نمونه برداری از قطعه های باقیمانده تخم آن ها با استفاده از طیف سنجی نمونه را با پرتو نورلیزر برش داده اند و طول موج نورانی آن ها را شناسایی نموده اند که در نهایت رنگ مولکول تخم مرغ را نشان می دهد.

محققان در ادامه پژوهش های خود دریافتند از جمله علت هایی که دایناسور های تخم گذار، تخم های رنگی می گذاشتند نوع خاص فراوری مثل درآن ها بوده است که تخم های خود را درلانه هایی باز می گذاشتند و برای جلوگیری از مخلوط شدن با تخم سایر گونه های جانوری و شناسایی جوجه های هر دایناسور، رنگ تخم هر دایناسور متفاوت با گونه دیگر بود.

برخی نظریه های دیگر درباره علت رنگ متفاوت تخم دایناسور ها نیز وجود دارد که شامل ایجاد استتار برای جلوگیری از خورده شدن تخم و جوجه ها از طریق سایرگونه های جانوری، تنظیم دمای تخم مرغ و مواردی از این دست است.

محققان در ادامه پژوهش های خود در نظر دارند به آنالیز اینکه تخم دایناسور های باستانی به چه رنگی بوده است و چه عامل هایی افزون بر رنگ لانه آن ها سبب ایجاد رنگ متفاوت درتخم مرغ می شده است بپردازند.

نتیجه های این آنالیز در مجله طبیعت (Nature) منتشرشده است.منبع: gizmodo

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 فروردین 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1182

به "رابطه عجیب دایناسورها و تخم پرندگان، چرا تخم پرندگان رنگی است؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "رابطه عجیب دایناسورها و تخم پرندگان، چرا تخم پرندگان رنگی است؟" امتیاز داده اند | 2.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابطه عجیب دایناسورها و تخم پرندگان، چرا تخم پرندگان رنگی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید