پایتخت اندونزی تغییر می نماید

به گزارش دور زمین، جوکو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی اظهار داشت که تصمیم گرفته است پایتخت این کشور 260 میلیون نفری را از جاکارتا در جزیره جاوه به شهر دیگری منتقل کند.با بالا آمدن آب اقیانوس ها این خطر وجود دارد که در 30 سال آینده بخش های اعظم این شهر با 10 میلیون نفر جمعیت زیر آب رود.

پایتخت اندونزی تغییر می نماید

به گزارش روز دوشنبه خبرنگاران از رسانه های اندونزیایی، اندونزی دارای بزرگترین اقتصاد جنوب شرق آسیاست و جاکارتا پایتخت آن یکی از شلوغ ترین پایتخت های دنیا محسوب می گردد.

بامبانگ برودجونگورو وزیر برنامه ریزی اندونزی امروز پس از نشست هیات دولت اندونزی در جاکارتا در گفت وگو با رسانه های این کشور خاطرنشان کرد که رئیس جمهوری مصمم است که پایتخت چهارمین کشور پرجمعیت دنیا را به خارج از جزیره پرازدحام جاوه منتقل کند که این تصمیم بسیار مهمی برای این کشور است.

وی تاکید نمود: براساس دستور رئیس جمهور جوکوی، هیات دولت باید شهر جدیدی را با ویژگی های مطرح، برای جایگزینی پایتخت انتخاب کند.

به گفته وی روند انتخاب و جابه جایی از شهر ساحلی جاکارتا (پایتخت کنونی اندونزی) که در سواحل شمالی جزیره جاوه مستقر است به کلان شهر دیگری ممکن است تا 10سال طول کشد آن گونه که این اتفاق در برزیل، مالزی و قزاقستان اتفاق افتاده است.

جاکارتا، پایتخت اندونزی با جمعیتی افزون بر 10 میلیون نفر بیش از همه شهر های دنیا در خطر غرق شدن است. بالا آمدن آب اقیانوس ها این خطر را در پی دارد که در 30 سال آینده بخش های اعظم این شهر که چند میلیون شهروند دارد، به زیر آب بروند.

دانشمندان مرکز باندونگ تکنولوژی هشدار داده اند که جاکارتا بیش از همه شهر های دیگر در معرض خطر غرق شدن است، زیرا که این شهر روی زمین هایی باتلاقی بنا شده و 13 رود از میان آن می گذرند.

آنچه اوضاع را خطرناک تر می نماید، طغیان این رود ها همزمان با باران های استوائی موسمی است و این امر سبب می گردد ارتفاع سطح آب در باتلاق ها هر سال بیش از سال گذشته گردد. این امر جاکارتا را با خطر غرق شدن کامل روبرو نموده است.

مرکز پژوهشی باندونگ تکنولوژی اندونزی سال گذشته با انتشار گزارشی زیست محیطی پیش بینی کرد که تا سال 2050 بیش از 95 درصد بخش های جاکارتا به زیر آب خواهند رفت.

پژوهشگران این مرکز برآورد کردند جاکارتا که بر روی زمین هایی باتلاقی بنا شده و 13 رود از میان آن می گذرد در سالهای آتی کم کم به زیر آب فرو خواهد رفت.

براین اساس، بخش های شمالی جاکارتا باسرعت بیشتری در آب های اقیانوسی فرو می رود.

طبق این گزارش در یک دهه آینده، جاکارتا سالانه 2.5 سانتی متر و در مجموع 10 سال، 25 سانتیمتر در آبهای اقیانوسی فرو خواهد رفت. این موضوع در یک دهه اخیر به یکی از مهمترین چالش های زیست محیطی و اقتصادی دولت های مختلف اندونزی به ویژه دولت جوکوی تبدیل شده است.

از این رو دولت جوکوی در 5 سال گذشته چندین بار اعلام نموده که اقدامات موثری برای نجات پایتخت این کشور انجام خواهد شد که از جمله اینکه میان جاکارتا و آبهای اقیانوسی در نوار ساحلی دیواری به طول 32 کیلومتر ساخته می گردد.

یکی دیگر از برنامه های اعلام شده برای نجات جاکارتا ساخت 17 جزیره مصنوعی جدید برای کم کردن حجم و سطح آب که پایتخت این کشور به ویژه بخش های شمالی آن را تحت تاثیر قرارداده است.

آساق**1599**1663**

منبع: ایرنا
انتشار: 25 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1443

به "پایتخت اندونزی تغییر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایتخت اندونزی تغییر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید