پاسگاه ویژه گردشگران خارجی در تهران راه اندازی می گردد

به گزارش دور زمین، معاون گردشگری استان تهران از راه اندازی نخستین پاسگاه ویژه گردشگران خارجی در شهر تهران اطلاع داد.

پاسگاه ویژه گردشگران خارجی در تهران راه اندازی می گردد

علی رفیعی معاون گردشگری استان تهران، با اشاره به برگزاری دهمین جلسه کمیسیون ارتقای امنیت گردشگران خارجی و مقصدهای گردشگری استان تهران که با حضور معاون امنیتی و انتظامی استانداری تهران، فرماندار و جمعی از نمایندگان دستگاه های اجرایی، انتظامی و امنیتی استان همراه بوده است، درباره مهم ترین مصوبات آن گفت که در این جلسه موضوعاتی پیرامون چگونگی ایجاد تورهای دائمی گردشگری شهر تهران، استانداردسازی تورهای داخلی برای هموطنان و البته گردشگران خارجی و راه اندازی نخستین پاسگاه ویژه گردشگران خارجی در شهر تهران مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

او درباره راه اندازی پاسگاه ویژه گردشگران خارجی، شرح داد:

این پاسگاه صرفا مرکزی برای رسیدگی به مسائل گردشگران خارجی و برطرف آن ها است که در این مرحله، نیروی انتظامی با راه اندازی آن در شهر تهران موافقت نموده و قرار است محل آن با یاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، معاونت امنیتی، انتظامی استانداری و شهرداری تهران، معین گردد.

رفیعی درباره پیشنهاد ساختمان قدیم تی بی تی در خیابان سپهبد قرنی به عنوان محل استقرار این پاسگاه ویژه با توجه به اظهارات اخیر رجبعلی خسروآبادی، مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران، گفت: این محل بازدید و آنالیز شده است، اما معین نقطه نهایی به نظر شهردای منوط است. گفته شده تی بی تی متعلق به شهرداری است که فعلا این موضوع در دست آنالیز نهاده شده است. علاوه بر تی بی تی، چهار نقطه دیگر نیز بازدید شده که در آینده پس از آنالیز نهایی، مکان اصلی این پاسگاه ویژه تعیین خواهد شد.

ورود اتوبوس های دو طبقه گردشگری به خیابان های تهران

او درباره راه اندازی تور دائمی در شهر تهران نیز اظهار کرد که طبق هماهنگی های انجام شده، قرار است با خریداری اتوبوس های دوطبقه مخصوص گردشگری شهری، تورهای دائمی شهری که در جهان به Sightseeing tours یا Hop-on Hop-off معروف است، راه اندازی گردد.

به گفته او، درحال حاضر نخستین اتوبوس دو طبقه مخصوص این تورها به وسیله بخش خصوصی از کشور سوئد خریداری شده و مراحل ترخیص آن در گمرک درحال انجام است. بعلاوه با کارخانجات خودروسازی داخل کشور نیز رایزنی هایی شده است تا خاتمه سال، شش دستگاه اتوبوس مشابه بسازند تا در جهتی که برای این تورها تعیین شده، بکار گرفته شوند.

معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران اظهار کرد:

جهت تورهای دائمی شهر تهران تعیین شده و قرار است به وسیله نمایندگان دستگاه های مختلف از جمله شهرداری، معاونت حمل و نقل و ترافیک، استانداری، پلیس راهور و نیروی انتظامی بازدید گردد تا شرایط آن، محل توقف و ایستگاه های اتوبوس و پارکینگ های آن نیز جانمایی و معین گردد.

او درباره زمان به جریان افتادن این تورها و به حرکت درآمدن اتوبوس های آن در خیابان های تهران، گفت هر زمان که دستگاه های دخیل به اجماع نظر رسیدند، آمادگی راه اندازی تورهای دائمی تهران را داریم. هرچند هم اکنون دو دستگاه اتوبوس 302 قدیمی بازسازی شده درحال اجرای این تورها در تهران هستند.

معاون گردشگری تهران اضافه نمود که به محض مصوب شدن این طرح برای تهران، جزئیات دیگری چون ایستگاه محل توقف اتوبوس ها و هزینه بلیت آن تعیین خواهد شد.

معین خط قرمز برای تورهای تهران

او استانداردسازی تورهای داخلی را از دیگر مصوبات کمیسیون ارتقاء امنیت گردشگران خارجی و مقصدهای گردشگری استان تهران ذکر کرد و اضافه نمود:

این طرح برای تورهای جاده ای، ریلی و هوایی مبدا تهران ابلاغ خواهد شد که بر اساس آن تمام شرکت ها موظفند تحت چارچوب آن قرار بگیرند. این طرح تعیین می نماید که تور باید چه استانداردها و ابزاری داشته باشد، به طور نمونه در تورهای گردشگری حتما باید از راهنمای کارت دار استفاده گردد و راهنمای تور الزاما باید حکم شرکت و کد ناجا را دریافت نموده باشد. اگر توری خارج از این ضوابط حرکت کند، پلیس و نیروی انتظامی حتما برخورد خواهد نمود.

رفیعی با اشاره به این که این استاندارد برای استان تهران معین شده است، درباره اجرای آن در سایر استان ها با توجه به برخوردهای سلیقه ای و نبود ضوابط، یادآور شد که حوزه جغرافیای ما، تهران است و این استاندارد برای این محدوده معین شده است.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4871

به "پاسگاه ویژه گردشگران خارجی در تهران راه اندازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسگاه ویژه گردشگران خارجی در تهران راه اندازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید