پاسخ ایران به فعال سازی مکانیسم ماشه چه خواهد بود؟

به گزارش دور زمین، آمریکا به طور رسمی اعلام کرده که مکانیسم ماشه را هفته آینده فعال خواهد کرد، امری که اگر انجام دهد، مستلزم پاسخ ایران خواهد بود. ایران برای پاسخ دادن به این اقدام آمریکا گزینه های متعددی در اختیار دارد.

پاسخ ایران به فعال سازی مکانیسم ماشه چه خواهد بود؟

به گزارش خبرنگاران، هفته آینده فرآیند مکانیسم ماشه شروع می شود و حداقل یک ماه طول می کشد. با شروع این فرآیند، برجام به سرنوشت سازترین مرحله خود نزدیک شد. هنوز معلوم نیست که فرآیند چگونه طی خواهد شد. اما چنانچه آمریکایی ها بتوانند با اهرم هایی که در شورای امنیت دارند تحریم های بین المللی را علیه ایران بازگردانند، برجام عملا به ایستگاه آخر خواهد رسید.

ایران بار ها گفته است که تمدید تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه خود، به مرگ برجام منجر خواهد شد. حالا، آمریکا از پیگیری تمدید تحریم های تسلیحاتی منصرف شده و به دنبال بازگرداندن کل تحریم های سازمان ملل است که البته تحریم های تسلیحاتی بخشی از این تحریم های فراگیر هستند.

چند ماه پیش، علی شمخانی در توئیتی، نوشت: پیکر کم جان برجام با دور زدن قطعنامه 2231 و تداوم غیرقانونی تحریم تسلیحاتی ایران به مرگ ابدی خواهد رفت. ویروس تحریم، ابزار کاخ سفید برای بقای هژمونی رو به افول آمریکا است. اروپا کدام سو ایستاده؛ حفظ آبرو و تقویت چندجانبه گرایی یا پذیرش مجدد تحقیر و کمک به یکجانبه گرایی؟

محسن بهاروند، معاون وزیر خارجه در امور حقوقی و بین المللی، نیز هشدار مشابهی داده و گفته است که تلاش آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی به نابودی برجام منجر خواهد شد.

دولت ایران هنوز به طور رسمی اعلام نکرده است که در پاسخ به بازگشت احتمالی تمام تحریم های سازمان ملل چه اقدامی انجام خواهد داد. اما می توان حدس زد که ایران حتما نسبت به چنین اقدامی واکنش عملی نشان خواهد داد. چرا که اگر آمریکا پیروز شود که تمام قطعنامه های قبلی سازمان ملل که به موجب قطعنامه 2231 اجرای آن ها تعلیق شده بود، را بازگرداند دیگر برجامی باقی نخواهد ماند.

بیشتر بخوانید:

جزئیاتی از معمای پیچیده اسنپ بک

دست رد شورای امنیت بر سینه آمریکا؛ گام بعدی چیست؟

رئیس جمهور حسن روحانی در اولین سالگرد خروج آمریکا از برجام، یعنی در اردیبهشت سال 98، طی نامه ای به سران گروه 1+4 نسبت به تمدید تحریم های تسلیحاتی هشدار داد. روحانی گفته است که او به این سران اطلاع داده که اگر تحریم های تسلیحاتی تمدید شوند، پاسخ ایران همانی خواهد بود که در آخرین پارگراف نامه خود ذکر شده است.

اما هنوز معلوم نیست که روحانی در آن نامه چه چیزی گفته است. برخی ناظران، بر این باور هستند که روحانی احتمالا به تعلیق همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی تهدید کرده است. به هر حال، صرفنظر از محتوای نامه روحانی، بر اساس اظهارات مقامات ایران، این کشور در پاسخ به نابودی احتمالی برجام چند گزینه در اختیار خواهد داشت.

گزینه نخست این است که ایران ضمن اعلام خروج از برجام (یا حتی با وجود عدم اعلام خروج از برجام)، فعالیت های هسته ای را در سطح قبل از امضای برجام از سر گیرد. مثلا، درصد غنی سازی اورانیوم را از سطح فعلی افزایش دهد. همچنین، ممکن است ذخایر اورانیوم غنی شده را بیشتر کند.

هم اکنون برخی درخواست ها در این خصوص مطرح شده است. روز سه شنبه، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس طی بیانیه ای خواستار بازگشت فعالیت های هسته ای به سطح قبل از برجام شد. در این بیانیه آمده است: در صورت فعال شدن غیرقانونی مکانیزم ماشه، سازمان انرژی اتمی می بایست به سرعت ضمن بازگرداندن کلیه فعالیت هسته ای به سطح پیش از سال 94، با بهره گیری سانتریفیوژ های نسل IR 4، IR 6، IR 8 به سرعت جهت تامین نیاز کشور برای تامین 190 هزار سو غنی سازی، اقدام کند. همچنین در عملیاتی کردن ساخت پیشران هسته ای در جهت تجهیز ناوگان های دریایی کشورمان تسریع نماید.

با فعال شدن مکانیسم ماشه، مهمترین دستاورد دولت حسن روحانی در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

همچنین، برخی محافل سیاسی خواستار تعلیق اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی در صورت فعال شدن مکانیسم ماشه شده اند. علاوه بر این، گروهی نیز ممکن است حتی خواستار خروج ایران از پیمان ان پی تی شوند که البته با توجه به تبعات این اقدام بعید است که دولت ایران این خواسته را عملی کند.

در کنار اینها، ایران ممکن است نظارت ها و بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی را محدود یا قطع کند. نظارت ها و راستی آزمایی ها یکی از بخش های کلیدی برجام بود که تا به امروز هیچ محدودیتی روی آن ها اعمال نشده است. درخواست هایی که اخیرا آژانس در خصوص دسترسی به چند سایت هسته ای مطرح کرده، مربوط به برجام نیست بلکه به فعالیت های هسته ای محتمل در گذشته مربوط می شود. دسترسی و نظارت برای اروپایی و آمریکایی ها بسیار مهم است و اگر ایران آن را محدود کند به شدت نگران خواهند شد.

پاسخ های ایران هنوز معین نیست. به احتمال زیاد، این پاسخ ها بر اساس تحولات بعد از فعال شدن مکانیسم ماشه معین خواهند شد. مثلا اگر آمریکا تمام قعطنامه های سابق شورای امنیت را از طریق مکانیسم ماشه بازگرداند، ولی کشور های دیگر این قطعنامه ها را الزام آور تلقی نکنند، در آن حالت ممکن است ایران برای جلوگیری از شکل گیری اجماع بین المللی علیه خود، پاسخ های ملایمتری بدهد. اما اگر کشور ها - از روی علاقه یا با اکراه- تحریم های سازمان ملل را اجرا کنند، در این صورت ایران ممکن است به یک پاسخ کوبنده و قاطع نیاز داشته باشد.

در این میان، باید به انتخابات آمریکا نیز اشاره کرد. فرآیند فعال سازی مکانیسم ماشه زمان بر است و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به انتها خواهد رسید. بنابراین، ممکن است ایران با هدف تامل بیشتر درباره نوع پاسخ خود تا بعد از معین شدن نتایج انتخابات آمریکا صبر کند. چرا که اگر جو بایدن پیروز شود، با وجود فعال شدن مکانیسم ماشه، آمریکا ممکن است به برجام بازشود. هرچند که این کار در عمل بسیار سخت خواهد بود. به هر حال، بایدن علنا گفته است که او در صورت پیروز شدن در انتخابات به برجام بازخواهد گشت.

منبع: فرارو
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3185

به "پاسخ ایران به فعال سازی مکانیسم ماشه چه خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ ایران به فعال سازی مکانیسم ماشه چه خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید