هفته فرهنگی ایران در روسیه افتتاح شد

به گزارش دور زمین، به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این برنامه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه و ابوذر ابراهیمی ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار گردید.

هفته فرهنگی ایران در روسیه افتتاح شد

مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه در سخنرانی خود در آیین افتتاحیه هفته فرهنگی ایران در روسیه در مالی تئاتر مسکو گفت: در شرایطی که هیأت های رسمی بلندپایه دو کشور در روزهای آتی برای گسترش روابط سیاسی و اقتصادی، جلسات تشکیل می دهند، اجرای برنامه های فرهنگی برای ارتقای روابط و شناخت در این عرصه نیز اهمیت خاصی دارد.

وی با اشاره به سنت، فرهنگ و هنر چند هزارساله ایران و سطح بالای ادبیات و هنر روسیه در عرصه بین المللی گفت: این مؤلفه ها امکان مناسبی برای گسترش همکاری های فرهنگی را در کنار حوزه های اقتصادی و سیاسی و همچنین بشردوستانه فراهم می نماید.

سنایی در ادامه با بیان اینکه با اضافه شدن برنامه های فرهنگی، علمی و دیپلماسی مردمی به عرصه همکاری های ایران و روسیه، همه جوانب ممکن پوشش داده می گردد، ضمن تشکر از دست اندرکاران این هفته فرهنگی، اظهار امیدواری کرد در آینده نیز شاهد تداوم و برگزاری چنین برنامه هایی باشیم.

ابراهیمی ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در سخنان کوتاهی به پیغام صلح و دوستی ملت ایران به دنیایان اشاره نمود و گفت: امروز هنرمندان مسلمان ایرانی برای نشان دادن پیغام دوستی، برادری و صمیمیت ملت ایران با سایر مردم دنیا از جمله روسیه، هنر خود را در هفته فرهنگی ایران به نمایش می گذارند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان نمود: فرهنگ و هنر ایران اسلامی مانند رودخانه ای است که از دوستی و صمیمیت سرچشمه گرفته است و هر کجا که می رود، پیغام آور صلح و دوستی میان ملت هاست.

وی در ادامه اضافه کرد: بین دو کشور ایران و روسیه مشترکات فرهنگی بی شماری وجود دارد و هر دو کشور آثار مخرب جنگ را تجربه نموده اند و پدران ما با کوله باری از تجربه تصمیم گرفتند که روابط فرهنگی گسترده ای را با یکدیگر برقرار نمایند.

ابراهیمی ترکمان یادآور شد: حدود 200 سال پیش نخستین کتاب فارسی به روسی ترجمه شد و در مقابل یکصد سال پیش در ایران نخستین کتاب روسی به فارسی برگردانده شد و ما اینجا آمده ایم که بگوییم، زنده باد صلح و دوستی میان ملت ها.

ولادیمیرویچ استپانوف، معاون وزیر فرهنگ روسیه نیز در این مراسم پیغام وزیر این کشور را خواند که بدین توضیح است: ایران و روسیه در سالیان اخیر روابط فرهنگی خود را روز بروز بیشتر نموده اند و هنرمندان، موسیقی دانان، سینماگران و سایر فعالان هنری ایران روابط دوجانبه و تنگاتنگی با یکدیگر پیدا نموده اند. رفت و آمد هیأت های فرهنگی دو کشور و ارتباطات مستقیم ناشران و هنرمندان ایران و روسیه گویای نزدیکی بیش از پیش دو کشور به یکدیگر است و ما امیدواریم روز بروز شاهد گسترش بیشتر روابط فرهنگی دو ملت باشیم.

در ادامه این مراسم، از ویتالی نائو مکین، رییس انستیتوی مطالعات شرق شناسی آموزشگاه علوم روسیه، میخائیل باریسویچ پتروفسکی، مدیر موزه ارمیتاژ و ولادمیر سرگویچ مالیشف، رییس انستیتوی نسخ خطی روسیه به خاطر فعالیت های ارزشمندی که در شناساندن هر چه بیشتر فرهنگ و هنر ایرانی به مردم روسیه داشتند، تجلیل به عمل آمد.

بنابر اعلام این خبر، هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، 12 تا 18 شهریورماه جاری به همت رایزنی فرهنگی ایران در روسیه و با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ روسیه و با هماهنگی سفارت ایران در این کشور، در شهرهای مسکو و اوفا برگزار می گردد.

در طول برگزاری هفته ایران در روسیه، برنامه های مختلفی توسط گروه های موسیقی و هنرمندان فعال در زمینه صنایع دستی، قهوه خانه و سفره خانه سنتی، نقالی، کتاب آرایی برگزار می گردد و محصولات ایرانی به نمایش در خواهند آمد.

تعدادی فیلم سینمایی و مستند ایرانی نیز در هفته فرهنگی ایران در مسکو به نمایش گذاشته می گردد و یک هیأت رسمی از ایران برای رایزنی و گفت وگو با مقامات فرهنگی روسیه به این کشور سفر می نمایند.

فیلم سینمایی نفس، شیار 143، پری دریایی، سکوت رعنا و فصل نرگس در طول هفته فرهنگی ایران در مسکو به نمایش گذاشته می شوند.

بر اساس همین گزارش، در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاهی از آثار هنری و صنایع دستی ایران با عنوان ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال روز گذشته (12 شهریورماه) با حضور مهدی سنایی، سفیر و قهرمان سلیمانی، رایزن فرهنگی ایران در روسیه، ابوذر ابراهیمی ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، یلنا تیتوا، رییس موزه صنایع دستی روسیه، هنرمندان ایرانی و علاقمندان به فرهنگ و هنر ایران گشایش یافت.

سنایی، سفیر ایران در روسیه در سخنانی در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه، گفت: همکاری های دو کشور در حوزه فرهنگی باید به مانند همکاری های سیاسی و امنیتی گسترش یابد.

وی با بیان اینکه گسترش همکاری های فرهنگی می تواند منجر به رشد روزافزون همکاری های اقتصادی دو کشور گردد، گفت: از اینکه چنین نمایشگاهی همزمان با سفر رییس جمهوری روسیه به تهران در مسکو برپا می گردد، خرسندیم و از دست اندرکاران آن تشکر می کنیم.

ابراهیمی ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هم در سخنان خود در این مراسم، به صندلی هنر در ایران و درآمیختن آن با معنویت اشاره نمود و گفت: برگزاری این گونه مراسم ها نه تنها باعث توسعه روابط فرهنگی دو کشور می گردد، بلکه بر گسترش روابط روزافزون مردم ایران و روسیه نیز تأثیر بسزایی دارد.

عضور شورای عالی انقلاب فرهنگی، هنر را یکی از بهترین راه های ارتباطی میان جوامع و شناختن مردم دیگر کشورها دانست و بیان نمود: امروز هنرمندان ایران با دل و جانشان به اینجا آماده اند تا دل های مردم ایران و روسیه را به هم نزدیک نمایند.

وی با اذعان اینکه غربی ها به دنبال اجرای پروژه ایران هراسی هستند، ولی هنوز نتوانسته اند ایران را منزوی نمایند، اضافه کرد: هنرمندان ایرانی اینجا آمده اند تا نشان دهند ایرانی ها در طول تاریخ پیغام آور صلح در دنیا بوده اند.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: در طول این هفته، هنردوستان روس به خوبی مشاهده خواهند کرد که تا چه اندازه پروژه ایران هراسی که از سوی غرب دنبال می گردد، بی ارزش و کوچک است.

یلنا تیتوا، رییس موزه صنایع دستی روسیه نیز در ادامه این مراسم، بیان نمود: ایران دارای فرهنگ و هنری بی نظیر و کهن است و از اینکه در روسیه میزبان هنرمندان ایرانی هستیم، بسیار خوشحالیم.

در این نمایشگاه که از روز دوشنبه (12 شهریورماه) به مدت یک هفته در مسکو دایر است، آثاری همچون فرش، گلیم، خاتم کاری، نقاشی، میناکاری روی کاشی و بشقاب، سفالگری، ملیله کاری روی نقره، قلم زنی روی چرم، خوش نویسی و خطاطی به نمایش درآمده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 آبان 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 255

به "هفته فرهنگی ایران در روسیه افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفته فرهنگی ایران در روسیه افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید