هرگز این مواد شوینده را با هم ترکیب نکنید!

به گزارش دور زمین، گاهی اوقات بعضی از افراد، به خیال خودشان برای اثرگذاری بیش تر، تعدادی از مواد شوینده را با هم ترکیب می کنند. در ادامه بعضی از این مواد که ترکیب کردن شان با هم خطرناک است را آورده ایم.

هرگز این مواد شوینده را با هم ترکیب نکنید!

هر یک از مواد شوینده دارای ترکیبات خاصی است که آن را مخصوص تمیز کردن اشیای خاص یا آلودگی های مختلف می سازد. این روزها هم که همه ما حسابی درگیر ضدعفونی کردن و نظافت هستیم؛ تا زمانی که ابتکار عمل به خرج ندهیم و مواد شوینده را با هم ترکیب نکنیم، استفاده از آن ها به طور جداگانه عواقب خاصی در پی نخواهد داشت. اما گاهی اوقات بعضی از مردم برای ساخت مواد ضدعفونی کننده، مواد شوینده مختلف را با هم ترکیب می کنند. در حالی که بعضی از مواد را به هیچ عنوان نباید با یکدیگر ترکیب کنیم؛ چرا که گازهای سمی تولید می شود و این برای سلامتی ما بسیار مضر است. در این مطلب دور زمین به بررسی مواد شوینده ای که هرگز نباید با هم ترکیب شوند پرداخته ایم.

1- مایع سفیدکننده (وایتکس)+الکل

ترکیب این دو، تولید کلروفرم و اسید هیدروکلریک می کند که می تواند منجر به آسیب به سیستم عصبی، ریه، کلیه، کبد، چشم و پوست شود.

2- مایع سفیدکننده+آمونیاک

ترکیب این 2 ماده موجب تولید گاز های سمی می شود که آسیب شدیدی برای دستگاه تنفس به همراه خواهد داشت، همچنین ترکیب مقادیر زیاد این دو با یکدیگر می تواند موجب انفجار خطرناکی شود.

3- مایع سفیدکننده+سرکه

این ترکیب تولید گاز سمی می کند و می تواند موجب سوختگی های چشمی و آسیب به ریه ها شود.

4- مایع سفیدکننده+انواع مواد تمیزکننده

موجب تولید گاز های سمی مثل کلر می شوند که حتی قرار دریافت در معرض کمترین مقدار آن هم می تواند باعث مسائل شدید تنفسی و بینایی شود.

5- جوش شیرین+سرکه

خطرناک ترین حالت آن این است که این دو را در یک ظرف در بسته مخلوط کنید که می تواند باعث انفجار شود.

6- سرکه+آب اکسیژنه

ترکیب این دو تولید اسیدپراستیک می کند و می تواند موجب آسیب به پوست، چشم ها، گلو، بینی و ریه ها شود.

7- مخلوط کردن مارک های مختلف از یک ماده تمیزکننده

به یاد داشته باشید که هر شرکت فرمول منحصر به فرد خود را دارد و مخلوط کردن آن ها می تواند موجب یک واکنش شیمیایی نامطمئن و خطرناک شود.

همانطور که دیدید، ترکیب بعضی از مواد شوینده با یکدیگر بسیار خطرناک است؛ چرا که اسیدها و گازهای سمی تولید می شود که برای سلامتی بسیار مضر است. پس این ریسک را نکنید و سلامتی خود را برای نظافت منزل به خطر نیندازید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با مهم ترین نکات خانه تکانی، خانه تکانی اصولی را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 14 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2484

به "هرگز این مواد شوینده را با هم ترکیب نکنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرگز این مواد شوینده را با هم ترکیب نکنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید