هتل های پوکت که خودشان جاذبه گردشگری هستند

به گزارش دور زمین، جاذبه های گردشگری پوکت که تمامی ندارد، کار یک هفته و دو هفته نیست، باید آنجا زندگی کنید تا از پس دیدن همه آنها بر بیایید، در ادامه هتل هایی را معرفی میکنیم که خودشان جاذبه های گردشگری هم هستند.

هتل های پوکت که خودشان جاذبه گردشگری هستند

هتل موزه تاوِرن (Thavorn Hotel Museum) پوکت 

اگر در تور پوکت به دنبال یک اثر تاریخی هستید که شما را به خوبی در زمان جابجا کند سری به این هتل موزه بزنید، در نزدیکی خیابان راسادا (Rassada Road) (که به افتخار راتسادا کورسیمبی نا رانونگ ‌ Ratsada) Korsimbi Na Ranong)، فرماندار روشن‌فکر صد سال پیش پوکت، نام‌گذاری شده است) و داخل هتل تاورن، مجموعه شگفت‌انگیز و متنوعی از اشیاء خاطره‌انگیز در سالن انتظار و در مجاورت اتاق‌های همکف این هتل قرار داده شده است. در این قسمت از این هتل موزه، چند گاو صندوق، ماشین‌ تحریر طرح قدیمی، اسباب بازی و صندوق‌های پست‌ عتیقه و نیز تصاویری از گذشته تحسین‌برانگیز پوکت به چشم می‌خورد.

مکان: خیابان راسادا (Rassada Road)

موزه تای هوآ در شهر پوکت (Thai Hua Museum in Phuket) پوکت 

موزه تای هوآ واقع در خیابان کرابی (Krabi Road)، یکی از خوش‌نماترین ساختمان‌های سبک چینی، پرتغالی شهر پوکت است که هم به لحاظ ظاهری جذابیت‌های فراوانی دارد و هم تاکنون به خوبی از آن نگهداری شده است. ساختمان این موزه که به تازگی مورد بازسازی قرار گرفته است، در یک دوره به عنوان مدرسه زبان چینی کاربرد داشته است. امروزه این ساختمان به موزه تبدیل شده و از آن به عنوان محل نمایشگاه و سالن برگزاری مراسم‌های مناسبتی نیز استفاده می‌شود.

در سال 2008، موزه تای هوآ به خاطر نقش برجسته خود در حفاظت از آثار هنری معماری موفق به دریافت جایزه‌ای وابسته به رده ساختمان‌های عمومی و ورزشی انجمن معماری سیام (Siam Architect Association) گردید که تحت حمایت پادشاه قرار داشت.

موزه تای هوآ، از یک محوطه درونی جذاب و بدون سقف برخوردار است. برخورداری از این نوع محوطه یکی از ویژگی‌های بارز سبک معماری ساختمان‌های چینی – پرتغالی به حساب می‌آید. در این نوع معماری، وجود حیاط روباز نقش مهمی را در گردش هوای تازه در محیط خانه به ویژه در فصل تابستان ایفا می‌کند. علاوه بر این، یک باغ دوست‌داشتنی نیز در این موزه وجود دارد که در آن ابزارآلات و دستگاه‌های بزرگ و سنگین متعلق به دوره استخراج قلع از معدن پوکت در معرض نمایش عموم قرار داده شده است.

بیش از دوازده اتاق نمایش و فیلم‌های کوتاه به زبان چینی و تایلندی با زیرنویس انگلیسی در هر دو طبقه این موزه وجود دارد. به طور کلی، این موزه کار خود را در معرفی تاریخ شهر پوکت به خوبی انجام داده است. در این موزه از زوایای مختلف، توضیحاتی در خصوص ارتباطات چین و پوکت، تاریخچه موزه تای هوآ به عنوان اولین مدرسه زبان چینی در پوکت، ساختمان‌های سبک چینی، پرتغالی این جزیره، مراسم‌های سنتی شهر پوکت و نیز غذا‌های محلی ارائه شده است.

تقریباً تمام چینی‌هایی که در حال حاضر در شهر پوکت زندگی می‌کنند، سرزمین مادری خود را به علت مشکل فقر ترک کرده‌اند و اکثریت این اقوام از فوژو (Fuzhou)، شیامِن (Xiamen) و سایر شهرهای استان فوجیان (Fujian) به این منطقه مهاجرت کرده‌اند. از آنجایی که پوکت، جزیره نسبتاً کوچکی به حساب می‌آید، به راحتی می‌توان فهمید که خانواده‌های بانفوذ ساکن پوکت که اصالتا چینی تبار هستند از چه مکانی به این شهر مهاجرت کرده‌اند. بازدیدکنندگان از این موزه می‌توانند در یکی از اتاق‌های نمایش این محل در این خصوص اطلاعات مفیدی را بدست آورند.

از خانواده‌های برجسته بومی این شهر که در گذشته به این مکان مهاجرت کرده‌اند می‌توان به خانواده آیکوانیچ (Aikwanich) که مالکیت استراحتگاه و آبگرم صخره الماس (Diamond Cliff Resort & spa) شهر پاتونگ (Patong) و روستای آبگرم چرایم (Cheraim Spa Village) در مسیر جاده مرکز خرید جشنواره مرکزی (Central Festival Shopping Mall) را در دست دارند و قبیله هانگ‌سیوگ (Hongsyok) که باشگاه گلف پوکت در شهر کاتو (Kathu) تحت تملک آن‌هاست، اشاره کرد.

بنیاد کوسون‌سانگ‌کرو (Kusonsongkhroh Foundation)، یک سازمان خیریه با پیشینه‌ای طولانی است که قدمت آن به دوران استخراج قلع از معدن‌های پوکت باز می‌گردد. مدیریت موزه تای هوآ نیز در دست این بنیاد قرار دارد. این بنیاد توسط گروهی از تاجران چینی مهاجر و خوش‌نام محلی تأسیس شده است.

هدف اصلی از تأسیس این بنیاد، کمک به مهاجران بی بضاعت و نیز بهبود و ارتقاء شرایط زندگی مردم بومی جزیره از طریق ساخت بیمارستان و مدارس مختلف در نظر گرفته شده است. این بنیاد همچنان تا به امروز در این حوزه مشغول فعالیت است.

  • ساعات بازگشایی موزه تای هوآ: همه روزه از ساعت 9.00 صبح تا 17.00
  • مکان: شهر قدیمی پوکت، خیابان کرابی شماره 28 و در نزدیکی خیابان مشهور سوی رومانی (Soi Romanee) و کاخ بان چین‌پراچا.
  • پارکینگ این مجموعه نیز نهایتاً تا ساعت 17.30 بعدازظهر باز می‌باشد.
  • هزینه ورودی: 200 بات به ازای هر یک نفر به اضافه 200 بات برای دریافت مجوز عکس‌برداری

هتل مموری اَت آن آن در شهر پوکت (The Memory at On On Hotel) پوکت 

هتل مموری اَت آن آن در سال 2000 به خاطر حضور در فیلم «ساحل» (The Beach) لئوناردو دی کاپریو به شهرت رسید. این هتل که در مسیر خیابان فانگ‌ نای (Phang Nga Road) شهر پوکت واقع شده است، پیشتر با نام هتل آن آن (On On Hotel) شناخته می‌شد (در زبان چینی «un un» به معنای « شادی برای همه بازدیدکنندگان» است).

در سال 2012 و 2013، هتل مموری اَت آن آن به طور کامل مورد بازسازی قرار گرفت. بر خلاف فضای تیره رنگ و افسرده کننده‌ای که از این هتل در فیلم «ساحل» به نمایش کشیده شده بود، در حال حاضر این هتل به یک مکان بسیار شیک و جذاب تبدیل شده است.

در سال 1929، زمانی که «هتل آن آن» برای اولین بار فعالیت خود را آغاز کرد، صنعت اصلی شهر پوکت استخراج فلز قلع از معدن محسوب می‌شد. در آن زمان، اولین معدن بزرگ قلع در منطقه کاتو (Kathu)، که در چند کیلومتری غرب شهر پوکت واقع شده است، قرار داشت و صدها مهاجر چینی نیز به منظور کاوش این فلز در این مکان به حفاری می‌پرداختند. در شهر پوکت، بندری به نام تان پان هین Ta Pan) Hin) وجود داشت که فلز قلع استخراج شده از معادن عمدتاً از طریق کشتی‌های اروپایی از این بندرگاه به تمام نقاط جهان صادر می‌شد.

پدربزرگ صاحب فعلی «هتل آن آن»، که در آن زمان تاجر و سلطان قلع محسوب می‌شد، در نظر داشت اقامتگاهی بسازد تا سایر تاجرانی که به شهر پوکت سفر می‌کردند، بتوانند از آن استفاده کنند. ساختمان اولیه «هتل آن آن»، به پنج اتاق مجهز شده بود و در آن زمان مسافران به ازای هر یک شب اقامت در این هتل هزینه‌ای در حدود 80 ساتانگ (مبلغی کمتر از یک بات) پرداخت می‌کردند.

هتل آن آن در اصل تحت نظارت یک معمار اهل پنانگ (Penang) ساخته شده است و تعداد اتاق‌های این هتل در طی این سال‌ها به 49 اتاق افزایش یافته است. معماری فضای بیرونی هتل برگرفته شده از سبک معماری رایج چینی – پرتغالی است، اما این تنها نمونه کوچکی از این سبک معماری به شمار می‌رود.

گرچه در طول سال‌ها تغییرات چندانی در فضای خارجی این هتل صورت نگرفته است، اما با این حال صرفاً نمای سفید رنگ تازه آن، این هتل را کمی بیش‌تر از گذشته مورد توجه قرار داده است. فضای داخلی هتل آن آن نیز بخش نهفته این سبک معماری به حساب می‌آید: درست هنگامی که به داخل این هتل قدم می‌گذارید متوجه بزرگی این مکان خواهید شد و احساسی همچون کشف دنیای باشکوه گذشته به شما دست خواهد داد.

در طبقه همکف این هتل، دو اتاق بزرگ، دو حیاط (که یکی از آن‌ها به یک فواره مجهز شده است)، و دو سری پله چوبی وجود دارد؛ یکی از این پله‌ها به خوابگاه‌های طبقه بالا و دیگری به اتاق‌ها و سوئیت‌های دولوکس منتهی می‌شود. هنگام ورود به این هتل احساسی همچون حس ورود به یک روستای کوچک قرن نوزدهم به افراد دست می‌دهد. رنگ‌آمیزی دیوارهای داخلی با استفاده از طیف‌ رنگی قهوه‌ای تیره تا خاکستری و سبز کمرنگ صورت گرفته است و نوری که از جانب دو حیاط‌ روباز واقع در طبقه ساطع می‌شود، فضای درونی هتل را روشن می‌کند. طراحی واقعاً جذاب و شگفت‌انگیزی خواهد بود.

بر خلاف افزایش هزینه‌ اجاره اتاق‌های هتل آن آن، همچنان اقامت در این هتل برای افراد مقرون به صرفه خواهد بود. هدف اصلی هتل حفظ سیل بسیار گردشگران و مسافران کم خرجی است که از دهه 70 تا کنون اکثریت مهمانان این هتل را به خود اختصاص داده‌اند. خوابگاه‌های این هتل (که اتاق‌های آن 4 تا 6 تختخوابی است) از امکانات عمومی نظیر یک آشپزخانه، اتاق ماشین لباسشویی، اتاق نشیمن مجهز به یک تلویزیون صفحه تخت برخوردار است. امکان دسترسی به اینترنت وای فای رایگان نیز در تمام بخش‌های این هتل فراهم شده است.

شهر قدیمی پوکت اخیراً با بازگشایی شمار زیادی از رستوران‌ها، کافه‌ها، و نیز مغازه‌های عتیقه‌فروشی و نساجی، به نوبه خود به یکی از جاذبه‌های گردشگری پرشور و جنب‌وجوش تبدیل شده است. هرچند ممکن است سبک معماری و خانه‌های این منطقه قدیمی باشد، اما با این حال حضور نسل‌های جدیدی از مردم بومی و نوادگان سلاطین ثروتمند حوزه قلع، شهر قدیمی پوکت را به عصر جدیدی وارد کرده است.

از سوی دیگر، بدون شک ایده پنهان کردن کابل‌های الکتریکی در زیر زمین نیز موجب شده است تا خیابان‌های مهم تاریخی این شهر قدیمی به حس و حال روزهای اولیه خود بازگردند. در حال حاضر پروژه پنهان سازی کابل‌های الکتریکی در زیر زمین، هنوز به خیابان فانگ‌ نا نرسیده است، اما با این حال، برای آن دسته از افرادی که به کاوش در تاریخ علاقمند بوده و تمایل دارند حس و حال زمان‌های گذشته تجربه کنند، هتل مموری اَت آن آن، در موقعیت بسیار خوبی قرار گرفته است.

انتشار: 12 آذر 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 326

به "هتل های پوکت که خودشان جاذبه گردشگری هستند" امتیاز دهید

1 کاربر به "هتل های پوکت که خودشان جاذبه گردشگری هستند" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هتل های پوکت که خودشان جاذبه گردشگری هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید