هاشمی: بحثی با علی کریمی برای نایب رئیسی نداشتیم، اعضای مجمع را مستقل و صاحب رأی و اندیشه دیدم

به گزارش دور زمین، کیومرث هاشمی کاندیدای ریاست فدراسیون فوتبال اعضای مجمع انتخاباتی این فدراسیون را افرادی مستقل و صاحب رأی و اندیشه خواند.

هاشمی: بحثی با علی کریمی برای نایب رئیسی نداشتیم، اعضای مجمع را مستقل و صاحب رأی و اندیشه دیدم

به گزارش خبرنگاران، کیومرث هاشمی درباره برنامه خود برای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال گفت: ان شاءالله بتوانیم اعتمادی را که در جامعه فوتبال از بین رفته است با برنامه خوبی که ارائه می کنیم به فوتبال برگردانیم. ما به تحکیم صندلی فوتبال اعتقاد داریم و ان شاءالله روز سه شنبه کلیات برنامه خودمان را هم ارائه خواهیم کرد.

وی که در برنامه فوتبال برتر حاضر شده بود، درباره برنامه اقتصادی خود توضیح داد: فوتبال ایران امروز بیش از هر چیزی به نظام بخشی احتیاج دارد که بین درآمدهای فوتبالی و هزینه ها توازن برقرار کند. متأسفانه به دلایل مختلفی این توازن الان وجود ندارد. خسارت های زیادی فوتبال ما از قراردادهای بین المللی دیده است. به جای خسارت ها، این پول ها باید هزینه جایی شود که به عقیده من خوب مدیریت نشده است. لذا من اعتقاد دارم که نظام بخشی باید هر چه زودتر انجام شود که این شفاف سازی درباره قراردادها نیز وجود دارد. پول هایی زیادی است که باید به فوتبال برشود. فوتبال دنیا راستا حرفه ای خود را طی نموده است و ما قرار نیست در بحث اقتصادی راه جدیدی را پیدا کنیم. راه درآمد فوتبال کاملاً تعیین است و این درآمد بین 50 تا 60 درصد حق پخش است و مابقی بحث اسپانسری و ... است. یک بخشی از آن باید به لحاظ قانونی اصلاح شود. در بحث ارزش گذاری برند باشگاه ها باید بیشتر دقت کنیم.

کاندیدای ریاست فدراسیون فوتبال اضافه نمود: تحول در حوزه اقتصادی احتیاجمند چهار پنج مورد است. اول موضوع شفافیت است. به نظرم با رویه شفاف بنگاه های اقتصادی ترغیب می شوند که سرمایه گذاری نمایند، ولی الان این اتفاق نیفتاده است. پول خوبی وارد فوتبال شده، اما فوتبال از آن سود نبرده است. دوم منابع انسانی و متخصص که باید از آن استفاده کنیم. تعیین است منابع درآمدی از چه کانالی است. در بخش سوم هم حمایت قانونی و حقوقی نکته بسیار مهمی است. ما باید این بستر را برای باشگاه ها هم فراهم کنیم. اگر این اتفاق نیفتاد موفقیت ها ادامه دار نخواهد بود. چهارم هم برنامه بلندمدت است که متأسفانه ما این را نداریم. دلیلش هم این است که ثبات در باشگاه ها نداریم.

وی در خصوص برنامه خود برای تحول در نظام باشگاهداری شرح داد: امروزه در دنیا از توسعه باشگاه ها به عنوان موتور پیشرفت فوتبال یاد می شود. اگر بخواهیم تیم ملی خوب داشته باشیم یا تحول در درآمدزایی داشته باشیم، باید این اتفاق از باشگاه ها شروع شود. به هر حال باشگاه ها موتور محرک فوتبال کشور هستند. پس باید موانع توسعه باشگاه ها را برداریم. یک کار تحقیقاتی شده است که براساس آن 24 مانع در راه توسعه باشگاه ها وجود دارد که من دو مورد از آن را می گویم. اولی نابسامانی نظام باشگاهداری که ضریب صد درصد دارد و دوم فقدان اراده که برای واگذاری باشگاه هاست. البته الان کارهایی برای واگذاری شده است که من اعتقاد دارم این لایحه برای خصوصی سازی کل باشگاه هاست. فوتبال آنقدر همیت دارد که نظام باشگاهداری را به یک قانون تبدیل کنیم.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

هاشمی ادامه داد: بحث خصوصی سازی بعضاً بین باشگاه های خصوصی و دولتی تبدیل به چالش شده است. بحث خصوصی سازی زمانی می تواند اتفاق بیفتد که قابلیت درآمدزایی را داشته باشد. آیا الان این شرایط برای باشگاه های ما وجود دارد؟ بنابراین قبل از اینکه وارد خصوصی سازی شویم باید به سمت تجاری سازی برویم. در این زمینه اقداماتی شده، اما ناموفق بوده است. این اتفاق هم شدنی است. این موضوع حمایت مجلس را می خواهد که آنها هم این آمادگی را دارند. باشگاه ها هم باید ظرفیت را به وجود بیاورند و کنار هم باشند. ما باشگاه های خوبی داریم، نه تنها در فوتبال، بلکه در فوتسال و فوتبال ساحلی. ما باید انسجامی بین این باشگاه ها به وجود بیاوریم. اگر این کار را کنیم مسائل حقوقی آنها هم حل می شود، ولی واقعیت این است که الان باشگاه ها در این زمینه مشکل دارند.

ارتقا و پیشرفت تیم های ملی کیومرث هاشمی درباره این موضوع نیز گفت: در برنامه من این موضوع در رده های مختلف فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی دیده شده است. توسعه این رشته ها به عنوان پیشران پیشرفت فوتبال دیده شده است. یکی از عوامل پیشرفت، پشتیبانی اقتصادی است. به هر حال تیم ملی احتیاج به بازی تدارکاتی دارد و باید حمایت خوبی از تیم های ملی شود. عامل دوم توجه به موضوع محوری فوتبال پایه است. هر چقدر جمعیت فوتبال ما بیشتر باشد استعداد بیشتری بیرون می آید و فوتبال پایه ما تقویت می شود. عامل سوم هم حمایت از بازیکنان ملی است. الان اگر دقت کنید در خیلی از بخش ها مثل فوتسال پاداش های بازیکنان ملی پرداخت نشده است. این وظیفه فدراسیون است که حمایت کند، در غیر اینصورت انگیزه بازیکنان گرفته می شود. عامل چهارم اما مربیان هستند که نقش کلیدی دارند. بنابراین مربیان ما باید با دانش روز آشنا شوند و یاری شان کنیم.

وی عنوان نمود: عامل پنجم در راه ارتقا و پیشرفت تیم های ملی هم تجهیزات و امکانات است که باید فراهم کنیم. الان مرکز تیم های ملی شرایط خوبی پیدا نموده است، ولی من اعتقاد دارم از این دست امکانات باید در مرکز استان ها به وجود بیاید. عامل ششم هم فناوری است که ما باید از آن در تیم های ملی استفاده کنیم. عامل هفتم هم دریافت میزبانی است که نکته بسیار مهمی است که فدراسیون وظیفه دارد میزبانی کند و بازی های تدارکاتی برای تیم ها در نظر بگیرد. یک اشاره ای هم به فوتسال و فوتبال ساحلی کنم. الان فوتسال وارد المپیک جوانان شده است. در آینده قطعا ً بدانید فوتبال از المپیک حذف خواهد شد و اکنون بهترین زمان است که ما روی فوتسال سرمایه گذاری کنیم که راحت وارد المپیک شویم و روی سکو برویم. در مجموع من معتقدم با برنامه ریزی مدون می توانیم اتفاقات خوبی برای فوتبال کشورمان رقم بزنیم.

کاندیدای ریاست فدراسیون فوتبال درباره برنامه خود در زمینه تعامل و ارتباطات بین الملل اظهار کرد: به دلیل مسئولیتی که در کمیته ملی المپیک داشتم، در بیش از 60 اجلاس شرکت کردم و بیش از 300 جلسه داشتم. سعی می کنم پیشنهادات عملی بدهم. واقعیت این است ما از ظرفیت کرسی موجود هم خوب استفاده نکردیم و این ظرفیت هم در اختیار فوتبال ما قرار نگرفته است. ما زمانی می توانیم به کرسی بین المللی افتخار کنیم که به جذب منابع بین المللی یاری کند و یا اینکه از ورزشکاران، داوران و باشگاه های ما دفاع کند. مانند همان جنجالی که درباره پرسپولیس راه افتاد و ما حقیقتاً نتوانستیم از این باشگاه دفاع کنیم. ما باید تعاملات خوب بین المللی با AFC و فیفا داشته باشیم. گاهی هم باید پول هزینه کنیم. نمونه اش دریافت یک اجلاس است. راه کوتاه مدت این است که ما از ظرفیت ایرانی های مقیم خارج از کشور استفاده کنیم. ما در این زمینه هم کوتاهی کردیم. خیلی از افراد حتی کرسی ندارند، اما ارتباط خوبی دارند.

هاشمی اعلام کرد: فکر می کنم باید برای کسب کرسی های بین المللی افرادی را پرورش دهیم و آماده کنیم و از چند سال قبل رایزنی کنیم. وزارت امور خارجه هم باید میز ورزش را ایجاد کند و از ظرفیت های سفارت ها و کمیته المپیک استفاده شود. من اعتقاد دارم اگر ما به نام یک نفر مثل علی کریمی، علی دایی یا مهدوی کیا کرسی بین المللی بگیریم، هر زمانی که دور میز می نشنید، ابهت می دهد. دیپلماسی فوتبال همین است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

رشد و پیشرفت فوتبال پایه موضوع پنجمی بود که کیومرث هاشمی درباره برنامه خود در این مورد شرح داد: یکی از چالش های عظیم فوتبال ما نپرداختن به فوتبال پایه است. آیا واقعاً ما کاری که می توانستیم انجام دهیم را در فوتبال پایه انجام دادیم؟ قطعاً این کار را نکردیم. این کار وظیفه فدراسیون نیست و رسالت باشگاه هاست. البته در بخش دانش آموزی هم این وظیفه وجود دارد. ما چند سال قبل یک لیگ فوتسال دانش آموزی بین 31 استان برگزار کردیم و الان محصول آن در لیگ بازی می نمایند. آموزش و پرورش باید در فوتبال پایه نقش پیدا کند. ما چرا از ظرفیت ها استفاده نمی کنیم؟ باشگاه موظف است که در فوتبال پایه سرمایه گذاری کند، البته فدراسیون این وظیفه را دارد که الزام کند تا باشگاه ها تیم های پایه داشته باشند، ولی متأسفانه بخشی هم به مسائل اقتصادی باشگاه ها باز می شود. فوتبال پایه در سبد هزینه باشگاه های ما وجود ندارد. انگلیس سالانه 15 میلیون پوند برای فوتبال پایه هزینه می نماید. به جز آموزش و پرورش و باشگاه ها، یکی از کارهای اساسی فدراسیون در نظر دریافت اصل فوتبال برای همه است. از دل این موضوع هم استعدادهایی بیرون خواهند آمد. ما قبلاً فوتبال محلات را داشتیم اما الان حذف شده است و فقط آموزش و پرورش و باشگاه ها مانده اند. در دنیا هر کسی در فوتبال پایه کار می نماید حق رشد دریافت می نماید. آیا در فوتبال ما این کار صورت گرفته است؟ بنابراین اگر فوتبال ما بخواهد در بخش های مختلف نتایج خوبی کسب کند، باید در فوتبال پایه کار کنیم. این را هم بگویم که متأسفانه در بخش بانوان فقط 10 استان در کشور فعال هستند که آمار خوبی نیست.

وی در رابطه با بحث مبارزه با فساد نیز عنوان نمود: خواهش می کنم این موضوع را به بخش های مختلف تسری ندهید. فوتبال به دلیل شرایطی که دارد در اتاق شیشه ای واقع شده است. شاید یک مسئول یک سفر خارجی می رود دیده می شود، اما در جاهای دیگر شاید دیده نشود. رسانه در فوتبال زیاد است و به همین خاطر مسائل کمی پررنگ می شود. شاید اگر بخش های دیگر را هم داخل اتاق شیشه ای بگذاریم، آن وقت ببینیم که کمترین فساد را فوتبال دارد. البته باید با همین مقدار نیز برخورد شود. بحث های شهرت طلبی هم وجود دارد که یکی از بحث های فساد است، اما بیشترین ریشه فساد بحث ریشه های سازمانی است.

کیومرث هاشمی در ادامه گفت وگوی خود در بخش پرسش و پاسخ درباره اینکه آیا نگرانی از لابی های غیرمعمول در مجمع فدراسیون دارد یا خیر، گفت: وقتی ما قبول کردیم در این انتخابات شرکت کنیم باید همه شرایط را بپذیریم. ما براساس آیین نامه ثبت نام کردیم و رایزنی های مختلفی را هم تمام کاندیداها انجام دادند. رقابت هم یک مسئله طبیعی است. الان اگر جواب من منفی باشد فکر می کنم به فکر و شعور اعضای مجمع توهین کردم. طبق جلساتی که با اعضای مجمع داشتم آنها را مستقل و صاحب رأی و اندیشه دیدم. به هر حال این استقلال رأی را من در فدراسیون می بینیم و نگران نیستم و هر نتیجه ای هم رقم بخورد باید به رأی اعضای مجمع احترام گذاشت و ان شاءالله چیزی که مصلحت فوتبال است اتفاق بیفتد. لذا من هیچ نگرانی ندارم.

آیا به نظر شما در انتخابات فدراسیون فوتبال کسی گزینه وزارت ورزش است یا خیر؟، وی در واکنش به این سؤال خاطر نشان کرد: هر دوره این بحث ها بوده است، نه تنها در فوتبال، بلکه در رشته های دیگر هم بوده است. من نمی خواهم قضاوت کنم، ولی وقتی من پذیرفتم به عنوان کاندیدا ورود کنم، یعنی تمام شرایط را پذیرفتم.

کاندیدای ریاست فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه آیا در صورت انتخاب با کادر فنی فعلی تیم ملی همکاری را ادامه خواهد داد، اعلام کرد: باید فدراسیون ما اخلاق مدار و جوابگو باشد. شاید من یک نظر شخصی داشته باشم، ولی باید کادر فنی موجود حفظ و تقویت شود. البته هیئت رئیسه و مجمع می توانند نقش داشته باشند. نظر من حفظ کادر فنی تیم ملی است و اگر هم احتیاج باشد و کادر فنی بخواهد، ما می توانیم از ظرفیت های دیگر برای یاری به کادر فنی استفاده کنیم. هاشمیان و اسکوچیچ اشراف کاملی دارند. اسکوچیچ سفرهای استانی زیادی دارد و می بینیم که انصافاً فعال عمل می نماید.

هاشمی در خصوص اینکه آیا او در گفت و گویی گفته بود پیشنهاد نایب رئیسی برای علی کریمی دارد، یادآور شد: کریمی عزیز ماست، ولی اصلاً چنین بحثی نبوده است. ما نایب رئیس و سایر پست ها را انتخاب کردیم. شاید بر استفاده از ظرفیت ها تأکید شده است، ولی الان دوست ندارم وارد مسائل حاشیه ای شوم.

وی یادآور شد: ما سه شنبه برنامه خودمان را اعلام می کنیم. هر کسی که انتخاب می شود برای چهار سال است. چه تضمینی است که من برنامه 10 ساله بدهم و بعد از چهار سال نفر بعد آن برنامه ادامه بدهد؟ در این زمینه باید برنامه ما به هیئت رئیسه برود و چارچوبش مورد آنالیز قرار بگیرد و بعد این برنامه چهار ساله را به چهار برنامه یک ساله تقسیم کنیم. بودجه این برنامه هم باید دیده شود. در برنامه ما هم رویدادهای مان در سال آینده دیده شده است و بودجه این رویدادها هم باید دیده شود.

کاندیدای ریاست فدراسیون فوتبال در خاتمه گفت: من فکر می کنم فدراسیون دچار روزمرگی است. مخصوصاً هیئت رئیسه باید زمانش را روی فکر کردن و برنامه کلان بگذارد. به خصوص حق پخش تلویزیونی و ... . بالای 50 درصد مسائلی که الان در فدراسیون فوتبال است قابل واگذاری به هیئت هاست. ما باید از همه ظرفیت ها استفاده کنیم. در بحث لیگ هم اعتقاد دارم باید کیفیت لیگ مان بسیار بیشتر از اینها باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4162

به "هاشمی: بحثی با علی کریمی برای نایب رئیسی نداشتیم، اعضای مجمع را مستقل و صاحب رأی و اندیشه دیدم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هاشمی: بحثی با علی کریمی برای نایب رئیسی نداشتیم، اعضای مجمع را مستقل و صاحب رأی و اندیشه دیدم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید