معرفی 10 گیاه تصفیه کننده هوا و زینتی برای منزل

به گزارش دور زمین، با سرد شدن هوا میزان آلاینده های هوا افزایش یافته و می توان برای مقابله با آلودگی هوا از گیاهان زینتی آپارتمانی مثل سانسوریا، پتوس، نخل آریکا، گل آزالیا، اسپاتی فیلوم، گل ژربرا، بامبو، گل گندمی، آلوئه ورا و آگلونما استفاده کرد.

معرفی 10 گیاه تصفیه کننده هوا و زینتی برای منزل

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

این روزها با سردتر شدن دمای هوا، شاهد هوای بسیار آلوده در شهرهای عظیم و صنعتی هستیم، تا جایی که خبرگزاری ها اعلام نموده اند که هوا برای همه گروههای سنی بسیار ناسالم است. هرچند محیط داخل خانه نسبت به بیرون از آلودگی کمتری برخوردار است ولی اگر شما هم فکر می کنید که در خانه از آلودگی هوا و گاز های سمی در امان هستید، کاملا اشتباه می کنید، با این اوصاف، وقت آن رسیده که گیاهان تصفیه نماینده هوا را بشناسید و کمی هوای خانه را بهبود ببخشید. با خواندن این مطلب، با بعضی از این گیاهان آشنا شوید.

بعضی گیاهان می توانند هوای اطرافشان را از آلاینده های محیطی پاک نمایند و توانایی بیشتر برای حذف انواع آلودگی هوا نسبت به هم نوع های خود دارند که به توضیح زیر میباشند:

1. سانسوریا

گیاه سانسوریا که در فارسی به آن زبان مادر شوهر نیز گفته میشود، یکی از گیاهان تصفیه نماینده هوا است که توسط محققان معرفی شده و به نگهداری از آن در خانه و به ویژه اتاق خواب توصیه میشود. یک مطالعه علمی در سال 2008 نشان داد که گیاهان تصفیه نماینده هوا مانند سانسوریا، می توانند مسائلی مثل سردرد، سوزش چشم، نارسایی ریه، آسم و مسائل دستگاه تنفس ناشی از الودگی هوای محیط را کاهش بدهند.

2. گیاه پتوس

پتوس یکی از گیاهان آپارتمانی است که در مطالعات مختلف، خاصیت تصفیه نمایندگی هوا توسط آن، ثابت شده است. نگهداری و قلمه زدن پتوس در آپارتمان یا محل کار بسیار ساده است و میتواند تا دو نیم متر نیز رشد کند. این گیاه قادر است گاز فرمالدئید (گاز سمی و سرطان زا)، بنزن و مونوکسیدکربن را از محیط بگیرد. علاوه بر این، گاز های ناشی از مواد شیمیایی که در خانه وجود دارد، مثل گاز ناشی از دیوار های رنگ شده را از بین می برد. به طور کلی این گیاه در اثر فتوسنتز دی اکسید کربن محیط را جذب و فراوری اکسیژن میکند.

3. نخل آریکا

یکی از گیاهانی که می تواند به میزان بالایی دی اکسیدکربن موجود در هوا را بگیرد و به اکسیژن تبدیل کند، نخل آریکا است.

4. گل آزالیا

گل آزالیا گیاهی بسیار زیباست که علاوه بر زیبایی فوق العاده، خاصیت تصفیه نمایندگی هوا را نیز دارد. این گیاه به جذب گاز سمی فرمالدئید از محیط یاری میکند.

5. اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم یکی دیگر از گیاهان تصفیه نماینده هوا به حساب می آید. این گیاه زیبا می تواند گاز های سمی مثل بنزن، فرمالدئید، منواکسیدکربن و... را از محیط خانه و محل کار بگیرد.

6. گل ژربرا

ژربرا یک گیاه زیبا با گل های رنگی است. این گیاه جزو گیاهان تصفیه نماینده هوا معرفی شده و میتواند به پاکسازی هوا محیط خانه از گازهای سمی یاری کند. جالب است بدانید این گل توانایی جذب گاز بنزن (یک گاز سمی و سرطان زا) که ناشی از دود تنباکو است را دارد و افرادی که در خانه قلیان می کشند، بهتر است از این گیاه نگهداری نمایند.

7. بامبو

ساقه گیاه بامبو نیز می تواند بنزن، مونوکسیدکربن و کلروفرم را از هوای اطراف دریافت نموده و به این ترتیب هوای خانه را پاک کند. این ویژگی معجزه این گیاه برای لطافت هوای خانه در فصول گرم و خشک سال است. همچنین بامبو به افزایش رطوبت هوای محیط خانه یاری نموده و از همین رو نگهداری بامبو در محیط خانه بسیار سودمند است.

8. گل گندمی

گل گندمی یکی دیگر از گیاهان تصفیه نماینده هوا است که قیمت مناسب و نگهداری آسان، آن را به یکی از مناسبترین گیاهان برای نگهداری در آپارتمان تبدیل نموده است. گل گندمی در از بین بردن سمومی چون بنزن، فرمالدئید، منواکسید کردن و زایلن موثر است.

9. آلوئه ورا

طبق اعلام نظر سازمان ناسا، گیاه آلوئه ورا نیز یکی از بهترین گیاهان برای تصفیه هوای منزل است. ویژگی این گیاه جذب گازهای سمی موجود در هوای خانه به دلیل برگ های گوشتی اش است. هرچه برگ های این گیاه گوشتی تر و پرآب تر باشد، تاثیرش در تصفیه هوا بیشتر است؛ بنابراین بهتر است از انواع عظیم و پربرگ این گیاه بهره ببرید.

10. آگلونما

گیاه آگلونما، ساده ترین گیاه خانگی از لحاظ تکثیر و نگهداری به شمار می رود و در نور کم و مناطقی از خانه (مثل اتاق خواب تاریک) که هیچ گیاهی زنده نمی ماند، به خوبی رشد می نماید. بهترین نکته این گیاه این است که در زمان کمتر سموم بیشتری را از بین می برد.

به طور کلی باید بدانید، برای یاری دریافت از خاصیت گیاهان تصفیه نماینده هوا مثل اسپاتی فیلوم، پوتوس و ...، باید در هر صد مترمربع، حداقل چند گیاه وجود داشته باشد. پس اگر خانه تان کوچک است، شاد باشید، چون با خرید چند گلدان عظیم، حسابی می توانید برای خودتان اکسیژن فراوری کنید و آن هایی که خانه های عظیم دارند، باید به فکر خرید تعداد زیادی گلدان باشند. همچنین جالب است بدانید گیاهان می توانند باکتری ها و قارچ های موجود در هوا را به میزان نصف کاهش دهند، بنابراین با نگهداری از آنها در منزل به حذف آلاینده های شیمیایی و بیولوژیکی محیط زندگی خود یاری شایانی خواهید کرد.

منبع: setare.com
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3738

به "معرفی 10 گیاه تصفیه کننده هوا و زینتی برای منزل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی 10 گیاه تصفیه کننده هوا و زینتی برای منزل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید