مسجد قرطبه در اسپانیا

به گزارش دور زمین، شهر کوردوبا در در نواحی جنوبی کشور اسپانیا قرار گرفته است و از زیباترین مساجد اندلس با معماری اسلامی به حساب می‌آید. این مسجد در ابتدا یک کلیسا کوچک بود اما بعد از تصرف جزیره ایبری توسط مسلمانان به صورت مشترک از آن استفاده می‌شد، بنابراین در سال 784 امیر عبدالرحمن نیمه مسیحی این کلیسا را خرید و دستور ساخت یک مسجد با شکوه را داد.

مسجد قرطبه در اسپانیا

 معماری مسجد قرطبه اسپانیا

حیاطی زیبا با حوض وسط آن، تالاری پر از ستون، باغ پرتقال و محوطه‌ی سرپوشیده آن در اطراف حیاط و مناره از جاذبه‌های این مسجد هستند. مسجد، مناره این مسجد 20 متر بوده و با سنگ‌های مرمر پوشیده شده است. بر روی سنگ‌های این مناره طرح‌های اسلامی منقش شده است. مناره دیگر این مسجد 93 متر ارتفاع داشته و در بخش جنوبی مسجد قرار دارد. این مناره بلند این مسجد 5 طبقه داشته و 19 در از درهای آن به جنس مس ساخته شده‌اند.

ستون‌های تالار این مسجد از بهترین جاذبه‌های این مسجد در تور اسپانیا ارزات هستند که از جنس مرمر هستند. تعداد این ستونهای زیبا با معماری شگفت‌انگیز 1093 عدد بوده و نمایی منحصربفرد به این مسجد بخشیده است. با رفتن به این مسجد خود را در میان تعداد زیادی ستون خواهید دید که فقط، مسیر جناح‌های ساختمانی شما را به طرف قبله هدایت خواهند کرد، این سالن مستطیلی شکلی دارد که در آن ردیف‌هایی برای ایستادن نمازگزاران تعبیه شده بود و کف آن  مثل دیگر مساجدی می‌باشد که به سبک اسلامی آن زمان‌ها ساخته می‌شد.

در محراب این مسجد که مرکز سالن نمازگزاری آن می‌باشد تزئینات چشم‌گیری از جنس طلا و خوشنویسی‌های زیبا به چشم می‌خورد. نمای این مسجد ترکیبی زیبا را به وجود آورده. در بالای محراب نیز گنبدی زیبا قرار گرفته که با ورقه‌های طلا پوشیده شده‌اند.

150 سال پس از ساخت این مسجد راه‌پله‌هایی در آن برای رفتن به پشت بام در نظر گرفته شده است. بخش جنوبی این مسجد بعد از چندین سال بزرگتر شد و پلی در آن ساختند که سالن نماز را به قصر خلیفه وصل نماید. این مسجد در قسمت جنوب غربی شهر کوردوبا اسپانیا و در مجاورت رود الوادى قرار گرفته است و برای ساخت آن  از مسجد جامع دمشق الهام گرفته شده است. برای تجربه یک سفر ارزان با تور اسپانیا ارزان همراه شوید.

انتشار: 1 تیر 1396 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3

به "مسجد قرطبه در اسپانیا" امتیاز دهید

3 کاربر به "مسجد قرطبه در اسپانیا" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسجد قرطبه در اسپانیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید