مسابقه طراحی کتابخانه عشایری یاری به استحکام زیرساخت های زندگی عشایر است

به گزارش دور زمین، به گزارش خبرنگاران، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، فراخوان شرکت در مسابقه ملی طراحی کتابخانه عشایری به منظور ارائه طراحی کتابخانه ای قابل حمل برای خدمات رسانی به مردم شریف عشایر کشور، به همت نهاد کتابخانه های عمومی کشور و با مشارکت فب لب ایران، منتشر شده و در حال برگزاری است.

مسابقه طراحی کتابخانه عشایری یاری به استحکام زیرساخت های زندگی عشایر است

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی کاتالوگ صنعتی از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از نماشو بخواهید.

محمدرضا قدوسی از داوران مسابقه ملی طراحی کتابخانه عشایری درباره ضرورت و لزوم برگزاری این مسابقه با توجه به اقلیم و زیست بوم عشایری گفت: از دوران پهلوی اول در جهت تقویت دولتی مرکزی و مدرن، قبایل و عشایر به سمت یک جانشینی سوق داده شدند تا در نظم دولت-ملت توسط حکومت مرکزی کنترل شوند.

این طراح حرفه ای و کارشناس ارشد معماری اضافه کرد: از آن موقع تا اکنون باوجود اینکه آن ها در دفاع از مرزها و فراوری محصولات دامی نقش داشتند، این پارادایم تغییر محسوسی نکرده است، به طوری که جمعیت کوچ نشین ایران به کمتر از 300 هزار نفر رسیده است و در برنامه ها و لوایح و مصوبه ها، چشم اندازی روزآمد برای آینده آنان ترسیم نمی گردد.

وی با اشاره به لزوم همگام شدن با تغییرات تکنولوژیکی و استفاده از فناوری های روز برای ارائه امکانات فرهنگی و رفاهی به جامعه عشایری گفت: جابه جایی یا موبیلیتی در عصر حاضر ابعاد مختلفی یافته است و امکانات و دستاوردهای علمی و ارتباطی عرصه های قابل پیمایشی را در دسترس قرار داده است، به طوری که سبک زندگی و اجتماع عشایری نیز مورد توجه مجدد قرار گرفته اند. اشکال کم سابقه آن ها را می توان در میان اجتماعات حاضر در قالب زندگی با کوله پشتی و یا در کاروان جستجو کرد، در حالیکه ایل های ما با هزاران سال سابقه هنوز به امکانات اولیه رفاهی و رضایتی دسترسی ندارند.

قدوسی با تقدیر از نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای ورود به این عرصه و کوشش برای پاسخگویی و تأمین نیازهای فرهنگی عشایر گفت: اگر منابع علمی مناسب در قالب مراکزی مانند کتابخانه ها در اختیار آنان قرار گیرد، آن ها خواهند توانست به صورت مستقل نیازها و زیرساخت های خود را شناخته و برای آن پیشنهادهایی ارائه نمایند. طراحی چنین مراکزی می تواند تعاملات علمی و شناختی اجتماع منحصربه فرد ایلات فلات ایران را افزون کند.

این فعال حوزه طراحی و معماری درباره ارزیابی خود از همنشینی طراحان صنعتی، طراحان معماری و فعالان فرهنگی در حوزه کتاب و کتابخوانی در این جشنواره گفت: رشته های علمی اگر با یکدیگر هم افزا نباشند، رشد و جهش نخواهند داشت. رشد جزیره ای و درون زا زنگ خطر اختلال در انطباق را برای هر رشته به صدا در می آورد. در مقابل، برهم کنش حوزه های مختلف به دستیابی به دامنه های تجربه نشده ای از دانش می انجامد که پیش از آن در نقطه تاریک دید پژوهشگران قرار می گرفت. در همین حال دست اندرکاران علوم و فرهنگ فرصت می یابند موضوعات را از دریچه دید یکدیگر ببینند و از هم بیاموزند و به فراوری علم تشویق شوند.

وی در ادامه با دعوت از تمامی فعالان حوزه طراحی معماری، طراحی صنعتی، فعالان فرهنگی و همه علاقه مندان و دغدغه مندان این حوزه به شرکت در مسابقه ملی طراحی کتابخانه عشایری، نسبت به دست یابی به طرحی مناسب برای پاسخگویی به نیازهای فرهنگی و اجتماعی جوامع عشایری کشور، ابراز امیدواری کرد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4232

به "مسابقه طراحی کتابخانه عشایری یاری به استحکام زیرساخت های زندگی عشایر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسابقه طراحی کتابخانه عشایری یاری به استحکام زیرساخت های زندگی عشایر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید