قرارگاه خاتم در اوج تحریم رکورد توتال در صنعت نفت ایران را شکست

به گزارش دور زمین، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) گفت: با نزدیک شدن به زمان بهره برداری از پروژه NGL غرب کارون، رکورد شرکت توتال در صنعت نفت کشورمان به دست متخصصان قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) شکسته شد.

قرارگاه خاتم در اوج تحریم رکورد توتال در صنعت نفت ایران را شکست

به گزارش گروه مالی دور زمین به نقل از روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص)، سردار سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) سپاه گفت: این پروژه در راستای تحقق دستور رهبر معظم انقلاب در جریان بازدید از پارس جنوبی در سال های گذشته وارد مرحله اجرایی شده است و ایشان با اشاره به فلرهای روشن در این منطقه، از مسئولان وزارت نفت خواسته بودند که این مشعل ها هرچه زودتر خاموش گردد تا هم آلودگی زیست محیطی ایجاد نگردد و هم بتوان از این گاز که سوزانده می گردد، استفاده بهینه کرد.

وی گفت: پروژه جمع آوری گازهای همراه نفت در غرب کارون موسوم به NGL کارون، ابرپروژه ای نفتی است که با عملیاتی شدن آن، گاز های استخراج شده از چاه های نفتی که تقریباً از زمان اولین مراحل استخراج نفت در مسجد سلیمان، اقدام مهم و جدی برای بهره وری بهینه از آنها انجام نشده و فقط سوزانده می شدند، تبدیل به گاز قابل استفاده در شبکه گازرسانی شهری و مواد اولیه صنایع پتروشیمی خواهند شد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) گفت: این اقدام علاوه بر جلوگیری از مسائل زیست محیطی و دربرداشتن حدود 500 میلیون دلار درآمد سالانه برای کشور، یک دستاورد عظیم دیگر نیز به همراه دارد و آن، شکسته شدن رکورد شرکت معروف و عظیم نفتی دنیا یعنی توتال است که با امتیازهای خاص در سال های گذشته در کشور فعالیت داشته است بدون آن که سود خاصی نصیب کشورمان کند.

سردار محمد در شرح این مطلب اضافه نمود: شرکت توتال در یکی از پروژه های قبلی خود در جنوب کشور، به رکورد 3 درصد پیشرفت فیزیکی در ماه رسیده بود و تا سال ها، بعضی از این موضوع، به عنوان یک اتفاق مهم و نشان دهنده کیفیت و سرعت عمل این شرکت بدعهد اروپایی یاد می کردند. اما سرعت عمل قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) سپاه با وجود شدیدترین تحریم های ظالمانه در یک ابرپروژه نفتی با 3.5 درصد پیشرفت فیزیکی ماهانه، رکورد جدیدی در صنعت نفت کشورمان ثبت نموده تا معین گردد توان فنی و اراده متخصصان کشورمان، بالاتر از پیمانکاران خارجی است و این حاصل کوشش و همدلی همه ارکان طرح، اعم از کارفرما، مشاور و پیمانکار بوده است.

وی با اشاره به اینکه ایران در سال 2019، در صندلی چهارم کشورهای دنیا از نظر سوزاندن گاز مشعل بوده و 13 میلیارد مترمکعب گاز همراه نابود شده و کاهش درآمدهای کشور و آلودگی زیست محیطی را در پی داشته است، گفت: این موضوع برای متخصصان قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) سپاه قابل قبول نبود که شدت سوزاندن گاز در کشورمان، 10 برابر بعضی کشورهای همسایه باشد چراکه به عنوان مثال، میزان گاز طبیعی فراوریی در پالایشگاه فاز 1 پارس جنوبی در سال 2015، حدود 9 میلیارد مترمکعب بوده و چنین حجم قابل توجهی، هدر رفته است.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با بیان اینکه از اواسط سال گذشته، فرایند پیشرفت این پروژه سرعت قابل قبولی پیدا کرد، گفت: با فرایند فعلی و تا پیش از سرانجام امسال، فاز اول این ابرپروژه، عملیاتی خواهد شد که علاوه بر درآمد قابل توجه ارزی، موجبات اشتغال زایی پایدار برای جوانان و متخصصان کشور در سال جهش فراوری را فراهم می نماید.

به گفته سعید محمد، در حال حاضر حدود 3200 متخصص و نیروی کار که عمده آنها از جوانان بومی خوزستان محسوب می شوند، در پروژه NGL کارون مشغول به کار هستند و با افتتاح رسمی آن، بخش قابل توجهی از ظرفیت بدون استفاده پتروشیمی های ماهشهر، به چرخه فراوری باز می گردند.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت خوراک کارخانه در فاز اول 250 میلیون فوت مکعب در روز و در فاز دوم به 500 میلیون فوت مکعب در روز خواهد رسید اضافه نمود: خوراک این مجموعه صنعتی، گازهایی هستند که ده ها سال است در طبیعت رها شده و به محیط زیست آسیب می رساندند، اما با بهره برداری از این پروژه، روزانه حدود 100 هزار بشکه سیتوپلاس یعنی مواد اولیه پتروشیمی تهیه می گردد که در اختیار صنایع مربوط قرار خواهد گرفت.

دکتر محمد در ادامه اعلام نمود: در پروژه NGL کارون روزانه 340 میلیون فوت مکعب گاز شیرین و 41 تن گوگرد جامد فراوری خواهد شد که علاوه بر افزایش فراوری این محصولات در کشور، امکان درآمد ارزی برای کشور را فراهم می نماید. در کنار این اقدامات مهم، گام بلندی نیز برای بهبود کیفیت هوای این مناطق برداشته خواهد شد که سال هاست ساکنان آن، دود ناشی از سوزاندن گازهای فلر را استنشاق می نمایند.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) از به کارگیری بیش از 370 وسیله نقلیه سبک، نیمه سنگین و سنگین برای اتمام این پروژه مهم اطلاع داد و اضافه نمود: بیش از 156 هزار متر مکعب بتن ریزی، 265 کیلومتر کابل کشی برق، 240 کیلومتر احداث خط لوله و نصب 26 هزار تن استراکچر فلزی در این پروژه اجرا شده است که با توجه به شرایط آب و هوایی استان خوزستان و حساسیت فنی و صنعتی پروژه، در جای خود قابل اهمیت و توجه است.

وی رکوردشکنی قرارگاه سازندگی خاتم به عنوان یک پیمانکار ایرانی در صنعت پیچیده و خاص نفتی را حاصل نگاه به توانمندی های داخلی و اطمینان به جوانان متخصص در اوج کوشش دشمنان برای تحریم صنعتی و نفتی جمهوری اسلامی ایران دانست و اضافه نمود: اگر این ظرفیت در سال های آینده به درستی عملیاتی گردد، علاوه بر اشتغال قابل توجه، درآمدزایی ارزی بسیار زیادی را به همراه دارد و هیچ کشوری نمی تواند محصولات با ارزش ایرانی را تحریم یا از بازار منطقه و دنیا حذف کند.

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) با اشاره به بیانات رهبر انقلاب در ارتباط تصویری با مجموعه های فراوریی در تاریخ 17 اردیبهشت 99 که تاکید نموده بودند در جهش فراوری بعضی از بخش ها مانند بخش نفت و توسعه ظرفیت پالایشگاهی پیشرو هستند، یادآور شد: با توجه به این تدابیر، این عرصه ها در اولویت تکمیل توسط قرارگاه سازندگی قرار گرفته اند زیرا ارتقای ظرفیت فراوری فرآورده های نفتی در کشور و توسعه ظرفیت های پالایشگاهی، جمهوری اسلامی ایران را در مقابله با تحریم ها قدرتمندتر می نماید که این موضوع نیز مورد تاکید و توجه رهبر معظم انقلاب بوده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3369

به "قرارگاه خاتم در اوج تحریم رکورد توتال در صنعت نفت ایران را شکست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرارگاه خاتم در اوج تحریم رکورد توتال در صنعت نفت ایران را شکست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید