اردبیل؛ سرزمین چشمه های بهشتی

به گزارش دور زمین، روزنامه همشهری: اردبیل یکی از استان های شمال غربی کشور و از نظر گردشگری بسیار خاص است چراکه دسترسی به کوه، دشت، جنگل و دریا را با هم دارد و از نظر جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی جزو استان های ممتاز کشور است. این استان جاذبه های ویژه برای هر 4 فصل دارد. اردبیل را می توان استان چشمه های گرم نامید زیرا در شهرستان های سرعین، خلخال، مشگین شهر و نیر آن استخرهای آبگرم معدنی وجود دارد.

اردبیل؛ سرزمین چشمه های بهشتی

آغاز سفر با جاده رویایی حیران

اگر از جهت شمال به استان اردبیل بروید، بعد از آستارا به طرف جاده مسحورنماینده حیران حرکت می کنید تا خاطرات خوب سفر با عبور از جاده رویایی حیران آغاز گردد. در ابتدای جهت جنگل بی بی یانلو محل اقامت و استراحت موقت است که امکانات رفاهی کاملی برای گردشگران دارد. جنگل های مرزی ایران و جمهوری آذربایجان در فصل های مختلف سال زیبایی حیرت انگیزی دارند.

زیبایی جاده جنگلی و حیرت انگیز حیران با مجموعه گردشگری کامل می گردد. وجود تله کابین و سورتمه ریلی، زیپ لاین، کارتینگ و دیگر امکانات تفریحی در این گردنه زیبا آغازی هیجان انگیز برای سفر به استان اردبیل است.

از نظر تغذیه در طول جهت هیچ مسئله ای وجود ندارد و انواع غذاخوری ها با منوهای سنتی و به روز به فواصل کم موجود است. خوردن آش دوغ به عنوان غذای محلی اردبیل در گردنه حیران لذت خاصی دارد که توصیه می کنیم حتما تجربه کنید. اما یادتان باشد از عسل فروش های کنار جاده خرید نکنید که امکان تقلبی بودن عسلشان زیاد است. اسکان نیز در این گردنه در هتل پارلاق یا خانه های ویلایی روستاهای گیلده، حیران، ونه بین و سیج مقدور است. جمعیت هلال احمر استان اردبیل برای هر گونه خدمات دهی در این گردنه مستقر است. در این جهت تا حدود 55 کیلومتر پمپ بنزین وجود ندارد و اولین پمپ بنزین بعد آستارا در ورودی نمین واقع شده است.

اردبیل؛ شهر طبیعت و تاریخ

نمین حدود 20 کیلومتر با اردبیل فاصله دارد. در مرکز استان مکان های تاریخی مانند شیخ جبرائیل کلخوران، آدینه مسجد، بقعه شیخ صفی و خانه های تاریخی مانند خانه تاریخی صادقی وجود دارد که به رستوران تبدیل شده است. حضور در کنار تنها دریاچه طبیعی داخل شهری کشور به نام شورابیل را هرگز از قلم نیاندازید. مجتمع گردشگری شورابیل دارای بزرگ ترین پیست پیاده روی کشور به مسافت 7 کیلومتر دورتادور دریاچه است. ارائه انواع دوچرخه و موتورسیکلت برقی برای لذت بردن به صورت خانوادگی در کنار دریاچه، قطار تفریحی، قایقرانی، اتوبوس دریایی، زیپ لاین روی دریاچه و شهربازی از امکانات این مجتمع به شمار می فرایند. چند هتل نیز در کنار این دریاچه مانند هتل کوثر و شورابیل برای اسکان وجود دارد.

رودخانه بالیخلو نیز دیگر جاذبه این شهر است که از وسط شهر عبور می نماید. حاشیه این رودخانه، پارک ساحلی و خیابان معلم، مکان تفریحی مناسبی برای گردشگران است.

اردبیل را می توان شهر کباب نامید چون کبابی های زیادی در خیابان های آن وجود دارد. خیابان علی آباد را می توان مرکز کبابی های این شهر عنوان نمود و کبابی ارادتی در خیابان عطایی، قربان در چهارراه سعدی و بره سفید در ججین از کبابی های با محیط لوکس آن هستند.

تهیه سوغاتی هایی مانند عسل، حلوای سیاه، گلیم، قلمزنی و ورنی (بافته خاص منطقه) در جوار بقعه شیخ صفی در عالی قاپو اردبیل راحت تر است.

اقامتگاه بوم گردی باجیلار سردابه در 24 کیلومتری شرق اردبیل در روستای سردابه واقع شده است. باجیلار به زبان ترکی به معنای خواهران است. روستای سردابه یکی از جاذبه های گردشگری استان اردبیل است که همه ساله شمار زیادی از گردشگران خارجی و داخلی را به سوی چشمه های آبگرم طبیعی و منطقه ییلاقی زیبای خود می کشاند.

این اقامتگاه زیبا 2 اتاق 45 متری دارد و در آن سرویس بهداشتی و حمام به صورت مشترک قابل استفاده است. از ویژگی ها و امکات فراهم شده برای مهمانان این اقامتگاه می توان به آشپزخانه عمومی، راهنمای گردشگری و پارکینگ اشاره نمود. هزینه اقامت در این اقامتگاه به ازای هر نفر و برای هر شب 50 هزار تومان است. راه اندازی پل معلق تمام شیشه ای در منطقه دربند هیر با فاصله 20 کیلومتری از اردبیل در بهار 98 می تواند روزهای خاطره انگیزتری برای شما رقم بزند.

نمین؛ شهر جاذبه ها

بعد از تونل وارد شهرستان نمین می شوید که در ابتدای جهت مسجد و مجتمع بین راهی و چند کیلومتر جلوتر پمپ بنزین نیز وجود دارد. نمین شهر گلیم استان اردبیل است و گلیم عنبران آن آوازه جهانی دارد. می توانید از این شهر گلیم با کاربردهای مختلف خریداری کنید.

شهرستان نمین در ورودی استان از طرف حیران با مردمان مهمان دوست و جاذبه ای تاریخی مانند دولمن ها (مسکن انسان های اولیه) منتظر شماست. در ورودی این شهر تابلویی برای راهنمایی گردشگران به طرف جنگل بی نظیر فندقلو واقع شده است؛ جنگلی که میزبان گردشگران زیادی است. از پل روگذر تا جنگل فندوقلو حدود 10 کیلومتر راه است.

در این جهت روستاهای سولا و آرپاتپه را می بینید که می توانید مایحتاج اولیه خود را از آنجا تهیه کنید. در جنگل فندقلو نیز اتاقک های چوبی با امکانات رفاهی و تله کابین به طرف حیران وجود دارد تا گردشگران از چشم انداز حیران و دریای خزر لذت ببرند. کوه سنگر حور و دریاچه سوها در جهت برگشت از فندقلو زیبایی های بکر جنگلی خاص خود را دارد، هر چند جهت چند کیلومتری آن از روستای سوها تا دریاچه خاکی است.

دشت مغان

دشت مغان نام جلگه ای است در شاقتصادی ترین قسمت اردبیل. این جلگه زیستگاه انسان های نخستین بوده است و تاریخش به دوران نوح و به قوم عاد و ثمود می رسد. اگر کمی تاریخ را ورق بزنیم علاوه بر اینها می توانیم حوادث و وقایع بزرگی را مشاهده کنیم که دشت مغان شاهد آن بوده است. بنابراین طبیعت گرد باشید یا علاقه مند به آثار تاریخی دشت مغان با تعداد زیادی آثار تاریخی و مکان های طبیعی می تواند ساعت ها شما را سرگرم کند و خاطرات ماندگاری را برایتان رقم بزند.

مشگین شهر؛ قطب گردشگری استان

شمال استان اردبیل در فصل بهار آب و هوای مناسبی دارد. از میدان وحدت اردبیل به طرف مشگین شهر که یکی از قطب های گردشگری استان است، حرکت کنید. در خروجی شهر امامزاده صدرالدین به عنوان یکی از جاذبه های مذهبی اردبیل به چشم می آید. در اینجا پمپ بنزین نیز وجود دارد. مسافت اردبیل تا مشگین شهر حدود 100 کیلومتر است. پلیس راه در فاصله 15 کیلومتری اردبیل واقع شده است.

نرسیده به مشگین شهر، در روستای پیرازمیان، منطقه باستانی شهریئری واقع شده است که قدمت آن به 8 هزار سال قبل از میلاد مسیح می رسد. بیش از 200 پیکره سنگی به شکل انسان در محوطه ای که باستان شناسان آن را رصدخانه یا معبد دانسته اند، جمع شده اند. این پیکره ها دهان جز یک مورد که گمان می گردد موبد معبد بوده است، دهان ندارند. طریقه چینش آنها نیز با چینش ستارگان خوشه پروین تطابق دارد و دیگر موارد حاکی از اسرار شگفت در این محوطه باستانی است.

از پیرازمیان به طرف جاده اصلی حرکت کنید و جهت را به سوی مشگین شهر در پیش بگیرید. می توان گفت در مشگین شهر انواع جاذبه ها وجود دارد و چند روز برای تجربه آنها وقت ضروری است. آبگرم های قینرجه، شابیل، وله زیر، موئیل و قوتورسویی در جاهای مختلف این شهرستان در دامنه برفی سبلان آرامش جسمی و روحی خاصی به گردشگران می دهند. پل معلق مشگین شهر نیز به عنوان طولانی ترین پل معلق خاورمیانه با امکانات گردشگری و تفریحی مانند زیپ لاین از دیگر جاذبه های این شهرستان است.

اکوکمپ عشایری ملک سویی (دورنا) در مشگین شهر با مساحتی حدود 5 هکتار در دامنه سبلان و مجاورت آبشار 800 متری گورگور و آبگرم ملک سویی واقع شده است؛ منطقه ای زیبا در ییلاقات ملک سویی که در بیشتر فصول سال می توان ابرها را زیر پای خود مشاهده کرد. این اقامتگاه با معماری سنتی و عشایری خود محیطی آرامش بخش را برای گردشگران فراهم نموده است.

اقامتگاه مذکور با 8 کلبه کوهستانی با سرویس بهداشتی، حمام اختصاصی و شومینه و ظرفیت پذیرایی از 50 نفر در دامنه سبلان واقع شده است و معماری آن ترکیبی از معماری سنتی و مدرن است که با مصالح بومی و سنگ و با الهام از فرهنگ و تاریخ آذری ها و عشایر شاهسون ساخته شده است. هزینه اقامت در این اکوکمپ به ازای هر نفر برای هر شب 85 هزار تومان است. شیروان دره سی از دره های اسرارآمیز ایران است که در حدود 20 کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر و نزدیکی لاهرود واقع شده است.

مساحت این دره عمیق و عریض با دیواره های صخره ای و چشم انداز ویژه اش 75 کیلومتر مربع تخمین زده شده است. در این دره سنگ ها به صورت تندیس هایی دیده می شوند که به نظر می رسد هرکدام به دست هنرمندی باذوق تراشیده شده اند. این پارک طبیعی به عنوان دومین ژئوپارک خاورمیانه مراحل ثبت خود را در سازمان یونسکو سپری می نماید. اگر به مشگین شهر سفر کردید، دیدن زیبایی های این دره را از دست ندهید. روستای قصابه در نزدیکی مشگین شهر محل کبابی های کنار جاده با کیفیت بسیار عالی است که تجربه کردن طعم کباب های آن توصیه می گردد.

به سوی شهرهای مرزی شمال استان

مشگین شهر را با خاطرات به یادماندنی و جاذبه های گردشگری ویژه اش به طرف دشت مغان در شمال استان و شهرهای مرزی پارس آباد و بیله سوار ترک کنید. جاذبه های گردشگری حاشیه رود ارس در پارس آباد، گمرک بیله سوار و بازار مرزی این گمرک از جاذبه های این شهرهاست. بروید تا به روستاهای گردشگری بخش موران با خانه بوم گردی روستای شوون برسید که از جمله جاذبه های شهرهای شاقتصادی استان است. اگر به گردشگری روستایی علاقه دارید، زیبایی های روستاهای موران را ببینید.

روستای سرسبز شوون به دلیل موقعیت جغرافیایی این منطقه از کشورمان 2 بهار دارد. به عبارت بهتر، پاییز آن همانند بهار سرسبز و دیدنی است. روستای شوون - علاوه بر آب و هوای معتدل - به علت وجود رشته کوه های زیبا و سواحل سرسبز، رودخانه های دائمی چون قاراسو، ساری قمیش و... هر سال گردشگران ایرانی و خارجی زیادی را به سوی خود جذب می نماید. هزینه هر اتاق اقامتگاه بوم گردی این روستا 126 هزار تومان است.

سرعین گردشگاهی برای تمام فصول

به سوی اردبیل که حرکت می کنید، بعد از حدود یک ساعت می توانید برای اقامت و استراحت در سرعین توقف کنید. روستای ویلادره با فرآورده ها و غذاهای روستایی پذیرای گردشگران است. گفتنی است که بیشتر مراکز اقامتی استان اردبیل - که رتبه دوم کشور را از این نظر دارد - در شهر سرعین واقع شده اند و از این نظر دغدغه ای برای گردشگران وجود ندارد.

12 چشمه آبگرم مدرن در سرعین وجود دارد که با خواص درمانی مختلف گردشگران داخلی و خارجی را به سفرهای مکرر به این شهر مجاب می نمایند. پیست اسکی آلوارس و روستای تاریخی و زیرزمینی کنزق از جمله جاذبه های سرعین هستند. سرعین شهری توریستی است و تعداد بسیاری اقامتگاه و هتل در آن وجود دارد که هر کسی با توجه به امکانات و شرایط اقتصادی خود می تواند اقامتگاه مورد نظرش را رزرو کند.

جهت پیشنهادی خروج از استان

بعد از سرعین برای شما 2 پیشنهاد داریم. گزینه اول این است که به سمت اردبیل و جنوب استان بروید و جاذبه های شهرهای خلخال و کوثر را تجربه کنید.

مجتمع اندبیل خلخال، روستاهای بخش شاهرود با مردمان تات زبانش که زبانی بازمانده از ایران باستان است و فرهنگی اصیل دارند، روستاهای گردشگری بخش خورش رستم مانند روستای پلکانی کزج و امکانات بوم گردی آن و روستای خمس با هتل بین المللی اش از جاذبه های خلخال به شمار می فرایند.

شما می توانید در اقامتگاه بوم گردی روستای کزج خلخال اقامت کنید که اولین اقامتگاه بوم گردی دایر شده در استان اردبیل است. این اقامتگاه 11 واحد مسکونی دارد که برخی از آنها به صورت دربست در اختیار مسافران قرار می گیرند. گردشگران با سفر به روستای زیبا و سرسبز کزج می توانند با آداب و رسوم و فرهنگ مردم و صنایع دستی آن آشنا شوند و همچنین از مناطق دیدنی اطراف آن بازدید نمایند. توچجه داشته باشید که به دلیل پلکانی بودن این روستا، امکان ورود اتوبوس به آن و خودرو تا درب خانه های بومی امکان پذیر نیست. هزینه اقامت در اقامتگاه کزج به ازای هر نفر و برای هر شب 75 هزار تومان است.

در ادامه سفر، با ورود به جاده اسالم و پونل می توان به ماسوله گیلان و شهرهای شاقتصادی رسید یا با ورود به دربند مشکول کوثر که ژئوپارک است و با گذشتن از پل معلق پیرتقی در کنار جاده سرچم و حاشیه رود قزل اوزن به سوی زنجان رفت.

اما گزینه دیگر خروج از سرعین، رفتن به سمت نیر است که با دیدن بولاغلار و پل تاریخی قرمیزی کورپی می توان به طرف سراب به عنوان شهر ورودی آذربایجان شرقی رفت.

عبوری هیجان انگیز از پل معلق

در متن گزارش شما را به دیدن پل معلق مشگین شهر دعوت کردیم. بد نیست درباره این پل بیشتر بدانید. این پل معلق روی رودخانه خیاوچایی و در پارک جنگلی مشگین شهر قرار گرفته است. عبور از روی این پل می تواند به فراموش نشدنی ترین هیجان زندگی تان تبدیل گردد. این پل 2 متر عرض و با توجه به تعداد روزهای سال 365 متر طول دارد و به عنوان طولانی ترین پل معلق خاورمیانه شناخته می گردد. ساخت آن در ارتفاع 80 متری موجب شده است به گذرگاهی سرشار از هیجان بدل گردد و هواداران بسیاری از سنین مختلف پیدا کند.

پل معلق مشگین شهر نخستین پل معلق تفریحی ایران به شمار می رود و ایده ساخت آن را مهندس گنجعلی بیگ مطرح نموده است. او با توجه به زیبایی چشم نواز دره سرسبز این منطقه و با الهام از پل کاپیلانوی ونکوور کانادا اقدام به طراحی این پل کرد و چنین شاهکاری را به وجود آورد. البته باید بدانید همه هیجان پل مشگین شهر در عبور از آن و گذر از قسمت شیشه ای پل خلاصه نمی گردد. کمی آن طرف تر از پل، تفریحی هیجان انگیز به نام زیپ لاین فراهم شده است تا بازدیدنمایندگان لذت بیشتری را در این سفر تجربه نمایند.

منبع: برترین ها
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2278

به "اردبیل؛ سرزمین چشمه های بهشتی" امتیاز دهید

3 کاربر به "اردبیل؛ سرزمین چشمه های بهشتی" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردبیل؛ سرزمین چشمه های بهشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید