قدیمی ترین گره چینی ایران در کدام خانه ایرانی جا خوش نموده؟

به گزارش دور زمین، یک هنرمند صنایع دستی استان کرمانشاه گفت: گره چینی هنری سخت و اصیل است که نباید در آن از مواد شیمیایی استفاده گردد، اما بیشتر هنرمندان این رشته در سال های گذشته به منظور مدرن کردن، راحتی کار و کاهش هزینه تمام گردیده، دست به استفاده از مواد شیمیایی و نابودی اصالت این هنر زده اند.

قدیمی ترین گره چینی ایران در کدام خانه ایرانی جا خوش نموده؟

پیمان محمدی از هنرمندان رشته گره چینی استان کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران قدمت گره چینی را مربوط به 900 سال پیش دانست و با بیان اینکه قدیمی ترین گره های چینی در کرمانشاه را می توان در تکیه معاون الملک دید، اظهارکرد: در گذشته این هنر بیشتر دربناهای تاریخی، عمارت ها، کاخ ها، اماکن مذهبی و امامزاده ها بکار می رفت، اما امروز در خانه ها و اماکن تجاری که علاقمند به تلفیق سنت و مدرنیته هستند نیز می توان این هنر را دید. وی با بیان اینکه گره چینی هنری اصیل است که بدون هیچگونه ماده شیمیایی و فقط با چوب ساخته می گردد، گفت: متاسفانه در سالهای اخیر این هنر دیگر به ندرت به شکل اصیل اش اجرا می گردد و بیشتر برای ساخت آن از مواد شیمیایی و چسب استفاده می نمایند.

دارنده نشان بین المللی کیفیت از شورای جهانی صنایع دستی توضیح داد: استفاده از مواد شیمیایی در ساخت گره چینی باعث می گردد تا این هنر دست ساز عمری بیشتر از چندسال نداشته باشد، درحالیکه عمر یک گره چینی اصیل به 500 سال هم می رسد. وی تاکید نمود: تعداد افردی که در حال حاضر در کشور در زمینه گره چینی اصیل فعالیت می نمایند، به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد و در کرمانشاه نیز کسی را نداریم که این هنر را به شکل اصیل خود فراوری کند. محمدی، اصلی ترین علت عدم گرایش هنرمندان به گره چینی اصیل را سختی کار دانست و گفت: گره چینی هنری بسیار سخت و کاملا وابسته به هندسه است و از سوی دیگر کاری زمانبر نیز هست، لذا به مرور زمان هنرمندان صنایع دستی از این هنر دوری نموده اند و برای راحتی و ارزان تر تمام شدن کار دست به استفاده از مواد شیمیایی می زنند. وی اضافه کرد: همچنین از آنجایی که برخی به استفاده از ترکیب هنر سنتی و مدرنیته در منازل خود تمایل دارند و از طرفی می خواهند هزینه کمی هم پرداخت نمایند، ناچارا اصالت این هنر از بین می رود.

این هنرمند حوزه گره چینی که 33 سال سابقه فعالیت در این رشته را دارد، با بیان اینکه برای ساخت گره چینی باید از چوب چنارِ موج و گردو استفاده کرد، بیان کرد: متاسفانه از آنجایی که هزینه خرید این مواد اولیه زیاد است، کار برای ما نیز سخت می گردد. وی به صادرات بخش اعظمی از فراوریاتش به خارج از کشور اشاره نمود و گفت: گره چینی شغلی سخت است، اما درآمد خوبی دارد که علاقمندان به این رشته می توانند سود مناسبی با ورود به این رشته بدست آورند.محمدی باابراز نگرانی از احتمال نابودی این رشته در آینده، بیان کرد: نابودی در کمین این رشته اصیل ایرانی است. فعالان این رشته نباید با کوتاهی خود در حفظ گره چینی اجازه دهند روزی تنها نامی از این رشته در ایران باقی بماند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 دی 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 695

به "قدیمی ترین گره چینی ایران در کدام خانه ایرانی جا خوش نموده؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین گره چینی ایران در کدام خانه ایرانی جا خوش نموده؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید