صنایع کوچک و میانه به یک معاونت مستقل در وزارت صنعت احتیاج دارد

به گزارش دور زمین، عضو هیات رئیسه اتاق ایران با اشاره به فشارهای مالی بی سابقه که طی چند سال اخیر بر کشور تحمیل شده است، گفت: بعد از جنگ جهانی دوم تا به امروز چنین فشار مالی به هیچ کشور و دولتی تا این میزان وارد نشده است.

صنایع کوچک و میانه به یک معاونت مستقل در وزارت صنعت احتیاج دارد

کیوان کاشفی در آیین گرامیداشت روز صنعت و معدن کرمانشاه، با بیان اینکه ایران و خصوصاً فعالان مالی 30 سال است که این فشارهای مالی را تحمل می نمایند، ادامه داد: با وجود این فشارها و به همت فراورینمایندگان کشور امروز هیچ کمبود کالایی در ایران نداریم و 90 درصد کالا و خدمات مورد استفاده مردم فراوری داخل است.

رئیس اتاق کرمانشاه اضافه نمود: این فراوری امروز مرهون کوشش کارفرمایان، کارگران و صنعتگران است که چنین نقطه عطفی را در تاریخ کشور رقم زدند.

کاشفی از زحمات تمامی فعالان عرصه فراوری که با وجود همه فشارها اقتصاد کشور و معیشت مردم را حفظ کردند قدردانی کرد.

او در ادامه با انتقاد نسبت به نگاه واحد به صنایع بزرگ و صنایع کوچک و میانه، اظهار کرد: قوانین و مقررات هم برای هر دو دسته از این صنایع یکسان است که باعث تحمیل فشار مضاعف به صنایع کوچک و میانه می گردد.

کاشفی ادامه داد: امروز نزدیک به 80 درصد صادرات ایران به وسیله حدود 1200 واحد و شرکت بزرگ صورت می گیرد و همین امر باعث تمرکز توجه و منابع خصوصاً توجه بخش دولتی بر این صنایع شده است؛ اگرچه صنایع بزرگ هم پیشران اقتصاد هستند و باید مورد توجه قرار گیرند اما صنایع کوچک و میانه نباید مغفول بماند.

رئیس اتاق کرمانشاه بی توجهی به صنایع کوچک و میانه را پاشنه آشیل آسیب به اقتصاد کشور دانست و اظهار کرد: امروز صنایع بزرگ از اشتغال اشباع هستند و اگر قرار است شغلی ایجاد گردد و به معیشت مردم یاری کند از دل صنایع کوچک و میانه است.

او معتقد است: با وجود اهمیتی که صنایع کوچک و میانه دارند، ضروری است حداقل یک معاونت مستقل در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای این صنایع ایجاد گردد تا به صورت ویژه دیده شوند و حمایت های خاص برای آنها در نظر گرفته گردد.

رئیس اتاق کرمانشاه سپس از شرایط صنعت و معدن کرمانشاه یاد کرد و گفت: در سال های اخیر اتفاقات خوبی اتفاق افتاده و افق صنعت استان روشن به نظر می رسد.

کاشفی با بیان اینکه با وجود همه این اتفاقات خوب جای یک استراتژی مدون برای صنعت و معدن استان خالی است، تاکید نمود: اکنون کرمانشاه در حال حرکت به سمت پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی بزرگ است و باید برای اشتغال آنها و آموزش نیروی کار آنها برنامه داشته باشیم.

کاشفی تشکیل شورای مدیریت و برنامه ریزی صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه را ضروری دانست و گفت: این شورا باید متشکل از بخش خصوصی، بخش دولتی و بخش دانشگاهی باشد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 12 اسفند 1400 بروزرسانی: 12 اسفند 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4757

به "صنایع کوچک و میانه به یک معاونت مستقل در وزارت صنعت احتیاج دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنایع کوچک و میانه به یک معاونت مستقل در وزارت صنعت احتیاج دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید