شهر های مهم ایتالیا

به گزارش دور زمین، تورین با تلفظ ایتالیایی تورینو (Torino) شهری در شمال غربی ایتالیا و مرکز استان تورین است که در تلاقی دو رود پو (Po) و دورا ریپاریا (Dora Riparia) واقع شده است. شهر مرکز بزرگ فرهنگی و صنعتی است، با فراوری کنندگان وسایل نقلیه موتوری، چرم، لباس و وسایل پلاستیکی.

شهر های مهم ایتالیا

تورین (Turin)

تورین با تلفظ ایتالیایی تورینو (Torino) شهری در شمال غربی ایتالیا و مرکز استان تورین است که در تلاقی دو رود پو (Po) و دورا ریپاریا (Dora Riparia) واقع شده است. شهر مرکز بزرگ فرهنگی و صنعتی است، با فراوری نمایندگان وسایل نقلیه موتوری، چرم، لباس و وسایل پلاستیکی. تصویر: نمایی از شهر تورین

بجز کلیسای جامع سن جیوانی باتیستا (Cathedral of San Giovanni Battista) که متعلق به اواخر قرن پانزدهم است، اغلب بناهای عمومی مهم در تورین متعلق به قرون 17 و 18 هستند که به سبک باروک (baroque - سبک نامنظم و غریب) ساخته شده اند.

در کلیسای کوچک کفن مقدس، واقع در کلیسای جامع، ظرفی وجود دارد که حاوی کفنی است که گفته میشود حضرت مسیح را در آن دفن نموده بودند.

از دیگر نقاط قابل توجه اسلحه خانه آرمریا رئاله (Armeria Reale) است که موزه برجسته ای از اسلحه ها و وسایل جنگی است.

پلازو ماداما (Palazzo Madama) مکانی است که اکنون موزه هنرهای باستان است.

پلازو کارینانو (Palazzo Carignano) محل تولد ویکتور امانوئل دوم (Victor Emmanuel II - پادشاه ایتالیا در سال 1861 تا 1878) است.

معبد موله آنتونلیانا (Mole Antonelliana) در سال 1863به منظور پرستشگاه یهودیان و آموزشگاه علمی ساخته شده است.

سوپرجا باسیلیکا (Superga Basilica) که در سال 1731 تکمیل شده، مقبره و زیارتگاه خانه ساوی (House of Savoy - یک سلسله سلطنتی شمال ایتالیا) است که در روی تپه ای رو به شهر واقع شده است.

دانشگاه تورین، مرکز دانشمندان تورین، در سال 1404 تاسیس شده است.

در سال 2002 جمعیت شهر تورین، 861644 نفر بوده است.

بولونیا (Bologna)

شهری در شمال ایتالیا و مرکز استان بولونیا، دشتی حاصلخیز در کوهپایه رشته کوههای آپنینه. مرکز بزرگ جابجایی و بازار کشاورزی، بولونیا مرکز تلاقی جاده های اصلی و راه آهن است که شمال ایتالیا را با مدیترانه و سواحل جنوبی آدریاتیک پیوند میزند.تصویر: نمایی از شهر بولونیا

صنایع اصلی فراوری ماشینهای کشاورزی، فولاد، فراورده های غذایی، وسایل نقلیه موتوری و مواد شیمیایی است.

بولونیا مرکز بزرگ آموزش و فرهنگ در دوره میانه و اوایل رنسانس بود. در مرکز قرون وسطی ایی شهر ساختمانهای نما آجری و گچی سیمانی به رنگهای گرم، گذرگاههای مسقف با مغازه های کوچک، خیابانهای سنگ فرش شده زیاد و میادین بیشمار دیده میشود.

حاشیه مدرن شده، مرکز شهر را احاطه نموده است. سن پترونیو (San Petronio) کلیسای پرابهت بولونیاست، که رو به میدان بزرگ (Piazza Maggiore) که میدان اصلی شهر است واقع شده. این میدان در سال 1390 شروع به ساخت شد، اما نماهای ظاهری آن هیچگاه کامل نشد. محوطه وسیع درونی به سبک گوتیک ساخته شده است.

از کلیساهای قابل توجه دیگر یکی سن دومنیکو (San Domenico) است، که در سال 1221 بنا شد، اما بین 1729 تا 1732 کاملا اصلاح و دگرگون شد و دیگری هم سن فرانچسکو (San Francesco) که ساخت آن از سال 1236 تا 1263 طول کشید و بعد از خسارت زیادی که در جنگ جهانی دوم دید، بازسازی شده است.

بولونیا مرکز آموزش و نشر است و دانشگاه بولونیا، موزه های نقاشی، باستانشانسی و صنایع باستانی توسکان در آن واقع شده است.

نمایی از میدان بزرگ در مرکز شهر که کلیسای سن پترونیو و عمارت شهرداری رو به میدان دیده میشوند.

پالرمو (Palermo)

پالرمو با نام باستانی پنورموس (Panormus) شهر و بندری در شمال غربی ساحل جزیره سیسیل و مرکز استان پالرمو می باشد. پالرمو بزرگترین شهر و بندر مهم سیسل به شمار می آید. این شهر مرکز تجارت محصولات کشاورزی جزیره میباشد و کارخانه های آن در زمینه محصولات غذایی، فولادسازی، کشتی سازی، محصولات چرمی، شیشه، شیمیایی، سیمان، پارچه بافی و کاغذ در آن فعالیت می نمایند.

پالرمو از مراکز مهم سیر و سفر بوده و دارای نمایشگاه بین المللی است. این شهر دارای ساختمانهای تاریخی و آثار باستانی متعدد می باشد که در دوره حکومت نورمان ها در سده یازدهم و دوازدهم میلادی تا سده هیجدهم ساخته شده اند.

این شهر دارای دانشگاه (تأسیس شده در 1805)، بنیاد علوم، فرهنگستان موسیقی و دانشسرای تربیت معلم، رصدخانه و برج هواشناسی، کتابخانه، موزه و بندرگاه می باشد.

تاریخ پالرمو

پالرمو یا پانورموس (نام باستانی) از طریق فنیقی ها بنیانگذاری شد که در سال (254 پیش از میلاد) به تصرف رومیان در آمد. در سال (535) بلیسار از جانب بیزانس آن را به دست گرفت. پایان سارازان ها (عرب ها) در (831) آن را متصرف شده و در سال (948) به عنوان مرکز سیسیل معین نمودند. (1072) نورمان ها تحت فرماندهی اشتاوفر (فریدریش دوم) شهر را به تسخیر درآوردند. در دوران حاکمیت این شاه، پالرمو شکوفائی خود را شروع نمود.

معماری پالرمو

بیشتر ساختمانهای قدیمی شهر از زمان پادشاهی نرماندی به جای مانده اند و نمایشگر نفوذ عربها، بیزانس، نرماندی و اسپانیا هستند. از جمله این ساختمانها میتوان به کلیسای جامع (1169- 1185)، کلیسای کوچک پالاتین (Palatine Chapel 1140) و کلیسای سن جیوانی دلی ارمیتی (San Giovanni degli Eremiti 1132) اشاره نمود. دانشگاه پالرمو در سال 1777 تاسیس شده است.

نمایی از میدان پروتوریا (Piazza Pretoria) متعلق به قرن شانزده که از طریق فرانچسکو کاملیانی و میکل آنجلو ناکرینو طراحی شده است.

پالرمو در قرن هشتم قبل از میلاد از طریق فنیقی ها ساخته شد و در سال 254 قبل از میلاد به اشغال رومیها عایدی. متعاقبا به دست آلمانها (Goths 440)، بیزانسیها (535)، عربها (831)، نرمانها (1072) و امپراتوری روم مقدس افتاد.

وسپر سیسیلی

در روز دوشنبه عید پاک سال (1282) برابر با سال (680 قمری) مردم سیسیل علیه کارل یکم پادشاه آنجیو قیام کردند. این حادثه هنگام نماز مغرب (وسپر) در کلیسای شهر پالرمو شروع شد و سرتاسر سیسیل را فراگرفت. قیام به شدت سرکوب شد و عده زیادی کشته و زخمی به جای گذاشت. این حادثه در تاریخ به نام وسپر سیسیلی معروف می باشد.

جنوا (Genova)

جنوا (Genova) در شمال غرب ایتالیا در ناحیه لیگوریا (Liguria) واقع شده است. بندری کنار خلیج جنوا قسمتی از دریای لیگوریا. شهر کنار یک لنگرگاه طبیعی و در پای گذرگاهی در غرب رشته کوههای آپنینه واقع شده. تصویر: نمایی از بندر جنوا یکی از شلوغترین بنادر اروپا

این شهر با بندر مارسی فرانسه به لحاظ بندر اروپایی دریای مدیترانه رقابت میکند و مرکز تجاری صنایع سنگین پیه د مونت (Piedmont) و لومباردی (Lombardy) و یکی از منطقه ها غنی کشاورزی در شمال ایتالیا و اروپای مرکزی است.

امکانات این بندر که در جنگ جهانی دوم خسارات بسیاری دید، پیشرفته و مدرن شده است. کشتی سازی صنعت اصلی جنوا است. محصولات آهنی و فولادی، قطعات موتور و اتومبیل، وسایل منجمدسازی، جنگ افزار، شیمیایی، صابون و پردازش محصولات کشاورزی از دیگر صنایع مهم این شهر است.

صنایع و منطقه ها مسکونی در شرق و غرب روی تپه ها به موازات ساحل و پشت بندر قدیمی توسعه پیدا نموده اند. در میان شهر کلیسای سبک گوتیک رومی سن دوناتو (San Donato) متعلق به قرون 12 و 13 واقع شده است و جلوی لنگرگاه ساختمان پلازو سن جورجو (Palazzo San Giorgio) قراردارد که در قرن 14 ساخته شده است.

قبرستان استالینو (Staglieno) که بین سالهای 1844 تا 1851 در سرازیری یک تپه ساخته شده است و شامل گردشگاهها، مجسمه ها، باغها و معابد پروتستانها میباشد.

کلیسای جامع سن لورنتزو (San Lorenzo) شامل گنجینه های هنری فراوانی است. در شمال غربی نزدیک ایستگاه ماریتتیما (Marittima) که لنگرگاه کشتی های مسافری است، کلیسای قرن 13 آنونتزیاتا (Annunziata) واقع شده که به لحاظ کارهای هنری خوبش مشهور است. محل تولد کریستف کلمب (Christopher Columbus) هم به عنوان مکانی تاریخی شناخته میشود. شهر جنوا بعلاوه صندلی دانشگاه جنوا (1471) می باشد.

منبع: راسخون
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4593

به "شهر های مهم ایتالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر های مهم ایتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید