جاذبه های شهر قدیمی پوکت (Phuket Old Town)

به گزارش دور زمین، اگر در اینجا ساعت قدیم و جدید در زبان مردم است، در تایلند شهرها قدیم و جدید دارند در کنار بعضی شهرها یک هسته مدرن شهری شکل گرفته است که به شهر جدید معروف شده و شهر قدیمی با همان اثار باستانی برای ارزشهای گردشگری حفظ شده است، پوکت هم به همین شکل شهر قدیمی برای خودش دارد که جاذبه هایی را در خود جای داده است.

جاذبه های شهر قدیمی پوکت (Phuket Old Town)

برخلاف سایر مراکز استان‌ در کشور تایلند، شهر پوکت از فضای فرهنگی نسبتاً غنی‌تری برخوردار است و شهر قدیمی پوکت بیش از سایر نقاط این شهر، به این ویژگی مفتخر است. در این بخش از شهر که پیشینه تاریخی غنی و پربارتری دارد، زیارتگاه‌ها، معابد (معابد بودایی و چینی)، مغازه‌های زیبا و بسیار آراسته که به عنوان خانه نیز از آن استفاده می‌شود، کافه‌های جذاب و شگفت‌انگیز، چاپ‌خانه‌های کوچک، موزه‌های شخصی و عمومی به چشم می‌خورد.

شهر قدیمی پوکت، بر ثروت حاصله از فروش قلع در دوران رونق قلع (در قرن گذشته، زمانی که این فلز به یک کالای بسیار ارزشمند تبدیل شده بود) متکی بود. در این بخش از شهر کاخ‌های باشکوه و مجللی را مشاهده خواهید کرد که به دوران استعماری چینی تعلق دارد؛ این کاخ‌ها در طی 100 سال گذشته تحت مالکیت سلطان قلع پوکت قرار داشته است. وسعت شهر قدیمی پوکت به قدری کم است که می‌توان با پای پیاده دور تا دور شهر را قدم زد.

صبح زود و یا بعد از ظهر که از گرمای هوا کم می‌شود، بهترین زمان برای این پیاده‌روی است. در طول مسیر پیاده‌روی تور پوکت در اطراف شهر، به قدر کافی رستوران‌ و کافه‌ وجود دارد تا بتوانید نوشیدنی‌ها و تنقلات مورد نیاز خود را از آن‌ها خریداری کنید و بدین ترتیب بار اضافی با خود حمل نکنید.

سایر مناطق محبوب در شهر قدیمی پوکت

بازار تعویذ فرو‌شان تایلندی در شهر پوکت

در یکی از خیابان‌های کوچک جاده راسادا (Rassada Road) در شهر پوکت و در نزدیکی میدان فواره (Fountain Circle) و چند قدم آن طرف‌تر از رستوران ایتالیایی سالوادرو، بازار تعویذ فروشان تایلندی قرار دارد. این بازار تخصصی که در آن طلسم‌ها و زیورآلات مخصوص دفع بلا و چشم زخم و همچنین تمثال‌هایی از بودا به فروش می‌رسد، جمعیت بسیاری از مردمان محلی و بودائیان خارجی را به خود جذب می‌کند.

در این خیابان کوچک، دستفروشان بسیاری ردیف شده‌اند و هر کدام هزاران طلسم و تعویذ را در مقابل خود برای فروش گذاشته‌اند. پشت سر این دستفروشان، تعدادی مغازه به چشم می‌خورد که آن‌ها نیز به فروش طلسم و تمثال‌ بودا می‌پردازند. این بازار، جمعیت بسیاری را از قشرهای مختلف به خود جذب می‌کند که با استفاده از ذره‌بین، اصالت این اشیاء را بررسی می‌کنند. همواره صحبت‌هایی آرام و جدی در رابطه با این طلسم‌ها و تعویذها میان خریداران و فروشندگان رد و بدل می‌شود، اما افرادی که در این بازار رفت و آمد می‌کنند به حدی خجالتی هستند که ترجیح می‌دهند با خبرنگاران مصاحبه نکنند.

اما شخصی به نام خان سورن (Khun Sorn)، در این بازار مشغول کار است که هیچ گونه ابایی از پاسخ به سوالات خبرنگاران و یا بیان نظرات خودش ندارد. او معتقد است که فروشندگان این بازار بدون و سر و صدا به فعالیت خود مشغولند زیرا تمایل ندارند توجه مأموران مالیاتی را به این منطقه جلب کنند. خان سورن از گذشته خودش می‌گوید، اینکه در دو زمینه پرورش میگو و پوشاک سابقه کارآفرینی داشته است، اما سرانجام به فروش تعویذ و تمثال راهبان مشهور تایلندی روی می‌آورد. او در حدود 15 سال است که در این حیطه به فعالیت مشغول است.

بازار تعویذ فروشان پوکت از حدود 20 سال گذشته تأسیس شده است و تعداد 20 دکان کوچک تعویذ فروشی در آن وجود دارد. خان سورن در این باره می‌گوید:

ما چندین مرتبه از مکان خود جا به جا شده‌ایم، اما همواره در همین محدوده مشغول فعالیت بودیم و آخرین بار به تازگی از خیابان رو به رویی به این خیابان نقل مکان کردیم.

کاخ بان چین‌پراچا در شهر پوکت (Baan Chinpracha)

کاخ بان چین‌پراچا که در جاده کرابی 98 (Krabi Road) شهر پوکت واقع شده است، نمونه خوبی از یک کاخ استعماری چینی به حساب می‌آید. این کاخ تنها به اندازه چند ساختمان از رستوران مشهور فیل آبی‌ (Blue Elephant Restaurant) فاصله دارد. بازدیدکنندگان از این کاخ نه تنها با نحوه زندگی یک خانواده ثروتمند پوکتی که چند دهه پیش در این محل می‌زیستند آشنا خواهند شد، بلکه می‌توانند با مالک کنونی آن نیز ملاقات داشته باشند.

این ساختمان باشکوه و مجلل، از پدر جارونرات دائنگ تاندیواناتج (Jaroonrat ‘Daeng’ Tandavanitj)، به او و همسر سابقش ارث رسیده بود. پدر تاندیواناتج پسر ارشد خانواده چین‌پراچا محسوب می‌شد. فرا پیتاک چین‌پراچا (Phra Pitak Chinpracha)، اولین مالک و سازنده این کاخ بود. قدمت این کاخ به سال 1903 بازمی‌گردد.

ویژگی‌های برجسته کاخ بان چین‌پراچا

خان دائنگ (Khun Daeng) بیشتر بخش‌های خانه خود، از قبیل دو اتاق در طبقه بالایی ساختمان، آشپزخانه و تمام بخش‌های طبقه همکف را برای بازدید عموم آزاد گذاشته است. او به خوبی توانسته این خانه را همچون گذشته زیبا و مرتب نگاه دارد. کاشی‌های ایتالیایی کف ساختمان، برخی از اسباب و اثاثیه اولیه خانه که از اروپا و چین وارد شده بود و تصاویر قدیمی بسیاری که به قبیله تاندیواناتج مربوط می‌شد، همگی به خوبی تا به امروز حفظ شده‌اند.

حیاط اندرونی کاخ بان چین‌پراچا، جذاب‌ترین بخش داخلی این ساختمان محسوب می‌شود. این حیاط که در محیطی با فضای باز قرار گرفته است، در زمان‌های قدیم و در سبک معماری دوران استعماری چین، قلب خانه‌های آن زمان محسوب می‌شد. زنان خانه در حین پخت و ‌پز و یا شستن لباس در حیاط خانه با یکدیگر گفت‌وگو می‌کردند. به عبارتی، محوطه باز حیاط، ریه‌های یک خانه‌ محسوب می‌شد و در گرمترین اوقات سال که دمای هوای شهر پوکت به 38 درجه سانتی‌گراد می‌رسید، جریان هوای خنک را به داخل فضای خانه هدایت می‌کرد. در آن زمان، دیوارهای خانه‌ها را بسیار ضخیم و محکم می‌ساختند، تا بدین وسیله نیز هوای خانه خنک و مطبوع باقی بماند.

آشپزخانه بزرگ این کاخ، به اجاق‌های قدیمی، ظروف پخت و پز سفالی، تابه‌های برنجی، کتری‌ها و نیز چراغ‌های نفتی قدیمی مجهز است.

علاوه بر این، تعداد کمی ظرف مخصوص حمل غذا (که در زبان تایلندی به آن پینتو (pinto) گفته می‌شود) بر روی کابیت‌های چوبی آشپزخانه قرار داده شده است. این ظرف‌های غذا جزئی از فرهنگ غذایی منطقه جنوب شرقی آسیا محسوب می‌شود. از این ظرف‌ها در موقعیت‌های مختلفی استفاده می‌شود: برای نمونه دانش‌آموزان نهار خود را در این ظرف‌ها قرار داده و آن را به مدرسه می‌برند؛ یا هنگامی که مردم هر روز صبح به معبد می‌روند غذای اهدایی خود به راهبان معبد را در این ظرف‌ها می ریزند و یا حتی با این ظرف‌ها، غذای خانگی تازه خود را برای دوستان و اعضای خانواده خویش برده و با این کار به دیدن آن‌ها می‌روند.

جالب است بدانید که کاخ بان چین‌پراچا، لوکیشن فیلمبرداری نیز بوده است. در بسیاری از فیلم‌های تایلندی و یا فیلم‌های غربی، از جمله فیلم «بهشت و زمین» (Heaven and Earth) و سریال تلویزیونی «سرگذشت ایندیانا جونز جوان» (The Young Indiana Jones Chronicles) از این کاخ به عنوان لوکیشین فیلمبرداری استفاده شده است.

موقعیت کاخ بان چین‌پراچا از جاده چندان مشخص نیست، اما هنگامی که به ساختمان اداره گردشگری مالزی رسیدید، متوجه خواهید شد که آدرس را درست آمده‌اید. این کاخ تنها کاخ متعلق به دوران استعماری چین در شهر پوکت است که عموم افراد می‌توانند از آن دیدن کنند. در هنگام ورود هزینه اندکی نیز به عنوان هزینه ورودی از افراد دریافت می‌شود.

ساعات بازگشایی: همه روزه از ساعت 9.00 صبح تا 16.30 بعدازظهر به استثنای یکشنبه‌ها.

مکان: جاده کرابی 98 و در نزدیکی رستوران فیل آبی

رستوران فیل آبی در شهر پوکت (Blue Elephant)

رستوران فیل آبی، رستوران شناخته شده و نامداری است که در 12 کشور مختلف در سراسر جهان شعبه دارد. تخصص این مجموعه رستوران‌ها در پخت و ارائه انواع غذاهای اشرافی کشور تایلند است - این غذاها در واقع ترکیب غنی و منحصربفردی از طعم‌های مختلف است که زمانی تنها برای ساکنین کاخ سلطنتی طبخ می‌شد ولی در سال‌های اخیر به خاطر ترویج و محبوبیت خوراک‌های تایلندی در سراسر جهان، به غذای محبوب دیگر قشرهای جامعه نیز تبدیل شده است.

رستوران فیل آبی، شعبه شهر پوکت، در فضای یک کاخ باشکوه و پر زرق و برق به سبک دوران استعماری چین قرار گرفته است و ساختمان این کاخ نیز در زمین‌ گسترده‌ای در نزدیکی مرکز بخش قدیمی شهر پوکت واقع شده است. برخورداری از فضای غذاخوری مناسب در محیطی مجلل و باشکوه از ویژگی‌های بارز رستوران فیل آبی پوکت به حساب می‌آید.

موقعیت مکانی رستوران

رستوران فیل آبی در جاده کرابی (Krabi Road) و در مرکز شهر پوکت واقع شده است. اگرچه دسترسی به این رستوران کار چندان آسانی نیست، اما اگر به سمت جاده تالانگ (Thalang Road) حرکت کنید، در مسیری که جاده تالانگ به جاده کرابی می رسد (به نقشه رجوع کنید) این کاخ را جنب دو گذرگاه اصلی خواهید دید.

پارکینگ بزرگ رستوران فیل آبی که در سایه درخت‌های بسیار بزرگ انجیر هندی واقع شده است، مکان اصلی این رستوران را به خوبی نشان‌ می‌دهد.

دکوراسیون رستوران

این رستوران، یکی از معدود رستوران‌هایی است که دکوراسیون آن کاملاً به صورت سکوی مرکزی (centre stage) طراحی شده است و در حقیقت هم همین‌گونه است. این کاخ رستوران که قدمت ساخت آن به سال 1903 بازمی‌گردد، زمانی به عنوان محل سکونت فرماندار منطقه کاربرد داشته است.

رستوران فیل آبی به شکل ساختمان جذاب و زیبای کنونی بازسازی شده است، اما کف ساختمان که در همان ابتدا نیز با کاشی طرح شطرنجی سفید و سبز پوشیده شده بود و ترکیبی از اتصالات‌ چوب درخت ساج به سبک نئوکلاسیک به حساب می‌آمد، همچنان دست نخورده باقی مانده است. همچنین دکوراسیون شبه چینی/ تایلندی/ اروپایی/ این ساختمان از جمله عروسک خیمه شب‌ بازی هون کرابوک (hoon krabok’ puppet) چراغ‌دار، تعداد زیادی گیاه گلدانی، ستون‌های به سبک دوریک (Doric) که به عنوان حامی طاق‌های دوگانه سفیدرنگ عمل می‌کنند، یک راه‌پله چوبی بزرگ از جنس چوب ساج و نورپردازی ماهرانه در سراسر فضای این کاخ رستوران از دیگر ویژگی‌های بارز این هتل منحصربفرد محسوب می‌شوند.

از دیگر جزئیات دکوراسیون این هتل می‌توان به کارد و چنگال‌های برنجی زیبا و بشقاب‌های چکشی ساخت دست اشاره کرد که بر روی میزها قرار داده شده است.

فضای اطراف رستوران

در چنین فضای آکنده از سبک اسراف‌گرایانه متعلق به دوران استعماری چینی به راحتی می‌توان محیط اشراف مآبانه‌تر دیگری را انتخاب کرد. انتشار آوای موسیقی سبک گِلِن میلر (Glen Miller) در فضای رستوران یکی دیگر از ویژگی‌های بارزی است که محبوبیت آن را در سطح جهانی موجب می‌شود. این در حالی است که گیاهان گلدانی و درختان نخل بر محبوبیت هر چه بیشتر فضای این رستوران افزوده است. مهمانان این رستوران می‌توانند از میان غذاخوری واقع در محیط دیوارنگاری شده فرسکو با امکانات تهویه هوا و یا اتاق‌های درونی و مجهز رستوران یکی را برای صرف غذا انتخاب کنند.

غذاهای رستوران

خوراک‌های شاهانه و کلاسیک تایلندی همواره ترکیبی از طعم‌های مختلف است. هر یک از بشقاب‌های غذا با دیگری متفاوت است، اما با این حال می‌توان به راحتی آن‌ها را با یکدیگر ترکیب کرد و یا حتی همان بشقاب را با دیگری سهیم شد.

برخی از غذاهایی که در رستوران فیل آبی سرو می‌شود با پیشوند «فراموش شده» معرفی می‌شوند، مثلاً «خورش کاری گوشت گاو فراموش شده». این پیشوند نشان‌ از آن دارد که این غذاها مدت‌ها بوده که دیگر طبخ نمی‌شدند ولی سرآشپز اجرایی این رستوران بار دیگر آن‌ها را روی کار آورده است.

خوراک فرانسوی جگر چرب با چاشنی سس تمبر هندی و سالاد بادمجان تازه به همراه گوش‌ماهی کبابی و مقدار کمی روغن ترافل و ساتای بوفالو به همراه سس بادام زمینی از جمله پیش‌غذاهای فوق‌العاده خوشمزه این رستوران به حساب می‌آید.

از دیگر خوراک‌های احیا شده در این رستوران می‌توان به مخلوطی از مرغ چرب و بادام‌ هندی به همراه ماهی بس (bass) در سس لیمو و خورش کلاسیک کاری سبز اشاره کرد. تمام این غذاها به همراه برنج جاسمین قرمز و یا سفید رنگ (نوعی برنج ارگانیگ تایلندی) سرو می‌شوند.

احیای دوباره غذاهای فراموش شده و پخت مجدد آن، ایده هوشمندانه‌ای می باشد که این رستوران آن را به کار بسته است. صرف غذا در فضای باشکوه و مجلل رستوران فیل آبی شعبه پوکت، به تجربه منحصربفرد و خاطره‌انگیزی در ذهن مهمانان تبدیل می‌شود.

برگزاری مراسم ازدواج و کلاس‌های مدرسه آشپزی در این رستوران

کاخ رستوران فیل آبی، مکان فوق‌العاده‌ای برای برگزاری جشن‌های عروسی به حساب می‌آید. محوطه‌ها و اتاق‌های بزرگ و جادار این رستوران از گنجایش بالایی برخوردارند و به همین دلیل می‌توان مراسم‌هایی با تعداد مهمانان بسیار زیاد را نیز در این فضا برگزار کرد. به علاوه، غذاهای فوق‌العاده‌ای که در این رستوران سرو می‌شود نیز از دیگر مزایای قابل توجه این رستوران در راستای برگزاری هرچه بهتر مراسم‌ها و جشن‌ها به حساب می‌آید.

اگر چنانچه به خوراک‌های سلطنتی و شاهانه تایلندی علاقمند بوده و تمایل دارید اطلاعاتی درباره چگونگی طبخ این غذاها کسب کنید، رستوران فیل آبی دقیقاً همان جایی است که می‌توانید فوت و فن پخت این غذاها را آموزش ببینید.

  • ساعات کار رستوران فیل آبی: همه روزه از ساعت 11.30 تا 14.30 و 18.30 تا 22.30
  • مکان: شهر پوکت، جاده کرابی شماره 9
انتشار: 12 آذر 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 327

به "جاذبه های شهر قدیمی پوکت (Phuket Old Town)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های شهر قدیمی پوکت (Phuket Old Town)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید