10 جاذبه گردشگری شهر آیوتایا در تور تایلند

به گزارش دور زمین، احتمالا حدودا در اواخر صده 1700، شهر آیوتایا بزرگترین شهر جهان به حساب می‌آمده است. در واقع پیش از آن که کشور تایلند در سال 1939 به وجود بیاید، نام آن Siam بود. نامی اروپایی برای پادشاهی آیوتایا که از سال 1351 تا 1767 رونق یافت و به شکوفایی رسید. بقایای این امپراطوری باستانی هنوز در قالب خرابه‌های خشتی و آجری و مجسمه‌های بدون سر بودا در سراسر پایتخت قدیمی آیوتایا به چشم می‌خورد. پیش از سقوط امپراطوری آیوتایا در سال 1767 به دست مهاجمان برمه‌ای، سفرای اروپایی این شهر یک میلیونی (دارای یک میلیون نفر جمعیت) را با پاریس و ونیز مقایسه می‌کردند. اما امروزه تعداد ساکنان آیوتایا تنها به حدود 55000 نفر می‌رسد اما با این حال یکی از شهرهای مقاصد گردشگری تور تایلند به حساب می‌آید.

10 جاذبه گردشگری شهر آیوتایا در تور تایلند

پارک تاریخی آیوتا (Ayutthaya Historical Park) در سال 1991 از سوی یونسکو به عنوان یکی از میراث جهانی به ثبت رسید. جدا از معبد Angor Wat در کامبوج، اماکن اندکی وجود دارند که تا به این حد حس باستان شناسی درونی شما را زنده کرده و برانگیزانند. با شرکت در تور آیوتایا درمی‌یابید که آیوتا دقیقا یکی از این معدود مکان‌ها است. این شهر باستانی جایی است که پادشاه Naresuen کبیر در آن همتای خود را به یک دوئل یک به یک بر پشت فیل دعوت کرد و برنده شد.

هر گاه توانستید از زرق و برق گردشگری تور بانکوک دست بکشید، راهی شمال شده و در تور آیوتایا گذری به تاریخ تایلند داشته باشید.

مسیرهای رفتن به شهر آیوتایا

آیوتایا تنها چند ساعت با شهر بانکوک فاصله دارد و در شمال آن واقع شده است. خوشبختانه رفتن به آیوتایا خیلی سریع و سر راست است. اگرچه در تور تایلند شما ممکن است یک سفر یک روزه رفت و برگشت از شهر بانکوک به آیوتایا برنامه‌ریزی شده باشد اما برای دیدن تمامی جاذبه‌های گردشگری این شهر بهتر است یک شب را در آیوتایا بگذرانید.

قطار به شهر آیوتایا: شاید حق با پل تروکس، جهانگرد معروف آمریکایی، باشد که می‌گوید سفر با قطار تنها شیوه مسافرت است، به ویژه در تایلند. استفاده از قطار حتی از بهترین اتوبوس‌ها هم بهتر است. نه تنها به راحتی می‎‌توانید دراز کشیده و استراحت کنید، بلکه می‌توانید از ترافیک سرسام‌آور بانکوک هم فرار کنید. معمولا در سفر با قطار منظره‌های زندگی حومه شهر به سرعت پشت شیشه از جلوی چشم‌تان می‌گذرد. قطارهای به مقصد آیوتایا به صورت متداول از ایستگاه Hualamphong شهر بانکوک حرکت دارند و این سفر تقریبا دو ساعت به طول می‌انجامد.

سفر با اتوبوس: اگر نمی‌خواهید با قطار سفر کنید و یا در تور تایلند گزینه مسافرت با قطار برای شما لحاظ نشده است، باید بدانید که اتوبوس‌های آیوتایا از بانکوک از ایستگاه Moh Chit (ترمینال شمالی بانکوک) حدودا هر 20 دقیقه یک بار حرکت می‌کنند. هزینه بلیط آن نیز زیر 2 دلار است و تقریبا دو ساعت طول می‌کشد تا به آیوتایا برسد؛ البته تا حدی به ترافیک بستگی دارد.

بازدید از مرکز مطالعات تاریخی آیوتایا در تور تایلند

اولین برنامه‌ای که در تور آیوتایا بلافاصله باید انجام دهید، بازدید از مرکز مطالعات تاریخی شهر آیوتایا است زیرا این مرکز اطلاعات زمینه‌ای تاریخی برای شما فراهم می‌کند.

با وجود این که این مرکز کوچک است و اطلاعات فراوانی را به زبان انگلیسی در اختیار گردشگران قرار نمی‌دهد اما مرور کلی تاریخ را با استفاده از مدل‌های پیچیده و ماکت‌هایی در ابعاد کوچک و عکس‌های قدیمی در اختیار شما می‌گذارد. در حقیقت این نمایشگاه به خوبی می‌تواند شیوه زندگی روزمره درآیوتایای باستانی را به تصویر بکشد.

داشتن کمی بینش تاریخی در تور تایلند و در سفر به آیوتایا باعث جلوگیری از یکسان دیدن خرابه‌های تاریخی آیوتایا در گردش‌های روزانه‌تان می‌شود. زمان بازدید از این مرکز و گرفتن اطلاعات جامع تاریخی حدودا 1 ساعت یا کمتر طول می‌کشد و بهای ورودی اندک نیز باعث می‌شود این مرکز ارزش بازدید در تور تایلند را داشته باشد. بنای مرکز مطالعاتی در خیابان Rojana Road کنار دانشگاه قرار دارد.

گردش با دوچرخه در تور آیوتایا

تور تایلند بهترین فرصت برای سوار شدن به اسکوتر است البته اگر جرات سوار شدن روی وسایل نقلیه دو چرخ را داشته باشید. اما تور آیوتایا حتی برای کسانی که علاقه‌ای ندارند، بهترین فرصت برای دوچرخه سواری است. دوچرخه سواری در میان خرابه‌های باستانی هم آسان است و هم لذت‌بخش. شرایط جاده‌ها و خیابان‌ها برای دوچرخه سواری عالی است. کرایه یک دوچرخه به شما این امکان را می‌دهد تا زمان بیشتری را صرف بازدید از اماکن تاریخی و دیدنی تور آیوتایا کرده و زمان کمتری را در راه بمانید.

شهر آیوتایا یک شهر/جزیره قابل دفاع است که دارای موقعیتی استراتژیک بوده و در حاشیه سه رودخانه قرار دارد. در تور تایلند و سفر به آیوتایا اصلا نگران نباشید، زیرا گم شدن در این شهر عملا ناممکن است. این شهر کاملا با آب و خندق‌های آبی محاصره شده است، بنابراین امکان گم شدن و سر در آوردن از مکانی دیگر مثل چیانگ مای غیرممکن است.

پارک باستان‌شناسی تقریبا در مرکز این جزیره قرار دارد و یک جاده مدور گرداگرد شهر در امتداد آب رودخانه قرار دارد.

نکته: بسیاری از دوچرخه‌های کرایه‌ای بسیار آسیب دیده‌اند، درست مثل اینکه از جنگ ویتنام بازگشته باشند! بنابراین در تور آیوتایا هنگام کرایه دوچرخه حتما لاستیک‌ها و ترمز را پیش از آنکه خیلی از مغازه کرایه دوچرخه دور شوید، معاینه کنید.

اگر می‌خواهید شخص دیگری کار رکاب زدن را انجام دهد می‌توانید سه چرخه کرایه کنید (در سه چرخه‌ها معمولا راننده در پشت می‌نشیند و دو نفر را جای می‌دهند). اما قبل از سوار شدن با راننده سر قیمت به توافق برسید.

بازدید از سر بودای مشهور در تور آیوتایا

یکی از عکس‌های معروفی که همواره در معرفی تور تایلند به کار می‌رود، برگرفته از شهر آیوتایا است: تصویری از یک مجسمه سنگی از سر بودا که درون یک درخت زنده کار گذاشته شده است. این درخت معروف درون معبد Wat Mahathat قرار دارد.

باوجود اینکه این معبد نسبتا بزرگ توسط برمه‌ای‌ها نابود شد اما مجسمه سر بودا به طرز معجزه‌آسایی جان سالم به در برد. این معبد به مدت 100 سال متروکه بود و به رشد درخت این مجسمه نیز رشد کرده و بالاتر رفت. گویا که این درخت به جای اینکه این مجسمه را خرد کرده و نابود کند، با عشق آن را پذیرفته است.

ساخت معبد Wat Mhathat در سال 1374 آغاز شد و بین سال‌های 1388 تا 1395 به پایان رسید. با وجود اینکه مجسمه سر بودا درون درخت برای گردشگران تور تایلند بسیار جالب است و می‌خواهند از آن عکس بگیرند، اما این مجسمه برای افراد محلی و بودایی‌ها بسیار مقدس شمرده می‌شود. بنابراین هنگام بازدید از این مجسمه نهایت احترام را رعایت کنید و هرگز برای گرفتن عکس سلفی پشت خود را به مجسمه سر بودا نکنید.

نکته: دلیل اینکه اکثر مجسمه‌های بودایی که در تور تایلند مشاهده می‌کنید فاقد سر هستند، وجود کلکسیون‌داران خصوصی و نهادی هستند.

باوجود اینکه بسیاری از دانشگاه‌ها و موزه‌های سراسر دنیا با بازگرداندن عتیقه‌های فرهنگی و اشیای باستانی غارت شده تایلند به این کشور کار درستی را انجام دادند اما بسیاری هم ترجیح دادند این کار را انجام ندهند. البته هنوز هم شانسی وجود دارد که مجسمه سر بودایی که شما در هر یک از موزه‌های معروف مشاهده می‌کنید، روزی به محلی که به آن تعلق دارند بازگردانده شوند.

بازدید از بزرگترین معبد شهر آیوتایا در تور تایلند

معبد Wat Phra Si Sanpeth بزرگترین معبد آیوتایا و مسلما یکی از مشهورترین معابد تور تایلند است. زمانی در سال 1500 یک مجسمه قالب‌ریزی شده 52 فوتی بودا در این معبد وجود داشت که کاملا با صدها کیلو طلا پوشانده شده بود. بنابراین کاملا مشخص است که مهاجمان و غارتگران برمه‌ای در سال 1767 پیش از هر مکان دیگری به کجا شورش بردند. زمانی معبد Wat Phra Si Sanphet برای برگزاری مراسم‌ها و جشن‌های سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گرفت و خاکستر خاندان سلطنتی در آن نگهداری می‌شد. بهای ورودی 50 بات است.

بازدید از کاخ سلطنتی آیوتایا در تور تایلند

آنچه از کاخ سلطنتی آیوتایا باقی مانده، در مکان معبد Wat Phra Si Sanphet است. بنابراین به راحتی می‌توانید از هر دو مکان بازدید کنید. یک ماکت بازسازی شده از کاخ سلطنتی در ابعدا کوچک‌تر در مرکز مطالعات تاریخی آیوتایا وجود دارد که با نگاه کردن به آن می‌توانید پی به عظمت و شکوه سابق این کاخ ببرید.

کاخ سلطنتی توسط شاه Ramathibodi اول ساخته شد؛ پادشاهی که در سال 1350 اقدام به تاسیس امپراطوری آیوتایا کرد. زمانی هشت قلعه این قصر را احاطه کرده بودند و 22 دروازه برای ورود و خروج افراد و فیل‌ها وجود داشت. امروزه تنها تعداد اندکی از این بناها دست نخورده با قی مانده‌اند اما در بازدید از این محوطه تاریخی در تور تایلند واقعا می‌توانید تاریخ را زیر پای خود حس کنید.

بازدید از اسکلت پرتغالی‌ها در تور آیوتایا

تایلند تنها کشور آسیای جنوب شرقی است که هیچگاه تحت سلطه استعماری اروپایی‌ها قرار نگرفته است. شاید پیش از آغاز تور تایلند بد نباشد بدانید که مورخان همواره قابلیت شگفت‌انگیز تایلندی‌ها در تدوین معاهدات استراتژیک و توافقنامه‌های تجاری را به رسمیت می‌شناسند و می‌ستایند. این توافقنامه‌های به موقع موجب شده تا دو نیروی مخالف (اغلب فرانسوی‌ها و بریتانیایی‌ها) همواره مقابل یکدیگر قرار بگیرند.

هنگامی که Malacca (مالزی فعلی) با کمک چینی‌ها در حال شکوفایی بود، تبدیل به تهدیدی در منطقه شد. در آن زمان آیوتایا رابطه دوستانه‌ای با پرتغالی‌ها برقرار کرد و درنتیجه پرتغال بعدا کشور Malacca (مالزی فعلی) را تسخیر کرد و مشکل آیوتایا حل شد. بازرگانان پرتغالی با خود سلاح‌های گرم مدرنی را به همراه آوردند که در نبرد با برمه‌ای‌ها بسیار کارآمد بود.

بازرگانان پرتغالی و مبلغان مسیحی برای اولین بار در سال 1511 به آیوتایا آمدند. اسکلت برخی از آن‌ها با احترام کامل در کلیسای دومنیکن بازسازی شده‌ای در یک روستای پرتغالی به معرض نمایش گذاشته شده‌اند که بازدید از آن‌ها یکی از جاذبه‌های تور آیوتایا است.

بازدید از مجسمه بودایی با قدمتی بیشتر از شهر آیوتایا در تور تایلند

باوجود اینکه ممکن است تعدد معبدهایی که در تور تایلند از آن‌ها بازدید می‌کنید کمی شما را خسته کند اما بازدید از این مجسمه خاص بودا را مسلما باید در تور تایلند در اولویت قرار دهید.

برای بازدید از این مجسمه باستانی باید سفر کوتاهی به خارج از جزیره آیوتایا به سمت معبد Wat Phanan داشته باشید و شاید همین سفر کوتاه دلیلی برای عدم تمایل بسیاری از توریست‌ها برای بازدید از این مجسمه باشد. اما باید بدانید که قدمت این معبد به 26 سال پیش از قبل از تاسیس و به وجود آمدن شهر آیوتایا بازمی‌گردد. درباره موسس این بنا اطلاعاتی در دست نیست اما پادشاهان بسیاری در صدد بازسازی آن برآمدند. قدمت مجسمه بودای درون این معبد که با نام Phra Chao Phanan-Choeng معروف است به سال 1325 بازمی‌گردد و در سراسر تایلند معروف است و به همین علت یکی از مکان‌هایی است که حتما باید در تور تایلند از آن بازدید کرد.

این مجسمه طلایی بودا یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین مجسمه‌های بودا در تمام دنیا است. این مجسمه غول پیکر 62 فوت ارتفاع و 46 فوت پهنا دارد به نحوی که عکاسی تمام قد از آن اگر ناممکن نباشد، بسیار سخت است. نوشته‌های تاریخی ادعا می‌کنند که در زمان حمله و غارت برمه‌ای‌ها و سوزاندن شهر این مجسمه اشک می‌ریخت. تایلندی‌ها و مردمان چینی/تایلندی برای خوش شانسی و خوش اقبالی از این معبد بازدید می‌کنند.

بازدید از یک معبد خاص در تور آیوتایا

معبد Wat Naphrameru که حدود 500 متری شمال کاخ سلطنتی و خارج از جزیره قرار دارد، مکانی بود که شاه برمه‌ای تصمیم گرفت تا توپ‌های خود را در آن مستقر کند و مستقیما کاخ سلطنتی را هدف قرار دهد. نقشه بسیار خوب بود اما خیلی بد اجرا شد. یکی از توپ‌ها در هنگام شلیک منفجر شد و پادشاه برمه‌ای به سختی مجروح شد و خانواده سلطنتی آیوتایا نفس راحتی کشید. به دلیل اینکه معبد Wat Naphramero برای ارتش برمه نقش یک پایگاه عملیاتی خط مقدم را داشت، به اندازه دیگر معابد تخریب نشده است. درون معبد یک مجسمه بودای نشسته نایاب است (19 فوت ارتفاع) که بودا را در خلعت پادشاهی دنیوی پیش از رسیدن به روشنایی به تصویر می‌کشد. این نوع مجسمه‌ها و تصاویر در تایلند بسیار کم‌یاب هستند.

خوردن نودل قایقی (Boat Noodle) در تور تایلند

همانطور که گفته شد در گذشته آیوتایا یک پایتخت پر رونق بوده است بنابراین تاثیرات آشپزی کشورهای مختلف را در آنجا می‌توان یافت. بازرگانان چینی، ژاپنی، پارسی، هندی و اروپایی به این منطقه می‌آمدند و غذا می‌خوردند. به همین دلیل در تور آیوتایا با تنوع غذایی بیشتری نسبت به دیگر شهرهای بزرگتر تایلند روبرو می‌شوید.

نام نودل قایقی (kuay tiow ruea) نیز مسلما به این دلیل انتخاب شده است که این نوع رشته فرنگی روی قایق طبخ می‌شده است و به عنوان غذای رسمی شهر آیوتایا شناخته می‌شود. فقط کافی است به دنبال قایق‌های سقف حصیری و بادبانی طویلی بگردید که روی عرشه آن قابلمه‌هایی در حال جوشیدن هستند. تجربه خوردن نودل روی قایق یکی از وقایع لذت بخشی است که باید به تور تایلند خود بیافزایید.

این نوع نودل معمولا از نودل برنج در سوپ گوشت درست می‌شود. نوع دیگر مواد اولیه معمولا در مغازه‌های مختلف متفاوت است. اما معمولا هر پرس این غذا کوچک و ارزان قیمت است. بنابراین راحت باشید و بیش از یک پرس سفارش دهید زیرا اغلب مشتریان در تور آیوتایا همین کار را می‌کنند.

بازدید از بازار شبانه آیوتایا در تور تایلند

با وجود این که اگر کمی چانه بزنید قیمت اجناس موجود در این دو بازار شبانه آیوتایا بسیار مناسب است؛ اما تنها نکته در بازدید از این بازارها فقط مسئله خرید نیست. درست مانند دیگر کشورهای آسیایی این بازارها مکانی برای تعامل اجتماعی و غذاخوری‌های ارزان قیمت هستند. درس‌های فرهنگی، تماشای مردم، و غذاهای محلی اصیل چیزهایی هستند که در بازدید از بازار در تور تایلند تجربه می‌کنید. حتی اگر در غذاخوری یا جای دیگری هم غذا خورده‌اید، باز هم جا برای خوردن یک شیرینی یا نوشیدنی در این بازار نگه دارید. بازارهای شبانه در آیوتایا هنگام غروب آفتاب شلوغ می‌شوند و تا 9:30 شب دایر هستند.

بازدید از بازار شناور آیوتایا در تور تایلند

اگر در شهر بانکوک موفق به بازدید از بازار شناور نشده‌اید می‌توانید به بازار شناور آیوتایا سری بزنید. این بازار آخرین مکان تفریحی برای توریست‌هایی است که از بازدید معابد در تور تایلند خسته شده‌اند. غذا، نودل قایقی، فروشگاه سوغاتی و اجراها و نمایش‌های فرهنگی روزانه همگی در این بازار یافت می‌شوند.

نکته: این بازار شناور برخلاف بازار شناور اصلی در شهر بانکوک با توجه به گردشگران و توریست‌های تور تایلند ساخته شده است. بنابراین اصلا انتظار یک تجربه بومی و محلی را نداشته باشید. علاوه بر تفاوت قیمت‌ها برای تایلندی‌ها و توریست‌ها، قیمت ورودی بازار نیز کاملا متغیر است و بر اساس ظاهر افراد تعیین می‌شود.

انتشار: 13 آبان 1400 بروزرسانی: 13 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2830

به "10 جاذبه گردشگری شهر آیوتایا در تور تایلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 جاذبه گردشگری شهر آیوتایا در تور تایلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید