سرعت 100 گیگابایتی با لیزر کوآنتومی

به گزارش دور زمین، این نوع لیزر متفاوت است، چون نور را در دامنه تراهرتزی طیف الکترومغناطیسی ارسال می کند که از آن عمدتا برای تحلیل و تجزیه مواد شیمیایی استفاده می شود.

سرعت 100 گیگابایتی با لیزر کوآنتومی

دانشمندان می گویند به لطف یک پیشرفت بزرگ، اکنون می توانند داده ها را با سرعتی معادل هزار برابر سرعت کابل های اینترنت کنونی انتقال دهند. در روش جدید از لیزر آبشار کوانتومی تراهرتزی استفاده می شود که می تواند داده ها را با سرعتی غیرقابل تصور در سراسر جهان منتقل کند.

به گفته محققانی که این مطالعه را انجام داده اند و در مجله نیچر کامیونیکیشن منتشر شده است، از این لیزر می توان برای افزایش بسیار بالای سرعت انتقال داده استفاده کرد.

در پژوهش جدید، محققان توانسته اند به پیشرفت بزرگی در زمینه کنترل لیزر آبشار کوانتوم تراهرتزی دست بیابند که به گفته آن ها می تواند سرعت انتقال داده را به 100 گیگابیت افزایش دهد. در حال حاضر سرعت ارتباطات خیلی سریع اینترنت 100 مگابیت بر ثانیه است، که هزار برابر کمتر است.

این نوع لیزر متفاوت است، چون نور را در دامنه تراهرتزی طیف الکترومغناطیسی ارسال می کند که از آن عمدتا برای تحلیل و تجزیه مواد شیمیایی استفاده می شود. اما با تبدیل کردن آن ها به ابزاری برای انتقال داده ها، می توان شبکه ارتباطی بسیار سریع تری برای مراکز تحقیقاتی، بیمارستان ها، ارتباطات ماهواره ای یا هر محل و شرایط دیگری که نیازمند ارتباط شبکه ای بسیار سریع است فراهم کرد.

این لیزر ها برای این که بتوان از آن ها جهت انتقال سریع داده ها استفاده کرد، باید در هر ثانیه حدود 100 میلیارد بار خاموش شوند. این نیازمند کنترل دقیق است و تا کنون مهندسان نتوانسته اند به آن دست یابند. اکنون دانشمندان معتقدند که با استفاده از نور و صدا توانسته اند راهی را برای کنترل این فرآیند خیلی سریع بیابند.

جان کانینگهام، استاد علوم نانوالکترونیک در دانشگاه لیدز، می گوید: این یک دستاورد تحقیقاتی هیجان انگیز است. در حال حاضر سیستم مدوله کردن لیزر آبشار کوانتومی توسط الکتریسیته هدایت می شود -، اما این سیستم محدودیت هایی دارد. جالب اینجاست که همان قابلیت های الکترونیکی، که فرآیند مدوله کردن را انجام می دهد معمولا سرعت مدوله کردن را محدود می کند. مکانیسمی که در حال طراحی آن هستیم در عوض از امواج آکوستیک استفاده می کند.

وقتی که یک الکترون از بخش اپتیکال لیزر عبور می کند، از مجموعه ای از دیوار های کوانتومی می گذرد که پالسی از انرژی نور را رها می کند. یک الکترون می تواند شماری از آن فوتون ها را انتشار دهد، و این فرآیند در آزمایش جدید از طریق استفاده از امواج صوت، جهت به ارتعاش درآوردن آن دیوار های کوانتومی کنترل می شود.

تونی کنت، استاد فیزیک در ناتینگهام، می گوید: کاری که ما انجام می دهیم این است که با استفاده از امواج آکوستیک، شرایط الکترونیکی حساس و پیچیده درون لیزر آبشار کوانتومی را تکان می دهیم. بعد می بینیم که موج آکوستیک، خروجی نور تراهرتزی آن را تغییر می دهد.

این تحقیق هنوز کامل نیست و کنترل بیشتری برای این لازم است که بتوانیم با اطمینان از این لیزر ها برای انتقال داده استفاده کنیم.

پروفسور کانینگهام می گوید: ما هنوز به آن نقطه نرسیده ایم که بتوانیم جریان را به طور کامل متوقف و آغاز کنیم؛ اما می توانیم خروجی نور را چند درصد کنترل کنیم، و این آغاز بسیار خوبی است. ما معتقدیم که با پالایش بیشتر خواهیم توانست، فرایند جدیدی را برای کنترل کامل انتشار فوتون از لیزر، و حتی ترکیب سازه های تولید صدا با لیزر تراهرتزی ایجاد کنیم، به گونه ای که هیچ نیازی به یک منبع صوت بیرونی نداشته باشیم.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 8 فروردین 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2414

به "سرعت 100 گیگابایتی با لیزر کوآنتومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرعت 100 گیگابایتی با لیزر کوآنتومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید