ریابکوف درباره مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا هشدار داد

به گزارش دور زمین، معاون وزیر خارجه روسیه بعد از دیدار با نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا ضمن هشدار درباره توسل آمریکا به گزینه نظامی در ونزوئلا، تاکید نمود که مسکو از منافع خود در ونزوئلا حفاظت خواهد نمود.

ریابکوف درباره مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا هشدار داد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه بعد از دیدار با نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا ضمن تاکید بر تفاوت های بنیادین مواضع دو کشور در خصوص ونزوئلا، به واشنگتن درباره توسل به گزینه نظامی هشدار داده است.

به گزارش راشا تودی، معاون وزیر خارجه روسیه بعد از دیدار با نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا در رم ایتالیا ضمن هشدار درباره توسل آمریکا به گزینه نظامی در ونزوئلا تأکید کرد که مسکو از منافع خود در ونزوئلا حفاظت خواهد نمود.

در حالی که فشارها و تهدیدهای واشنگتن علیه کاراکاس ادامه دارد، ریابکوف و الیوت آبرامز نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا، طبق برنامه قبلی روز سه شنبه (دیروز) در رم ایتالیا با هم دیدار کردند.

معاون وزیر خارجه روسیه بعد از این دیدار، گفت: ما قویا به طرف آمریکایی علیه هرگونه توسل به نیروی نظامی تأکید کردیم و این شامل هشدار ما علیه مداخله نظامی گسترده هم می شود، موضوعی که امکان تحقق آن را با توجه به نوع رفتار طرف آمریکایی در سال های اخیر، نمی توان رد کرد.

وی ادامه داد: این موضوع درباره درگیری های با دامنه محدود از قبیل نفوذ به تمامیت ارضی ونزوئلا توسط عناصری که می توان آنها را شبه نظامیانی توصیف کرد که درصدد انجام اقدامات تحریک آمیز و دیگر اقدامات برای مداخله در امور این دولت مستقل انجام دهند.

ریابکوف با انتقاد از مواضع آمریکایی ها توضیح داد: چطور کسی می تواند دولت ونزوئلا را به خاطر سوءمدیریت محکوم کرد و همزمان این دولت را از دارایی های بزرگ آن محروم کرد؟ از بحران انسانی در ونزوئلا نباید برای مقاصد سیاسی سوءاستفاده کرد و باید تحریم ها علیه ونزوئلا برداشته شوند.

وی درباره رایزنی هایش با نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا اضافه کرد: تفاوت ها (بین مواضع روسیه و آمریکا) بسیار زیاد است و در بعضی جنبه ها از قبیل عدم به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهور موقت، این تفاوت ها بنیادین است. طرف آمریکایی قادر به درک چرایی تاکید روسیه بر اینکه نیکلاس مادورو رئیس جمهور قانونی ونزوئلا است، نبود و این موضوع باید محترم شناخته شود.

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین توضیح داد: من مطمئنم که با منطق و اراده سیاسی کافی این وضعیت قابل حل شدن است و آنچه که بیشتر از همه چیز مورد احتیاج است، مذاکرات درون ونزوئلایی مبتنی بر قانون اساسی این کشور است.

دولت آمریکا از چند ماه پیش در کوشش برای تغییر دولت قانونی کاراکاس، خوان گوایدو رئیس شورای ملی ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت به رسمیت شناخته است. واشنگتن همزمان تحریم های گسترده ای را نیز علیه ونزوئلا وضع نموده و بارها نیز از احتمال اقدام نظامی علیه این کشور صحبت نموده است.

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا چندی قبل به صراحت گفت واشنگتن از دکترین مونرو پیروی می نماید. این دکترین که سابقه آن به دوران رقابت های استعماری قدرت های غربی بازمی شود، تمام قاره آمریکا را به عنوان حوزه نفوذ ایالات متحده تعریف نموده است. واشنگتن به استناد به این دکترین، کوشش می نماید دولت هایی همسو در قاره آمریکا روی کار بیاورد. بولتون ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه را سه گانه شر خوانده و به صراحت از کوشش آمریکا برای تغییر دولت در این کشورها صحبت نموده است.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 تیر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1711

به "ریابکوف درباره مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا هشدار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریابکوف درباره مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا هشدار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید