راهکار جهانگیری برای همکاری مالی با کشورهای همسایه

به گزارش دور زمین، خبرنگاران : معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران توسعه همکاری ها با کشورهای همسایه است، اضافه کرد: کشورهای همسایه هدف اصلی صادرات برای کشور ما هستند که باید ضمن معین اولویت ها، بسترهای لازم را برای گسترش همکاری با این کشورها فراهم کنیم.

راهکار جهانگیری برای همکاری مالی با کشورهای همسایه

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس: جلسه روسای اتاق های مشترک بازرگانی ایران و کشور های همسایه عصر امروز(شنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار گردید.

اسحاق جهانگیری در این جلسه با تاکید بر اهمیت کشورهای همسایه در توسعه صادرات، گفت: بر اساس آمارها، 65 درصد از صادرات کشور در هشت ماهه نخست امسال به کشورهای همسایه بوده است که ضروری است اتاق بازرگانی ایران برنامه ای معین و دقیق برای همکاری با هر یک از کشورهای همسایه تدوین و آن را در دستور کار قرار دهد.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران توسعه همکاری ها با کشورهای همسایه است، اضافه کرد: کشورهای همسایه هدف اصلی صادرات برای کشور ما هستند که باید ضمن مشخص اولویت ها، بسترهای لازم را برای گسترش همکاری با این کشورها فراهم کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد و تکمیل زیرساختهای همکاری با کشورهای همسایه، توضیح داد: در این دوره کوشش شد علی رغم همه محدودیت ها، راه آهن سراسری کشور به راه آهن کشورهای همسایه متصل گردد و در این زمینه گام های موثری برداشته شد.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: در بخش حمل و نقل جاده ای و ساماندهی مرزها نیز ضعف هایی وجود دارد که ضروری است تقویت ناوگان حمل و نقل جاده ای به شکل ویژه در دستور کار قرار گیرد و در مرزها نیز شرایطی فراهم گردد تا شاهد معطلی طولانی مدت کامیون ها برای عبور از مرز نباشیم.

جهانگیری با اشاره به نقش پراهمیت اتاق های مشترک بازرگانی ایران و کشورهای همسایه در توسعه مبادلات تجاری، اعلام نمود: باید برای اتاق های مشترک بازرگانی اهمیت و صندلی ویژه ای قائل شویم. حل مسائل و مسائل پیش روی بازرگانان و تجار نیازمند پیگیری و سازماندهی دقیق و منسجم است که اتاق های مشترک بازرگانی می توانند نقش مشخص نماینده ای در این زمینه ایفا نمایند.

وی از روسای اتاق های مشترک بازرگانی ایران و کشورهای همسایه خواست نواقص و گره های اصلی پیش روی توسعه مراودات تجاری را شناسایی و ضمن در نظر دریافت محدودیت های دولت، برای برطرف این گره ها راهکارهای عملیاتی و قابل اجرا پیشنهاد دهند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه روابط مالی و مبادلات تجاری نباید تحت تاثیر بعضی مسائل سیاسی قرار گیرد، گفت: همکاری بخش خصوصی ایران با بخش خصوصی کشورهای همسایه باید همیشه رو به رشد باشد چرا که توسعه همکاری های مالی و گسترش مراودات تجاری می تواند در حل مسائل سیاسی فیمابین نیز موثر باشد.

جهانگیری روابط ایران با کشورهای همسایه را راهبردی و استراتژیک توصیف کرد و اضافه کرد: رویکرد دیپلماسی مالی ایران این است که هیچ محدودیتی برای همکاری های تجاری و مالی با کشورها دیگر بویژه کشورهای همسایه وجود ندارد و نباید اجازه دهیم مبادلات مالی بخاطر بعضی مسائل سیاسی حاشیه ای کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به احتمال بهبود شرایط در ایام پیش رو، گفت: باید برای استمرار تحریم ها و یا لغو تحریم ها آمادگی و برنامه دقیق داشته باشیم اما با فرض بهبود شرایط و ایجاد فرصت برای همکاری با کشورهای اروپایی، باید توجه داشته باشیم که کشورهای همسایه اولویت اول در توسعه روابط هستند ضمن آنکه نباید کشورهایی که در شرایط سخت با ما همکاری کردند را نادیده بگیریم.

معاون اول رییس جمهور موقعیت جغرافیایی ایران را استثنایی توصیف کرد و اضافه کرد: ایران علاوه بر منابع طبیعی، از موقعیت جغرافیایی ویژه ای برخوردار بوده و محل عبور کریدورهای شمال - جنوب و شرق - غرب است و همسایگی با 15 کشور امکان مهمی برای توسعه در اختیار ما قرار داده است.

جهانگیری با تاکید بر اینکه باید بخش خصوصی بیش از پیش فعال گردد و بسترهای لازم برای حمایت فعالان مالی فراهم گردد، گفت: تجربه نشان داده موانع تحریم معمولا گریبانگیر فعالیت مالی دولت است اما بخش خصوصی با روابط نزدیک و مراوداتی که با بخش خصوصی کشورهای هدف دارد، با محدودیت کمتری برای همکاری مالی روبرو است.

معاون اول رییس جمهور با قدردانی از روسای اتاق های مشترک بازرگانی ایران و کشورهای همسایه بخاطر کوشش ها و زحمات فراوان در شرایط سخت تحریم، اعلام نمود: اگرچه گاهی سخنانی مطرح می گردد که ممکن است باعث رنجش و دلسردی بخش خصوصی گردد، اما فعالان مالی و روسای اتاق های مشترک همیشه با روحیه فداکاری به کشور خدمت نموده اند.

در این جلسه که رییس اتاق بازرگانی ایران، رییس سازمان توسعه تجارت و معاون دیپلماسی مالی وزارت امور خارجه نیز حضور داشتند، روسای اتاق های مشترک بازرگانی ایران و افغانستان، امارات، ترکیه، عراق، ارمنستان، عمان، سوریه و پاکستان نیز در سخنانی به بیان مهمترین مسائل و مسائل پیش رو پرداختند و خواهان برطرف موانع و محدودیت های داخلی و مدیریت یکپارچه در تجارت خارجی شدند.

شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران نیز در این جلسه با اشاره به اینکه تقریبا نیمی از صادرات غیرنفتی کشور به کشورهای همسایه انجام می گردد، گفت: میزان واردات کشورهای همسایه حدود 2 هزار میلیارد دلار است که سهم ما از این میزان 25 میلیارد دلار است و این یعنی ظرفیت صادرات به این کشورها بسیار بیشتر از میزان فعلی است.

وی با بیان اینکه بیشتر مسائل برای توسعه همکاری مالی با کشورهای همسایه به مسائل داخلی مرتبط است، خواهان تقویت زیرساخت های حمل و نقل و برطرف مسائل مرزی و مسائل گمرکی برای توسعه صادرات شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3551

به "راهکار جهانگیری برای همکاری مالی با کشورهای همسایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکار جهانگیری برای همکاری مالی با کشورهای همسایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید