راه جدید برای مهار بیماری های قلبی در دیابت نوع یک

به گزارش دور زمین، به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، متفورمین یک داروی ارزان قیمت است که اغلب برای دیابت نوع دو و پایین آوردن سطح قند خون استفاده می گردد و این امر را به وسیله کاهش فراوری قند در کبد انجام می دهد. این دارو به طور معمول برای بیماران مبتلا به دیابت نوع یک تجویز نمی گردد.

راه جدید برای مهار بیماری های قلبی در دیابت نوع یک

مطالعه ای بالینی اخیرا نشان داده است که متفورمین می تواند با کاهش دادن حضور میکروRNAهایی که نقش ضد رگزایی دارند، رشد عروق خونی را افزایش می دهند، علاوه بر تنظیم سطح قند خون بیماران، توانایی آن ها برای ترمیم عروق خونی آسیب دیده شان را افزایش دهد. این میکروRNAها، مولکول های پیغام رسانی هستند که ژن های مختلف را در سلول های مختلف تنظیم می نمایند.

دکتر یولانتا ویور و همکارانش در دانشگاه نیوکاسل پیش از این نشان داده بودند که سلول های بنیادی عروقی در نتیجه مصرف متفورمین افزایش می یابند.

همین امر می تواند دلیلی برای بهبود بیماری قلبی و کاهش سطح قند خون در بیماران مبتلا به دیابت باشد. اما در این مطالعه جدید همان طور که گفته شد، ویور و همکارانش برای اولین بار نشان دادند که متفورمین سطح میکروRNAها را پایین می آورد.

در واقع در این مطالعه تعیین شده است که در افراد مبتلا به دیابت نوع یک، سطح میکروRNAهای ضد رگزایی مانند miR-222، miR-195،miR-21a در مقایسه با افراد طبیعی بالاست و مصرف متفورمین موجب کاهش سطح این میکروRNAها می گردد و همین امر اجازه عملکرد هر چه بهتر سلول های بنیادی عروقی را می دهد و در نتیجه رگزایی در این بیماران افزایش پیدا نموده و منجر به بهبود شرایط قلبی عروقی بیماران می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 فروردین 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1233

به "راه جدید برای مهار بیماری های قلبی در دیابت نوع یک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه جدید برای مهار بیماری های قلبی در دیابت نوع یک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید