راه چاره کمیته ملی المپیک برای برخورداری دبیرکل و خزانه دار از حق رای

به گزارش دور زمین، کمیته ملی المپیک برای اینکه دبیرکل و خزانه دار در اساسنامه جدید بتوانند در هیئت اجرایی صاحب حق رای باشند، راهکاری اندیشیده است.

راه چاره کمیته ملی المپیک برای برخورداری دبیرکل و خزانه دار از حق رای

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، اساسنامه کمیته ملی المپیک پس از تایید در مجمع عمومی کمیته ملی المپیک و ترجمه، به کمیته بین المللی المپیک (IOC) ارسال شد. مهم ترین موضوعی که در اساسنامه پیشنهادی کمیته ملی المپیک وجود داشت، تغییر در نحوه انتخاب دبیرکل و خزانه دار بود که در اساسنامه جدید دبیرکل و خزانه دار به پیشنهاد رئیس کمیته ملی المپیک و تایید آن در هیئت اجرایی منصوب خواهد شد.

پیش از تصویب اساسنامه در مجمع عمومی این موضوع جهت تائید از طرف ایران به اطلاع IOC رسانده شد و کمیته بین المللی المپیک با تغییر در نحوه انتخاب دبیرکل و خزانه دار موافقت کرد اما در ادامه به این نکته اشاره نمود که دبیرکل و خزانه دار منتخب در این فرآیند در هیئت اجرایی حق رای نخواهند داشت و این مهم ترین نکته این نامه است.

در واقع کمیته بین المللی المپیک به منظور رعایت دموکراسی در هیئت اجرایی با این حق رای مخالفت نموده چرا که می داند که افراد منتخب از این طریق در واقع مهره رئیس خواهند بود و اگر حق رای هم داشته باشند در مواقع حساس رای شان به سود رئیس خواهد بود. کمیته بین المللی المپیک تاکید نمود که دبیرکل و خزانه دار در صورتی در هیئت اجرایی حق رای خواهند داشت که با پیشنهاد رئیس و رای گیری در مجمع عمومی انتخاب شوند.

با توجه به اینکه دبیرکل و خزانه دار در اساسنامه با تائید هیئت اجرایی خواهند بود قطعا موضوع داشتن حق رای آنها از طرف IOC منتفی خواهد بود.

حال سوال اینجاست که هیئت اجرایی که در مجمع عمومی این اختیار را از اعضا گرفت که با IOC مکاتبه کند و به نمایندگی از مجمع تغییرات لازم را در صورت احتیاج در اساسنامه انجام دهد، تصمیم بر تغییر دوباره اساسنامه در بحث نحوه انتخاب دبیرکل و خزانه دار خواهد گرفت یا اینکه بر همین روند انتخاب پایبند خواهد بود؟

با توجه به اینکه اساسنامه کمیته ملی المپیک پس از آنالیز های طولانی در مجمع تائید شده و کار تائید آن در هیئت دولت نیز دنبال می گردد، تغییر در اساسنامه منطقی به نظر نمی رسد چرا که کار اساسنامه را به تاخیر خواهد انداخت.

رای گیری معمولا در موضوعات اجرایی میان اعضا صورت می گیرد. ضمن اینکه در هیئت اجرایی معمولا رای گیری وجود ندارد و اجماع دیده می گردد. در این شرایط اگر در جلسات هیئت اجرایی و در موضوعی کار به حق رای کشیده گردد اعضای هیئت اجرایی در صورت جلسه ای به دبیرکل و خزانه دار حق رای خواهند داد. در این صورت از نظر IOC ایرادی وجود نخواهد داشت. با این شرایط هم دبیرکل و خزانه دار در مواقع لازم حق رای خواهند داشت و هم اینکه نحوه انتخاب آنها به همان طریقی خواهد بود که مد نظر رئیس کمیته ملی المپیک است.

به این ترتیب اگر IOC ایرادی به بندهای اساسنامه کمیته ملی المپیک ایران نگیرد، به نظر می رسد این اسنامه حداقل تا سه ماه اول سال آینده در هیئت دولت تصویب و در کمیته ملی المپیک اجرایی گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 خرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1652

به "راه چاره کمیته ملی المپیک برای برخورداری دبیرکل و خزانه دار از حق رای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه چاره کمیته ملی المپیک برای برخورداری دبیرکل و خزانه دار از حق رای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید