رأی پستی باید در مجلس به قانون تبدیل شود ، شورای نگهبان از روش&zwnjهای اخذ رای متفاوت استقبال می&zwnjکند

به گزارش دور زمین، سخنگوی شورای نگهبان گفت: به دلیل اینکه اخذ رای یک کار مهم و حیاتی در سلامت انتخابات هست اگر بخواهد به صورت پستی یا اخذ رای الکترونیک از راه دور و یا شیوه های مختلف دیگر انجام شود باید این اقدام تبدیل به قانون در مجلس شود.

رأی پستی باید در مجلس به قانون تبدیل شود ، شورای نگهبان از روش&zwnjهای اخذ رای متفاوت استقبال می&zwnjکند

گروه سیاسی خبرنگاران-محمدمهدی احمدی؛ موضوع الکترونیکی شدن انتخابات ریاست جمهوری 1400 با توجه به شیوع بزرگ کرونا در کشور بسیار داغ شده است. برخی اعتقاد دارند باید انتخابات به سمت الکترونیکی شدن پیش برود تا میزان مشارکت در سال آینده افزایش پیدا کند.

البته جلسات متعددی از سوی شورای نگهبان و وزارت کشور برای برگزاری الکترونیکی شدن انتخابات در حال برگزاری است و بارها شورای نگهبان و عباسعلی کدخدایی، سخنگوی این شورا اعلام کرده اند در صورت رعایت مسائل امنیت انتخابات و مشارکت مسئله ای در برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی ندارند.

در همین زمینه عباسعلی کدخدایی سخنگو و عضو حقوقدان شورای نگهبان در مصاحبه با خبرنگاران، درباره سازوکار های برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 1400، اظهار کرد: در رابطه با الکترونیکی شدن انتخابات 1400 باید بگویم که ایجاد این ساز و کار بر عهده وزارت کشور است و بنده به عنوان عضو شورای نگهبان نمی توانم درباره آن صحبت کنم یعنی هنوز معین نیست که آیا امکانات وزارت کشور برای برگزاری انتخابات با امکانات الکترونیکی مهیا هست یا نه؟.

زیرساخت های الکترونیکی شدن انتخابات باید فراهم شود

وی ادامه داد: شورای نگهبان سالیان متمادی به دنبال الکترونیکی کردن انتخابات ها در کشور بوده و هست و حتی تمام سعی و تلاشش را انجام داده است تا به وزارت کشور کمک کند که انتخابات ها به صورت الکترونیکی برگزار شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سؤال که چرا تا به امروز این اتفاق صورت نگرفته است و مشکل از سخت گیری های شورای نگهبان است یا وزارت کشور دولت های مختلف نتوانستند انتظارات را برآورده کنند؟ گفت: وزارت کشور دولت های مختلف تمامی سعی و تلاش شان را انجام داده اند تا انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار شود، اما باید اشاره کرد که زیرساخت های اساسی این کار باید در کشور ایجاد شود و طبیعتاً شورای نگهبان کمک هایی را به وزارت کشور خواهد کرد.

کدخدایی با اشاره به نحوه برگزاری انتخابات و اخذ رای با شیوه های مختلف، شرح داد: اگر پیشنهاد هایی برای نحوه برگزاری انتخابات و اخذ رای وجود داشته باشد باید از طریق وزارت کشور این پیشنهاد ها به شورای نگهبان ارائه شود و بعد از ارائه از سوی وزارت کشور شورای نگهبان می تواند اعلام نظر کند که آیا این شیوه امکان پذیر هست یا نه.

وی افزود:، اما نحوه اخذ رای نیازمند قانون هست یعنی اگر قرار باشد اقدامی صورت بگیرد باید قانون انتخابات اصلاح یا جدیدی وضع شود یعنی اگر وزارت کشور و دولت پیشنهاد هایی برای چگونگی اخذ رای داشته باشند باید این پیشنهادات در قالب لایحه یا طرح در مجلس ارائه شود تا به قانون تبدیل شود.

سلامت مردم همچون سلامت انتخابات برای شورای نگهبان مهم است

سخنگوی شورای نگهبان بیان نمود: به دلیل اینکه اخذ رای یک کار مهم و حیاتی در سلامت انتخابات هست اگر بخواهد به صورت پستی یا اخذ رای الکترونیک از راه دور و یا شیوه های مختلف دیگر انجام شود باید این اقدام تبدیل به قانون در مجلس شود.

کدخدایی گفت: اگر چنین پیشنهاد هایی ارائه و تبدیل به قانون شود شورای نگهبان قطعاً استقبال خواهد کرد، زیرا شورای نگهبان به دنبال آن است که سلامت مردم همچون سلامت انتخابات تضمین شود و این امر برای شورای مهم و ضروری است یعنی هرگونه راهی که برای مردم سهل تر و آسان تر باشد شورای نگهبان استقبال خواهد کرد.

سخنگوی شورای نگهبان بیان نمود: در این صورت تمامی این اتفاقات نیازمند قانون مصوب از مجلس شورای اسلامی است یعنی اگر نیازی به اصلاح قانون یا وضع قانون جدید هست باید به صورت طرح یا لایحه در مجلس مطرح شود تا به ورطه اجرا دربیاید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3549

به "رأی پستی باید در مجلس به قانون تبدیل شود ، شورای نگهبان از روش&zwnjهای اخذ رای متفاوت استقبال می&zwnjکند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رأی پستی باید در مجلس به قانون تبدیل شود ، شورای نگهبان از روش&zwnjهای اخذ رای متفاوت استقبال می&zwnjکند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید