دیابت نوع 2 و مسائل ادراری

به گزارش دور زمین، خبرنگاران : مسائل دستگاه ادراری بین افراد مبتلا به دیابت نوع 2 شایع هستند و بر هر چیزی از تکرر و احتیاج فوری به دفع ادرار تا عملکرد جنسی و سلامت کلیوی تاثیر می گذارند. مهم ترین دلایل بروز این شرایط شامل آسیب دیدگی اعصاب (نوروپاتی خودمختار) که از ساختارهای دستگاه ادراری پشتیبانی می نمایند و آثار سطوح بالای گلوکز (قند) در خون هستند.

دیابت نوع 2 و مسائل ادراری

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، عصر ایران به نقل از وری ول هلث نوشت: به دلیل تفاوت در آناتومی، روش هایی که دیابت نوع 2 بر دستگاه ادراری تاثیر می گذارد می تواند بین مردان و زنان متفاوت باشد اما بدون در نظر دریافت جنسیت، مسائل دستگاه ادراری مرتبط با دیابت می تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی روزانه افراد را تحت تاثیر قرار دهد.

افزون بر این، مجموعه عوارض بالقوه دستگاه ادراری مرتبط با دیابت می تواند پیچیده باشد. همپوشانی زیادی می تواند از نظر دلایل و علائم وجود داشته باشد. یکی از روش هایی که برای درک بهتر مسائل دستگاه ادراری مرتبط با دیابت استفاده می گردد گروه بندی آنها به چهار دسته اختلال در عملکرد مثانه، عفونت های دستگاه ادراری، اختلال در عملکرد جنسی و بیماری کلیوی است.

اختلال در عملکرد مثانه

بیش از نیمی از بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 دارای مسائل مثانه هستند. مطالعات نشان داده اند که شایع ترین آنها که اغلب به هم مرتبط هستند، شامل موارد زیر می شوند:

مثانه بیش فعال - زمانی که اسپاسم یا انقباض عضلات مثانه حتی زمانی که ادرار بسیار کمی وجود دارد، رخ می دهد. این به احتیاج فوری دفع ادرار منجر می گردد.

پلی یوریا یا پر ادراری - به فراوری بیش از حد ادرار، به طور کلی بیش از 2.5 تا 3 لیتر در روز، گفته می گردد.

نوکتوریا یا تکرر ادرار شبانه - به بیدار شدن های مکرر شبانه و احتیاج به دفع ادرار گفته می گردد.

بی اختیاری - به نشت ادرار گفته می گردد.

دو دلیل عمده اختلال در عملکرد مثانه به واسطه دیابت وجود دارند. آسیب عصبی نه تنها در خود مثانه بلکه در اسفنکتر مجرای پیشاب یکی از آنهاست. اسفنکتر مجرای پیشاب از دو عضله تشکیل شده است که باز و بسته شدن آنها به ادرار اجازه ترک مثانه و جاری شدن در مجرای پیشاب را می دهد. زمانی که این عضله به درستی کار نمی نماید، ادرار می تواند به صورت غیر ارادی نشت کند.

سطوح بالای قند خون نیز می تواند مسئول مسائلی باشد که در نهایت به پر ادراری منجر می گردد. زمانی که قند اضافه در خون وجود دارد، بدن مایع را از بافت های بدن برای یاری به دفع آن بیرون می کشد. قند اضافه توسط کلیه ها پالایش شده و به وسیله ادرار دفع می گردد که به پر ادراری منجر می گردد.

گزینه های درمان برای اختلال در عملکرد مثانه شامل دارو، روش های تمرین دادن مثانه مانند تمرینات کگل و عمل جراحی می شوند. گزینه دیگر تزریق بوتاکس است که اغلب برای درمان پر کاری مثانه در افراد مبتلا به بیماری ام اس تجویز می گردد و معین شده است برای افراد دارای مسائل مثانه ناشی از دیابت نیز مفید است.

عفونت های دستگاه ادراری

عفونت های دستگاه ادراری مرتبط با دیابت می تواند بر مجرای پیشاب، مثانه یا کلیه ها تاثیر بگذارد. پژوهش ها نشان می دهد که این عفونت ها در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 جدی تر، شایع تر و با پیامدهای بدتری هستند. همچنین، عفونت های دستگاه ادراری ممکن است به واسطه باکتری هایی که در برابر درمان مقاوم هستند، شکل بگیرند.

از علائم چنین عفونت هایی می توان به تکرر ادرار، درد یا سوزش هنگام دفع ادرار، و ادرار قرمز رنگ یا کدر اشاره نمود. زنان ممکن است یک احساس فشار را بالای استخوان شرمگاهی خود و مردان ممکن است احساس پری در رکتوم را تجربه نمایند. اگر کلیه های درگیر باشند، علائم اضافه از جمله حالت تهوع، کمر یا پهلو درد و تب ممکن است شکل بگیرند.

نوروپاتی خودمختار می تواند در عفونت های دستگاه ادراری مرتبط با دیابت نقش داشته باشد. فلج مثانه یک علامت شایع این نوع نوروپاتی است. زمانی که این شرایط رخ می دهد، اعصاب مثانه هنگام پر شدن این اندام دیگر واکنش عادی به فشار را ارائه نمی نمایند. در نتیجه، ادرار در مثانه باقی مانده و می تواند به عفونت های دستگاه ادراری منجر گردد.

سطوح بالای قند خون نیز می تواند زمینه را برای تکثیر باکتری ها فراهم نموده و به عفونت های دستگاه ادراری منجر گردد. برای درمان عفونت دستگاه ادراری یک دوره مصرف آنتی بیوتیک لازم است.

اختلال در عملکرد جنسی

دستگاه ادراری و اندام ها و ساختارهایی که از عملکرد و میل جنسی پشتیبانی می نمایند با هم در ارتباط هستند، از این رو، زمانی که دیابت بر اولی تاثیر می گذارد، دومی نیز اغلب تحت تاثیر قرار می گیرد.

به گفته موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی آمریکا، این مسائل با آسیب دیدگی اعصاب و رگ های خونی پشتیبان اندام های فراوری مثلی و / یا ساختارهای اطراف آنها مرتبط هستند.

درمان اختلال در عملکرد جنسی ناشی از دیابت نوع 2 تا حد زیادی به ماهیت مشکل بستگی خواهد داشت. به عنوان مثال، مشکل خانمی که هنگام رابطه جنسی درد را تجربه می نماید ممکن است با استفاده از یک روان نماینده رفع گردد، و یا آقایی که با اختلال نعوظ روبرو است ممکن است به مصرف دارو احتیاج داشته باشد.

بیماری کلیوی (نفروپاتی دیابتی)

همراه با فشار خون بالا، دیابت یکی از دلایل اصلی بیماری مزمن کلیوی است. بیماری کلیوی ناشی از دیابت که به نام نفروپاتی دیابتی نیز شناخته می گردد، در بلند مدت به واسطه آسیب پیشرونده به ساختارهای عملکردی کلیه به نام نفرون ها رخ می دهد. بیش از یک میلیون نفرون در هر کلیه وجود دارند که هر یک حاوی خوشه ای از رگ های خونی به نام گلومرول هستند که خون در آنها جریان یافته و مواد زائد و مایعات پاکسازی می شوند. زمانی که نفرون ها قادر به ارائه عملکرد درست خود نیستند، مواد زائد و مایعات به جای این که از بدن دفع شوند در خون انباشته می شوند.

بیماری مزمن کلیوی موجب علائم مشهود اندک یا هیچ علامتی نمی گردد تا زمانی که به اندازه ای پیشرفت نموده که به نارسایی کلیوی نزدیک شده است. نارسایی کلیوی پیامدی بالقوه مرگبار است. به گفته بنیاد ملی کلیه آمریکا، دیابت نوع 2 و فشار خون بالا از دلایل اصلی نارسایی کلیوی در این کشور هستند.

به همین دلیل، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 باید آزمایش های منظم را برای نشانه های اختلال در عملکرد کلیه انجام دهند. آزمایشات مورد استفاده شامل نسبت آلبومین به کراتینین (ACR) و میزان فیلتراسیون گلومرولی (GFR) می شوند. ACR میزان آلبومین (نوعی پروتئین) در ادرار را آنالیز می نماید. سطوح بالای آن یک نشانه اولیه از آسیب کلیوی است. GFR سنجش عملکرد کلیه را بر اساس یک آزمایش خون انجام می دهد. این آزمایش معین می نماید که فرد در کدام یک از پنج مرحله بیماری کلیوی واقع شده است.

رسیدگی به نفروپاتی دیابتی با مدیریت بیماری مسبب آن شروع می گردد. این شامل کنترل قند خون و فشار خون، کاهش پروتئین رژیم غذایی، و مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک می گردد. در حقیقت، انجام این اقدامات و همچنین تغییرات کلیدی در سبک زندگی مانند کاهش وزن، افزایش فعالیت بدنی و ترک سیگار می تواند به پیشگیری و/یا درمان مسائل دستگاه ادراری که ممکن است به واسطه دیابت شکل گرفته باشند، یاری نمایند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 29 دی 1399 بروزرسانی: 29 دی 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3552

به "دیابت نوع 2 و مسائل ادراری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیابت نوع 2 و مسائل ادراری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید