خبرنگاران سفیر کرواسی در تهران: افتخار می کنم که در ایران هستم

به گزارش دور زمین، بلگراد-خبرنگاران- سفیر جمهوری کرواسی در تهران گفت: افتخار می کنم در ایران هستم، سرزمینی که طبق مستندات علمی ریشه تاریخی کروات ها است.

خبرنگاران سفیر کرواسی در تهران: افتخار می کنم که در ایران هستم

دراگو شتامبوک در مصاحبه با روزنامه وچرنی لیست چاپ کرواسی ماموریت دیپلماتیک خود در تهران را تقویت روابط دو جانبه کرواسی و ایران،تشویق،حمایت،درک متقابل و کوشش برای ترویج سیاست های صلح آمیز از جمله به وسیله اتحادیه اروپا دانست.

وی در خصوص مبارزه ایران با بیماری واگیر ویروس کرونا گفت: در مجموع ایران به خوبی با بیماری واگیر ویروس کرونا مبارزه نموده است.

وی اضافه نمود: ایران دارای پزشکان خوب و از سیستم بهداشتی و درمانی قوی برخوردار است و از انتها ماه فوریه (اواخر اسفند) تا به امروز با موفقیت با نمودار رو به پایین و نتایج خوبی در مبارزه با بیماری واگیر ویروس کرونا روبرو است.

سفیر در خصوص چگونگی تاثیرات و عواقب جهانی بیماری همه گیر ویروس کرونا شرح داد: به نظر من تا به امروز تمام دستاوردها و پیشرفتی که داشتیم و تمامی کوشش هایی که بشریت انجام داد، همه برعکس و وارونه شد. گویی جهانی که داشتیم یک شبه از بین رفت. گرمی به سردی تبدیل شد.

گرایش به سود زایی و طمع، قلب ها را تسخیر کرد و در مقابل با جهانی هراسناک که مردم وحشت زده در جستجوی آرامش و سلامتی هستند، روبرو شدیم. اکنون باید دید چگونه می توان این چرخه سرعت گرفته را متوقف ساخت که صدمه نبینیم. باید دوباره توازن با طبعیت را برقرار کنیم و نظارت بر سرنوشت خود را به عهده بگیریم. دوری از انسانیت که به نام پیشرفت صورت می گیرد، شروع انتها معرفت و انسانیت بشری است.

وی اضافه نمود: در صورتی که عقل و درایت و نیات خوب غالب گردد و خوبی ها در نظم جهانی حاکم گردد در آنصورت قدرت معین کننده نخواهد بود؛ بلکه انسانیت و عدالت به عنوان قدرت حاکم می گردد. کرونا فرصتی است برای تغییر خشک اندیشی در رفتار جهانی و انگیزه ای برای شعور و وجدان است.

ارزشهای انسانی و عمومی را باید بالاتر از امیال وحشیانه قرار دهیم. اگر می خواهیم زندگی کنیم باید قلب ها را باز کنیم و به همدیگر عشق بورزیم. اگر خود را در رویاها غرق نکنیم و به واقعیت ها بپردازیم، این آخرین لحظه و فرصت عملی برای پرداختن به روابط انسانی و بین المللی است. در انتها در این دوران فاجعه آمیز باید راست از دروغ و خوبی از بدی را جدانموده و با قاطعیت برای خوبی کوشش کنیم.

سفیر کرواسی در تهران در پاسخ به این که مردم و ایران را چگونه احساس و درک می نماید، پاسخ داد: ایران کشوری چند قومی با تاریخ و تمدن باستانی است و با ویژگی های تمدنی خود. اگر نقشه های جغرافیایی را با گذشته مقایسه کنیم و اگر تاریخ گذشته و معماری و هنر و فرهنگ متنوع ایرانی را آنالیز کنیم؛ این ها به ایرانی ها یک احساس آرامش وامنیت خاطر و یا به عبارتی احساس رجحان می دهد و به همین دلیل هرگز نباید در گفت و گو و مذاکرات سیاسی با ایرانیان با تکبر و از موضع بالا سخن گفت.

شتامبوک ادامه داد: ایرانی ها روحیه همدردی و همدلی را ارزش می دهند. خواستار احترام متقابل هستند و فوق العاده به مهربانی اهمیت می دهند. در ایران بارها از برخورد محبت آمیز آنها متعجب خواهید شد. ایران سرزمین شعرا، باغ ها، گل و بلبل و سنگ فیروزه و اماکن فوق العاده و شهرسازی زیبا است. شهرهای اصفهان، شیراز، یزد، تبریز، قزوین و دیگر شهرها، مرواریدی هستند که هر مسافری باید از آنها بازدید کند.

وی از باتجربه ترین دیپلمات های کرواسی، شاعر و پزشک متخصص است. وی نویسنده کتاب های متعددی با جایزه های جهانی است از جمله نویسنده کتاب فرمول طلایی زبان کرواتی چا-کای- اشتوو که چندی قبل به عنوان میراث فرهنگی معرفی گردید.

سفیر کرواسی در ایران نویسنده کتاب شعری به زبان فارسی به نام دماوند از آن سوی دریا است که زمستان گذشته در تهران رونمایی شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2670

به "خبرنگاران سفیر کرواسی در تهران: افتخار می کنم که در ایران هستم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سفیر کرواسی در تهران: افتخار می کنم که در ایران هستم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید