جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه ششم مرداد 1400

به گزارش دور زمین، شاخص بورس در ابتدای معاملات امروز کار خود را با کمترین نوسان شروع نموده است. اغلب نماد های شاخص ساز نزدیک قیمت روز گذشته معامله می شوند و انگار که سهامداران منتظرند تا ببینند دیگران چه اتفاقی برای قیمت سهامشان رقم خواهند زد. در 30 دقیقه اول بازار، شاخص کل بورس حدود سه هزار و 500 واحد رشد نموده و به محدوده یک میلیون و 318 هزار واحدی رسیده است.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه ششم مرداد 1400

به گزارش خبرنگاران، با وجود رشد 27 صدم درصدی شاخص کل، شاخص هم وزن به افزایش شش صدم درصدی بسنده نموده و این موضوع را می توان با رجحان نماد های قرمزرنگ از نظر تعداد توجیه کرد. فملی، کگل، فولاد، همراه، وصندوق و نوری از جمله نماد هایی هستند که در ابتدای معاملات بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشته اند.

اکثریت در اختیار نماد های قرمزرنگ است

به گزارش خبرنگاران، در ساعات اولیه معاملات امروز چهارشنبه ششم مرداد 1400، از بین 291 نماد معامله شده در بورس تهران، 181 نماد کار خود را با رنگ قرمز شروع نموده و با کاهش نسبی قیمت سهام روبرو هستند. بعلاوه 110 نماد در جهت صعودی گام برمی دارند و کمی افزایش قیمت پیدا نموده اند. در بازار فرابورس شرایط به نفع قرمزهاست طوری که از بین 181 نماد معامله شده 121 نماد ارزش سهام خود را از دست داده و 60 نماد با رنگ سبز به تابلو معاملات آمده اند. موردی که نشان می دهد در هر دو بازار بورس و فرابورس، اکثریت در اختیار نماد های قرمزرنگ است.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز چهارشنبه ششم مردادماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

سیمانی ها که تا دیروز صف فروش داشتند، امروز به سبزترین گروه بازار سرمایه تبدیل شده اند. این موضوع با اولین نگاه به نقشه بازار در ابتدای معاملات امروز قابل مشاهده است. از جمله نمادهای سیمانی که خریداران برایش صف کشیده اند می توان به سفارس، سدور، سصوفی، سخزر، سبهان، ساوه، سخاش، ساروم، سشرق و سپاها اشاره نمود. البته تعداد آنها خیلی بیشتر از این حر ف هاست. در ابتدای معاملات امروز نمادهای شیمیایی بیشترین معاملات را به خود اختصاص داده اند.

برای شاراک و شصدف صف خرید تشکیل شده و دیگر نمادها شرایط خوبی را نسبت به روز گذشته شاهد هستند. آریا، نوری، بوعلی، شگویا و شپدیس از جمله نمادهای سبز گروه محصولات شیمیایی به حساب می ایند. در گروه ETF ها اغلب صندوق های سهامی از جمله دارا یکم و پالایش نزدیک قیمت روز گذشته معامله می شوند. فلزات اساسی از دیگر گروه های سبز بازار امروز هستند. بعد از مدت ها فملی با افزایش قیمت چهار درصدی روبرو شده و دل سهامدارانش را شاد نموده ولی همچنان فولاد نزدیک قیمت روز قبل معامله می شوند.

گروه پربازده استخراج کانه های فلزی امروز بازار متعادل را تجربه می نماید و به جز کدما که به صف خرید رسیده، دیگران حداکثر یک یا دو درصد نوسان قیمت دارند. خودرو و ساخت قطعات همچنان قرمزپوش است و در آن اغلب نمادها از جمله خگستر، خکاوه و خپارس ارزش سهام خود را از دست داده اند. در بازار امروز، دارویی ها، بانک ها، فرآورده های نفتی، شرکت های چندرشته ای صنعتی و مخابرات از جمله گروه های سبز بازار به حساب می آیند.

یک پنجم نماد ها در صف فروش

121 نماد در ساعات پایانی معاملات امروز صف فروش دارند. این تعداد حدود 20 درصد بازار سرمایه را تشکیل می دهند و ارزش صف فروش آن ها حدود 900 میلیارد تومان است. تعداد صف های فروش نسبت به دیروز کمتر شده، اما نسبت به روز های سبز هفته گذشته افزایش داشته است. امروز بعلاوه 76 نماد یعنی 12 درصد بازار با صف خرید به کار خود پایان دادند و ارزش کل صف های خرید حدود 570 میلیارد تومان است.

شاراک؛ سنگین ترین صف خرید بازار

بعد از صف خرید 260 میلیارد تومانی عرضه اولیه سپید، شاراک برای سومین روز متوالی به سنگین ترین صف خرید بازار سرمایه تبدیل شده است. ارزش صف خرید سهام شرکت پتروشیمی شازند امروز به حدود 26 میلیارد تومان می رسد. ارفع با فاصله کمی در رتبه بعدی قرار گرفته است.

غدام؛ سنگین ترین صف فروش بازار

شرکت خوراک دام پارس با نماد غدام همچنان در صدر لیست سنگین ترین صف های فروش جا خوش نموده است و ارزش صف آن به حدود 58 میلیارد تومان می رسد. ثالوند با صف فروش 47 میلیاردی در رتبه دوم و کتوکا با صف فروش 41 میلیاردی در رتبه سوم قرار دارند. سنیر، کمرجان، کترام، حپترو و فجر دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین در بازار امروز هستند.

رشد 1.6 هزار واحدی شاخص در روز کم نوسان بورس

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه ششم مردادماه 1440 با رشد هزار و 606 واحدی به رقم یک میلیون و 316 هزار و 516 واحد رسید. امروز شاخص کل تا نیمه معاملات حدود پنج هزار واحد رشد نموده بود، اما بعد از فرایند خود را تغییر داد. نماد های فملی، کگل، نوری و جم به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت و فارس، وبملت و ومعادن بیشترین تاثیر منفی را بر فرایند شاخص کل گذاشتند. امروز با وجود رشد 12 صدم درصدی شاخص کل، شاهد کاهش 29 صدم درصدی شاخص هم وزن بودیم که نشان می دهد شرایط برای شرکت های کوچک بدتر بوده است.

نقشه بازار در پایان معاملات روز چهارشنبه ششم مردادماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

گروه های محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و سیمان تنها گروه هایی بودند که از فرایند نزولی قیمت ها در امان ماندند و کار خود را با رنگ سبز به پایان رساندند. شاراک، شصدف، نوری، آریا، شیراز، بوعلی، شگویا، شپدیس، جم پیلن، شغدیر و شیران از نمادهای شیمیایی بودند که افزایش قیمت قابل توجهی را پشت سر گذاشتند. فملی و ارفع در گروه فلزات اساسی به صف خرید رسیدند و اغلب نمادهای سیمانی امروز صف خرید داشتند. در طرف مقابل خودرویی ها، سرمایه گذاری ها،بانک ها، زراعت، ساخت محصولات فلزی، رایانه، انبوه سازی، حمل و ثل و ماشین آلات از جمله گروه های قرمز بازار بودند.

این گزارش به روزرسانی می گردد...

منبع: فرارو
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4501

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه ششم مرداد 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه ششم مرداد 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید