توقف تکثیر سلول های سرطان روده با شهد گل یک درخت مدیترانه ای

به گزارش دور زمین، پژوهشگران اسپانیایی و ایتالیایی در پژوهش جدیدی دریافتند که شهد گل های یک درخت مدیترانه ای می تواند تکثیر سلول های سرطانی مربوط به روده بزرگ را متوقف کند.

توقف تکثیر سلول های سرطان روده با شهد گل یک درخت مدیترانه ای

به گزارش ایسنا به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران اسپانیایی و ایتالیایی ثابت نموده اند که شهد گل های یک درخت مدیترانه ای موسوم به درخت قطاب یا درخت توت فرنگی (strawberry tree) می تواند در توقف تکثیر سلول های سرطان روده بزرگ مؤثر باشد. آنها شهد گل های درخت قطاب را به سلول های سرطانی پرورش یافته در آزمایشگاه اضافه کردند و توقف رشد سلول ها را شاهد بودند. پژوهشگران امیدوارند که بتوانند این نتایج امیدوارنماینده و ویژگی خاص شهد گل های این درخت را در مدل های درون جانداری تأیید نمایند.

شهد به دست آمده از گل های درخت قطاب، تلخ و سیاه رنگ است. دانشمندان دانشگاه ویگو (universities of Vigo) و دانشگاه گرانادا (UGR) در اسپانیا و دانشگاه پلی تکنیک مار که (Marche Polytechnic University) در ایتالیا، قابلیت های شهد گل های این درخت مدیترانه ای را برای نخستین بار مورد آنالیز قرار دادند.

این پژوهش نشان می دهد که شهد گل این درخت می تواند تکثیر سلول های سرطانی کشت شده در ظروف آزمایشگاهی، به خصوص سلول های مربوط به سرطان روده بزرگ و ویژگی های مرتبط با متاستاز آنها را متوقف کند.

مائوریزیو باتینو (Maurizio Battino) از پژوهشگران این پروژه گفت: به کار بردن شهد گل درخت قطاب در درمان سلول های سرطانی می تواند چرخه تکثیر آنها را با تنظیم بعضی ژن های خاص متوقف کند، جلوی حرکت سلول ها را بگیرد و توانایی شکل دادن سلول های بیشتر را کاهش دهد.

همچنین این شهد می تواند یک فاکتور رشد موسوم به EGFR / HER2 را سرکوب و سیگنال دهی آن را متوقف کند. EGFR/HER2 هدف جالبی در درمان سرطان به شمار می رود زیرا علاوه بر مرگ سلول و متاستاز سرطان، نقش مهمی در نجات و تکثیر سلول سرطانی دارد.

در مقاله این پژوهش آمده است: هیچکدام از اثرات گفته شده، با اضافه کردن شهد به سلول های سالم دیده نشد اما برای تأیید اثرات آن بر مدل های درون جانداری سلول های سرطانی، به پژوهش های بیشتری احتیاج داریم. ما نمی توانیم با داده های کنونی، درباره درمان و یا پیشگیری از سرطان صحبت کنیم.

نتایج این پژوهش، در مجله Journal of Functional Foods به چاپ رسید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 مرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1816

به "توقف تکثیر سلول های سرطان روده با شهد گل یک درخت مدیترانه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف تکثیر سلول های سرطان روده با شهد گل یک درخت مدیترانه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید