تاثیرهای روحی و روانی ماهواره بر بچه ها

به گزارش دور زمین، یک روان شناس با اشاره به آسیب های استفاده از ماهواره برای بچه ها گفت: آموزش های زودهنگام باعث بروز مسائل روحی و روانی در بچه ها می گردد.

تاثیرهای روحی و روانی ماهواره بر بچه ها

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری مشرق؛ دکتر مصطفی حیدری با اشاره به تاثیر ماهواره بر رشد عقلی و جسمی بچه ها و نوجوانان گفت: ماهواره شبکه های بسیاری دارد که در هر کدام از آنها به مسائل گوناگونی اشاره می گردد.

وی ادامه داد: حال ممکن است بچه ها در استفاده از این وسیله هیچ آمادگی ذهنی نسبت به بعضی از برنامه های آن نداشته باشد و تاثیر منفی بر ذهن او ایجاد گردد.

این روان شناس اضافه کرد: بهتر است در استفاده از ماهواره فیلتر شخصی وجود داشته باشند و مخاطبان بتوانند خوب را از بد تشخیص دهند.

حیدری سن افراد را مهم ترین موضوع در استفاده از ماهواره دانست و گفت: خانواده هایی که از ماهواره استفاده می نمایند باید برنامه های آن را متناسب با سن کودک کنترل نمایند، بنابراین بهتر است برنامه های آموزشی را ضبط نموده و سپس به بچه ها خود نشان دهند.

وی تاکید نمود: کنترل مضرات ماهواره علاوه بر بچه ها برای افراد بزرگسال هم سخت است چرا که هیچ فردی نمی تواند از آسیب های آن در امان بماند.

این روان شناس با بیان اینکه بعضی خانواده ها می گویند به یاری فیلتر و قفل کردن بعضی از شبکه ها بچه ها خود را کنترل می نمایند، گفت: این روش نسبتاً منطقی است اما باید توجه داشته باشیم که برنامه های شبکه ها متناسب با سن و سال بچه ها باشد چرا که فرهنگ کشور ها کاملاً متفاوت هستند.

حیدری ادامه داد: بنابراین نمی توان از ماهواره به عنوان یک ابزار آموزشی برای بچه ها استفاده کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ماهواره به عنوان یک ابزار آموزشی برای افراد بزرگسال محسوب میی گردد، اضافه کرد: به طور کل استفاده از ابزارهای افسار گسیخته که در برنامه های آن هیچ فیلتری وجود ندارد، درست نیست.

این روان شناس ادامه داد: اما بعضی از برنامه های آن به صورت آموزشی است و افراد می توانند با توجه به فیلترهای شخصی خود از آن استفاده نمایند؛ چرا که اینترنت هم نوعی ارتباط با فضای خارج است که افراد به عنوان ابزارهای آموزشی از آن استفاده می نمایند.

حیدری درباره اینکه آموزش های زود هنگام باعث ایجاد مسائل روحی و روانی در بچه ها می گردد، شرح داد: متاسفانه امروز افراد در سنین پایین به وسیله ماهواره مطالبی را آموش می بینند که متناسب با سن آن ها نیست و گرفتار بعضی نیازهایی می شوند که شرایط رسیدن به آن خواسته ها و ارضا شدن را ندارند.

این روان شناس در پاسخ به این پرسش که رفتار والدین با بچه های که بر اثر استفاده از ماهواره دچار بلوغ زودرس شده اند چگونه باشد، گفت: خانواده ها در مرحله اول باید در استفاده از ماهواره یکسری محدودیت هایی را برای فرزندان خود قائل شوند.

وی ادامه داد: آنها باید بدانند که دیدن هر برنامه ای می تواند بر تربیت فرزندانشان تاثیرگذار باشد بنابراین باید در تربیت آنها نوعی کنترل وجود داشته باشد.

حیدری گفت: کنترل بچه ها در کشورهای اروپایی هم در سنین زیر 18 سال دیده می گردد، به طوری که والدین بسیاری از سایت های اینترنتی و شبکه های ماهواره ای را قفل می نمایند.

این روان شناس در انتها اضافه کرد: متاسفانه تکنولوژی به سرعت و به صورت نا تمام وارد کشور ما شد و هیچ آموزشی در استفاده درست از آن به افراد داده نشده، این موضوع باعث شده بعضی افراد دچار بلوغ زودرس شوند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3487

به "تاثیرهای روحی و روانی ماهواره بر بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیرهای روحی و روانی ماهواره بر بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید