به جای آموزش مجازی، بگوییم کلاس مجازی

به گزارش دور زمین، عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری با اشاره به اینکه ما در دوران کرونا در برگزاری آموزش به صورت مجازی غافلگیر شدیم، گفت: در شرایط فعلی برگزاری این نوع آموزش در کشور بیشتر یک ادعا است.

به جای آموزش مجازی، بگوییم کلاس مجازی

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای دانشجویی انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

دکتر جواد حداجهان در گفت وگو با خبرنگاران ضمن بیان اینکه از سال های قبل بحث آموزش مجازی در فضای آموزش عالی شروع شده بود، اظهار کرد: آموزش مجازی از چند سال قبل در کشورهای جهان شروع شده است. در کشور ما نیز آموزش مجازی چیزی نبود که برای قشر دانشگاهیان ناآشنا بوده باشد.

وی ادامه داد: چیزی که باعث غافلگیری محیط های دانشگاهی در دوران کرونا شد، اهمیت ندادن به سیستم های آموزش مجازی و آنلاین در سال های گذشته بود. وزارتخانه نیز کمتر به این نوع آموزش اهتمام داشت و آموزش مجازی گاهی با بی مهری روبرو می شد.

عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری افزود: متاسفانه قبل از کرونا نگاه ما به آموزش مجازی به عنوان یک آموزش بی کیفیت بود و این امر، سیستم آموزش عالی ما را غافلگیر کرد، وگرنه سیستم آموزش عالی ما در کلان نباید با این غافلگیری روبرو می شد. این نشان می دهد بدنه مدیریتی آموزش عالی توجه کمتری به مسائل جدید دارد.

حداجهان ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر زیرساخت ها آماده نیست، گفت: هنوز هم بسیاری از دانشگاه ها در آموزش مجازی دچار ضعف هستند. به عنوان مثال قرار است طی یک روز در یک دانشگاه، صد عنوان درسی ارائه گردد. به تبع با چنین زیرساختی، اینکه ما بگوییم در حال برگزاری آموزش مجازی هستیم، بیشتر در قالب یک ادعا است.

حداجهان در ادامه اظهار کرد: ما باید دو موضوع را از هم جدا کنیم، یکی آموزش مجازی و دیگری آموزش آنلاین. شاید در سیستم آموزش عالی ما، تصور بسیاری از افراد بر این است که ما باید آموزش مجازی انجام دهیم. این در حالی است که ما قبلا هم کلاس های مجازی داشتیم، دانشجو در دوره های مجازی بدون استاد درس می خواند یا خیلی ناچیز با او در ارتباط بود و به وسیله فراوری محتوای دانشگاه، دروس خود را دنبال می کرد. ولی در سیستم آنلاین، ما کلاس مجازی داریم. این دو موضوع خیلی با هم متفاوت است. چراکه در سیستم آنلاین همان استاد و همان دانشجویان باید در ساعت مقرر در کلاس درس حضور پیدا نمایند. منتها به جای اینکه این کلاس در محیط فیزیکی یک کلاس باشد، باید در یک محیط مجازی برگزار گردد.

عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری افزود: متاسفانه سیستم مجازی ما اصلا برای این موضوع فکری نمی کند و ما هنوز به دنبال فراوری محتوا هستیم و تصور بسیاری از مدیران ما چه در سطح دانشگاهی و چه در سطح ملی این است که استاد فقط باید به دنبال فراوری محتوا باشد تا دانشجو خودش مطالعه کند. این همان آموزش مجازی است و تصور غلطی است. ما هم اکنون در حال پیگیری آموزش آنلاین هستیم.

حداجهان یادآور شد: اگر در آمریکا و کانادا آموزش آنلاین را دنبال می نمایند، کلاس مجازی برگزار می نمایند. در حالی که تصور ما این است که استاد در خانه خود بنشیند، محتوایی فراوری کند و در سامانه قرار دهد تا دانشجو خودش به مطالعه دروس بپردازد.

وی با اشاره به شیوه برگزاری کلاس ها گفت: در کلاس من، صدا و تصویر من و دانشجویان باید وجود داشته باشد. دقیقا مانند کلاس واقعی، فقط در محیط مجازی. ولی مسئله این است که آیا بسترهای ما برای این کار آماده است؟ بستر مخابراتی ما هم اکنون خوب است، ولی متاسفانه سامانه های داخل کشور این اجازه را به ما نمی دهند و ما مجبوریم از سامانه های خارجی استفاده کنیم.

حداجهان با بیان اینکه بدنه مدیریتی ما هنوز درک درستی از آموزش مجازی و آنلاین ندارد، اعلام نمود: امروز در غرب تمام کلاس ها آنلاین است. یعنی استاد و دانشجو سر کلاس هستند، ولی در قالب فضای مجازی. کاش به جای لغت آموزش مجازی، لغت کلاس مجازی در میان ما جا بیفتد.

وی با اشاره به عملکرد آمریکایی ها در دوران کرونا گفت: با شیوع کرونا و اعلام دولت این کشور مبنی بر برگزاری کلاس ها به صورت آنلاین و تعطیلی دانشگاه ها، فضای آموزش عالی این کشور به سرعت به صورت آنلاین تغییر پیدا کرد و از نرم افزارهای خوبی مانند زوم، اسکایپ، نت میتینگ و گوگل میتینگ استفاده کردند. هر دانشگاه با یکی از این شرکت ها قرارداد بست و کار خود را شروع کردند. مثلا کلاس 260 نفره یک استاد آمریکایی در زوم برگزار می گردد و تصاویر تمام دانشجویان در کلاس وجود دارد.

حداجهان ضمن ضروری دانستن سنجش آموزش عالی در کلاس های مجازی عنوان نمود: سنجش اساتید بسیار پارامتر مهمی است. اگر کلاس مجازی در کشور جا بیفتد، مانند کشورهای دیگر جهان، سیستم آموزش عالی کشور را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی با اشاره به نحوه سازگار شدن با تدریس به صورت آنلاین، اظهار کرد: بلافاصله بعد از تعطیلی دانشگاه، من کلاس های خود را در فضای اسکایپ برگزار کردم و تنها یک وقفه یک هفته ای برای تدریس افتاد.

حداجهان در نهایت افزود: به زعم من، کیفیت کلاس های آنلاین برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری به مراتب در حال بهبود است. ولی در دانشجویان کارشناسی، این نوع آموزش هنوز هم احتیاج به کار و فرهنگ سازی دارد. وقتی ما کلاس مجازی داشته باشیم، احتیاج کمتری به برگزاری کلاس های حضوری با آن همه جایگاه و تجهیزات خواهد بود. البته کلاس حضوری از نظر روانی و فرهنگی برای دانشجو ضروری است تا با استاد ارتباط برقرار کند. به نظر می رسد مدل آموزشی ما باید تغییر پیدا کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3392

به "به جای آموزش مجازی، بگوییم کلاس مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به جای آموزش مجازی، بگوییم کلاس مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید