به سایت ها و موسسات فروش مدرک اعتماد نکنید، تشخیص مدرک جعلی کمتر از 30 ثانیه

به گزارش دور زمین، رئیس مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی در مورد امنیت سامانه آموزشیار تاکید نمود: با اتفاق هایی که در دو سال اخیر افتاده و فرآیند ثبت نام، فرآیند آموزشی و فرآیند فارغ التحصیلی یکپارچه سازی شده امکان بروز تخلف به صفر رسیده و هیچ مدرکی نمی تواند در فرآیندی بیرون از دانشگاه آزاد، به اسم مدرک جعلی فراوری گردد و در کمتر از 30 ثانیه در دانشگاه آزاد اسلامی کشف نگردد.

به سایت ها و موسسات فروش مدرک اعتماد نکنید، تشخیص مدرک جعلی کمتر از 30 ثانیه

جهت دریافت مشاوره خدمات محاسبه هزینه طراحی سایت از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا توسعه وبسایت های حرفه ای را با بهترین قیمت از نماشو بخواهید.

دکتر طهماسب کاظمی در گفت و گو با خبرنگاران، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: اداره کل دانش آموختگان و فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، نزدیک به دو سال است که از بخش معاونت دانشجویی و معاونت آموزشی به مرکز سنجش و پذیرش منتقل شده و به این ترتیب، اسم این مرکز به مرکز سنجش،پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی تغییر پیدا کرد. روال کار دانشگاه آزاد اسلامی در فرآیند دانش آموختگی به صورت نیمه متمرکز انجام می شد و بخشی از کار در داخل واحدها و بخشی در ساختمان مرکزی انجام می شد که البته هنوز هم همین روال ادامه دارد یعنی اگر قرار است فردی از دانشگاه آزاد اسلامی دانشنامه تحویل بگیرد، باید این دانشنامه حتما به امضای رئیس دانشگاه و سازمان مرکزی برسد.

وی با بیان اینکه در سازمان مرکزی،روی دانشنامه فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی یک سری کدهای امنیتی درج می گردد، ادامه داد: پس از منحصر به فرد شدن این دانشنامه ها به وسیله کدهای امنیتی، دانشنامه ها به واحدها تحویل داده شده و به دست دانشجویان می رسد. در این فرآیند، اسناد دانش آموختگی در دانشگاه آزاد اسلامی مانند اوراق بهادار حفاظت و کنترل می گردد؛ این در حالی است که سال های قبل این احتمال وجود داشت که برای این اسناد اتفاقاتی افتاده باشد .لذا باید این فرآیندها را دقیق تر و قابل کنترل تر انجام می دادیم .

دکتر کاظمی افزود: پیش از این، سال ورود و خروج دانشجو و فرآیند تحصیل او به صورت سیستمی و نیمه متمرکز، کنترل می شد ولی قرار بر این شد که با یکپارچه کردن سامانه های آموزشی دانشگاه ، ورود دانشجویان به دانشگاه به صورت متمرکز و به وسیله یک نظام یکپارچه انجام گردد. بدین ترتیب با اقدامات اخیر، دانشجویان در کل واحدهای دانشگاهی در تمام مقاطع و به وسیله تمامی روش های جذب، زمانی وارد دانشگاه می شوند که مرکز سنجش و پذیرش به آنها مجوز تحصیل دهد و این کار به صورت متمرکز به وسیله این مرکز انجام می گیرد. با یکپارچه شدن سامانه آموزش دانشگاه در یک بانک اطلاعات متمرکز از ابتدای سال تحصیلی 1399-1400 امکان ورود هیچ دانشجویی غیر ازمرکز سنجش، پذیرش و فارغ التحصیلی به واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی وجود ندارد.

دانشجو بدون مجوز مرکز سنجش و پذیرش، نمی تواند در دانشگاه ثبت نام کند

رئیس مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در مقاطعی، جذب دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی و در رشته محلهای بدون آزمون به صورت غیر متمرکز انجام می شد و مغایرت هایی هم در داده های دانشگاه آزاد به وجود می آمد ولی در این دو سال اخیر، با تمهیداتی که اندیشیده شد، این مغایرت به صفر رسید. با این کار، فرآیند ورود دانشجو مدیریت، کنترل و متمرکز شد و امروزه تمام فرآیندهای بین واحدها و مرکز سنجش، پذیرش به صورت آنلاین و کاملا زنده قابل کنترل است.

وی با اشاره به یکی دیگر از اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ما در دانشگاه آزاد به آن سمت می رویم که صدور مدارک فارغ التحصیلی دانشگاه هم در همین سامانه یکپارچه به صورت آنلاین و متمرکز انجام گردد. اقداماتی هم در حال اجرا است تا تمامی تسویه حساب ها به وسیله سامانه انجام گردد. غیر از این ها، فرآیند چک کردن سرفصل ها، برنامه های آموزشی و بسیاری از فرآیندهایی که در سامانه های دانشگاه آزاد انجام میشد، به وسیله واحدها و سازمان مرکزی فرآیندی طولانی، غیر مطمئن و زمانگیر بود و گاهی حتی 3 ماه طول می کشید و منجر به صدور گواهی موقت می شد. ولی با سامانه یکپارچه دانشگاه آزاد اسلامی در وضع موجود، با تکمیل شدن امکانات سامانه این فرآیند حذف می گردد.

وی ادامه داد: در حال حاضر، واحدهای ما در سامانه آموزشیار، دانشنامه صادر می کنند و تا به امروز بیش از 13 هزار مدرک دانش آموختگی در سامانه آموزشیار صادر شده و اگر واحدی کوتاهی کند و دانشجویان معطل شوند، به محض گزارش این موضوع، ما پیگیری های لازم را انجام می دهیم و برخوردهای لازم با واحد خاطی انجام خواهد شد.

یکپارچه سازی فرآیندهای آموزشی و فارغ التحصیلی

دکتر کاظمی راجع به امنیت سامانه آموزشیار تاکید نمود: با اتفاق هایی که در دو سال اخیر افتاده و فرآیند ثبت نام، فرآیند آموزشی و فرآیند فارغ التحصیلی یکپارچه سازی شده امکان بروز تخلف به صفر رسیده و هیچ مدرکی نمی تواند در فرآیندی بیرون از دانشگاه آزاد، به اسم مدرک جعلی فراوری گردد و در کمتر از 30 ثانیه در دانشگاه آزاد اسلامی کشف نگردد. یعنی هر زمانی که مدرکی صادر گردد، در کمتر از 30 ثانیه می توان تشخیص داد که این مدرک جعلی یا اصلی است. از این رو به تمامی هموطنان توصیه می گردد به هیچ وجه گول شیادان فعال در این حوزه را نخورند و به محض ارائه پیشنهادی اینچنینی صحت ادعای هر فرد را به وسیله راههای تماس با این مرکز آنالیز کنند. راه های ارتباطی با ما در پایگاه اطلاع رسانی این مرکز موجود است.

رئیس مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به متقاضیان تحصیلات تکمیلی یادآور شد: متقاضیان تحصیلات تکمیلی به هیچ وجه به سایت ها و موسساتی که اقدام به فروش مدرک می کنند، اعتماد نکنند.

مدارک دانش آموختگی دانشگاه آزاد اسلامی یک ویژگی دارد که ممکن است در دانشگاه های دیگر وجود نداشته باشد و آن این است که مدارک دانش آموختگی دانشگاه آزاد اعم از گواهی موقت و دانشنامه ها، در یک پروتکل چاپ اوراق بهادار چاپ می گردد. یعنی به غیر از یک سری کدهای امنیتی، یک سری پروتکل های رمزگذاری شده در فرآیند چاپ مدارک دانشگاه آزاد وجود دارد. تمامی مدارک دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی شماره سریال منحصر به فرد دارند و در سامانه متمرکز دانشگاه، هر شماره سریالی که از اوراق بهادار مدارک دانشگاهی مصرف می گردد، به نام فرد و با معینات آموزشی فرد متصل می گردد و این کد دقیقا مانند کد ملی، انحصاری است.

دکتر کاظمی با بیان اینکه تمامی اقدامات اجرا شده و مدارک چاپ و صادر شده احتیاج به حسابرسی داشت تاکید نمود: به منظور متمرکز کردن داده ها و یکپارگی اقدامات تمامی مدارک باید حسابرسی می شد و در صورت مغایرت، ایرادها برطرف می شد. از این رو امکان حسابرسی مدارک خام و صادر شده این مدارک از زمانی که مدارک دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در فرمت تازه صادر می گردد ضروروی و امکان پذیر بود. در انتهای سال 97 تصمیم گرفته شد که حسابرسی مدارک دانشگاه آزاد اعم از گواهی موقت انجام گیرد و شرایط این مدارک معین تکلیف گردد. این اقدام مهم با صرف قریب صد هزار ساعت نفر کار فنی و کارشناسی در سازمان مرکزی و تمامی واحدهای دانشگاهی صورت گرفت.

وی افزود : ممکن است در این فرآیند، بخشی از مدارک خام تحویلی به واحدها مخدوش شده و یا در 15 سال اخیر بعضی دانشنامه ها مفقود شده باشند. ولی امروزه در دانشگاه آزاد اسلامی، حتی یک مدرک بلاتکلیف هم وجود ندارد.

دکتر کاظمی در این رابطه گفت: در این فرآیند که طی 2 سال اخیر انجام شد، 5 میلیون و 297 هزار و 791 گواهی دانشنامه در کل واحدهای دانشگاه آزاد حسابرسی شده است. امروز در دانشگاه آزاد 4 میلیون و 809 هزار و 945 دانشنامه تایید و صادر شده است که در بانک اطلاعات قابل استعلام است و در آینده ای نزدیک سامانه قابل استفاده خواهد بود و امکان آنالیز آن وجود دارد. در خصوص مابقی مدارک که تعداد آن حدودا به 487 هزار و 846 مدرک می رسد، تعدادی از آنها در مخزن است و تعدادی در سازمان مرکزی برای اصلاح عودت داده شده است. 7 هزار 917 مدرک هم باطل و از سیستم خارج شده است و خوشبختانه امروز ما به لحاظ حسابرسی، فرآیند را تکمیل نموده ایم.

وی در خصوص حسابرسی مدارک گواهی موقتی که حسابرسی شده است، گفت: تا امروز 3 میلیون و 583 هزار و 584 مدرک گواهی موقت حسابرسی شده است که 3 میلیون 166 هزار و 263 مدرک در سامانه استعلام ، قابل استعلام است و مابقی آن در داخل مخزن وجود دارد و یا دارای شرایطی مانند شرایط گواهی های دانش آموختگی است و البته معین تکلیف شده است.

ایجاد سامانه ای برای استعلام مدارک فارغ التحصیلی

رئیس مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: طبیعتا بعد از تکمیل داده ها از نظر زیرساخت های مدرک، در پی ارائه سرویسی برای استعلام مدرک رفتیم تا بتوان شرایط صحت و اصالت مدارک ارائه شده به افراد را به سادگی و در کوتاه ترین زمان ممکن و به صورت آنلاین استعلام کرد و به این ترتیب مداخلات انسانی این فرآیند به صفر برسد.

وی در این رابطه توضیح داد: سامانه استعلام مدرک دانشگاه آزاد آماده است و به زودی این گواهی ها که دارای کد QR است، در دسترس دانش آموختگان قرار می گیرد. تا با یک استعلام ساده تاییده مدرک را دریافت کنند . بعلاوه، اگر فردی احتیاج به مدرک فیزیکی هم داشته باشد، در سیستم درخواست خود را ثبت می نماید و با پرداخت هزینه پست، گواهی استعلام با پروتکل های معین برای او ارسال می گردد. که البته زمان دریافت پاسخ این استعلامها به اداره پست و هم به نوع سفارش ارسال پستی بستگی دارد.

رئیس مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد با بیان اینکه با سامانه تازه دانشگاه آزاد استعلام مدرک در عرض کمتر از یک دقیقه انجام خواهد شد، اسم کرد: این سامانه تنها سامانه استعلام مدارک دانشگاه آزاد خواهد بود که قابل اعتبار بوده و هر فردی از هرجایی می تواند اصالت مدرک را استعلام کند.

دکتر کاظمی با اشاره به طرح آمایش رشته ها و ظرفیت های دانشگاه آزاد در مقاطع مختلف گفت: دانشگاه آزاد اسلامی و زیرنظام های آموزش عالی، مجوزهایی برای برگزاری دوره های مختلف دارند. ناظر به تمایل یا عدم تمایل داوطلبان برای تحصیل در بعضی رشته ها، امکان رقابتی شدن یا نشدن این رشته ها وجود دارد. و علاوه بر آن، به علت اینکه دانشجویان در زیرنظام های مختلف آموزشی در رشته های گوناگون تقسیم شده اند، بعضی از رشته ها در معرض خطر قرار گرفته اند. در این راستا، بسیاری از رشته ها در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد که تعداد متقاضیان آنها بسیار کم است. البته این امر طبیعی است و در دانشگاه های دولتی هم چنین رشته هایی وجود دارد.

یکی از مولفه های طرح آمایش رشته ها هم اندازه استقبال برای تحصیل در آن رشته است. ولی دانشگاه آزاد اسلامی ناظر به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، برای اینکه بتواند پایداری را حفظ کند، کوشش نموده که نکات آمایشی را رعایت کند.

وی در این رابطه افزود: یکی دیگر از نکات استقبال از رشته ها ویژگی خود دانشگاه آزاد اسلامی است که با حمایت و پول مردم ساخته شده است و بعد با پرداخت شهریه از سوی مردم، رشد و پیشرفته است. هم اکنون کارنمودهای دانشگاه آزاد تغییر نموده و پژوهش به ویژه برای مقاطع تحصیلات تکمیلی، در سامانه پایش مبتنی بر احتیاجهای منطقه در یک شبکه یکپارچه مدیریت پژوهش، ذیل نظام موضوعاتی وسیع، مسائل کشور را پیگیری و حل می نماید.

دکتر کاظمی توضیح داد: طی 3 سال اخیر، اندازه ورودی های دانشجویی دانشگاه آزاد در مقاطع مختلف نزدیک به 70 درصد نسبت به سال 97 افزایش یافته است و استقبال از دانشگاه آزاد قابل توجه بوده است.

گاهی شهریه ثابت منطقه ها محروم با شهریه واحدهای عظیم برابر نیست

رئیس مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به عوامل موثر در خالی ماندن ظرفیت دانشگاه ها گفت: یک بخشی از این موضوع تابع استطاعت و توان مالی شهروندان آن شهر است. امروز دانشگاه آزاد اسلامی برای اینکه بیشتر بتواند در خدمت مردم باشد، در نظام طبقه بندی شهریه، شهریه یکسان از واحدهای مختلف دانشگاهی دریافت نمی نماید. به اسم مثال گاهی اوقات در منطقه ها محروم، نرخ شهریه ثابت دانشگاه در بعضی از رشته محل ها تقریبا یک دوم واحدهای شهرهای عظیم است تا افراد بتوانند در دانشگاه تحصیل کنند. عامل دیگر هم ناظر به عدم شناخت دانشجو و سیاست گذاری های بدی است که در آن حوزه رخ داده است.

وی ادامه داد: در بعضی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، دانشجو با بورسیه تحصیلی واحدهای صنعتی در قالب طرح پویش تحصیل می نماید. یعنی علاوه بر اینکه شهریه دانشجو به وسیله واحد صنعتی پرداخت می گردد، مبلغی هم برای امورات زندگی دانشجو پرداخت می گردد. در این میان، دانشگاه هم متعهد می گردد که فرد را متناسب با احتیاج صنعت تربیت کند. بنابراین فارغ التحصیل دانشگاه که در این زیرنظام تحصیل نموده است یک فرد کاملاعملیاتی شده و محیط کار را می شناسد.

بیش از 31 هزار نفر به مصاحبه علمی آزمون دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی دعوت شدند

دکتر کاظمی در خصوص مصاحبه آزمون دکتری سال 1400 گفت: مصاحبه های آزمون دکتری از هفته آخر خرداد ماه امسال شروع خواهد شد و تا نیمه تیر ماه ادامه خواهد یافت. در 150 واحد دانشگاهی دانشگاه آزاد، در مجموع 2 هزار و 349 رشته محل در 284 رشته گرایش وجود دارد و ظرفیت مادر سال تحصیلی 1401-1400 برابر 11 هزار و 538 نفر است که امکان ثبت نام برای آنها فراهم شد.

وی ادامه داد: تعداد داوطلبین واجد شرایط انتخاب رشته در دانشگاه آزاد هم که به وسیله سازمان سنجش به ما اعلام شد، 130 هزار و 732 نفر و تعداد داوطلبینی که در دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب رشته نمودند، 60 هزار و 783 نفر و تعداد داوطلبین دعوت شده به مصاحبه علمی آزمون دکتری تخصصی 31 هزار و 109 نفر بوده است

تمامی پروتکل ها به نفع دانشجو است

دکتر کاظمی با بیان اینکه مصاحبه دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی به صورت مجازی است، اسم کرد: سال قبل، برای اولین بار دانشجویان به صورت مجازی مصاحبه شدند و بسیاری از افرادی که در مصاحبه شرکت کردند، سابقه حضور در فضای مجازی برای این نوع مصاحبه نداشتند ولی امسال درصد بسیار بالایی از متقاضیان، حداقل 3 ترم، آموزش مجازی را تجربه نموده اند و با سامانه های آموزش مجازی آشنایی دارند. مصاحبه دکتری هم در همان پروتکل سامانه آموزش مجازی انجام می گردد و تفاوت چندانی در آن وجود ندارد. بزگترین تفاوت این فرایند با فرایند حضور درکلاس این است که دانشجو به جای تعامل با یک استاد، با 3 یا 4 استاد مذاکره می نماید.

رئیس مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی افزود : با آنالیز سال قبل در خصوص سامانه دانشگاه آزاد اسلامی که البته به علت مسائل فنی با یک وقفه دو هفته ای همراه بود، مصاحبه ها بدون اشکل انجام شد و اعتراض ها بسیار کم و در حد انگشتان دو دست در پی داشت و زیرساخت ها برای مصاحبه بسیار خوب بود. اگر مسئله ای هم وجود داشت، به اینترنت خود داوطلب مربوط می شد و ما تمام کوشش خود را کردیم تا مسئله ای برای دانشجویان به وجود نیاید و تمامی پروتکل ها به نفع داوطلب باشد. در جلسات مصاحبه امسال، بیش از 2 هزار و 300 نفر از اعضای هیات علمی به صورت همزمان در حدود 360 اتاق مصاحبه مستقر می شوند و مصاحبه ها در یک پروتکل کاملا امن و با کدهای امنیتی منحصر به فرد و با حضور ناظران آزمون انجام می گردد و یک یا دو روز بعد از مصاحبه، نتایج حاضر شده و در اختیار سازمان سنجش قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه ظرفیت های پذیرش در هر استان فرق دارد، توضیح داد: یکی از مبناهای تفاوت در ظرفیت، احتیاج منطقه است که بنا به سازمان ها و صنایع هر منطقه معین می گردد. در مقاطع مختلف تحصیلی، توان مالی افراد، تمایل به ادامه تحصیل در یک رشته خاص و موضوعات خانوادگی از دیگر عوامل تاثیرگذار در اندازه ظرفیت ها است. ما هم سعی نموده ایم تمام داده های آمایشی کشور در نظام برنامه ریزی کشور را در زمان فعلی و در زمان آینده، تحلیل کنیم و در کنار استانداردهای آمایشی خودمان قرار دهیم تا بتوانیم به لحاظ موضوعات، سطح تحصیل و نظام مالی، بیشترین همپوشانی را با دیگر حوزه ها داشته باشیم تا یبشترین خدمت را به کشور ارائه دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4455

به "به سایت ها و موسسات فروش مدرک اعتماد نکنید، تشخیص مدرک جعلی کمتر از 30 ثانیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به سایت ها و موسسات فروش مدرک اعتماد نکنید، تشخیص مدرک جعلی کمتر از 30 ثانیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید