بهداشت دهان و دندان باید از چه دورانی رعایت شود؟

به گزارش دور زمین، یک متخصص دندانپزشکی درباره رعایت بهداشت و دندان توضیحاتی داد.

بهداشت دهان و دندان باید از چه دورانی رعایت شود؟

مصطفی محاوری متخصص دندانپزشکی بچه ها با حضور در برنامه کودک مادر تندرستی اظهار کرد: بهداشت دهان و دندان باید از دورانی که مادر باردار است رعایت شود، اگر مادر دندان سالم داشته باشد احتمال اینکه کودک هم دندان سالم داشته باشد زیاد است.

او با اشاره به اینکه پوسیدگی دندان بیماری عفونی است اضافه نمود: میکروب و عفونت از طریق ارتباط نزدیک بین دهان مادر و کودک به کودک منتقل می شود بنابراین اولین میکروب های پوسیدگی زا در دهان کودک نهادینه می شود.

محاوری با اشاره به اینکه بهداشت و مراقبت از دندان کودک تنها متوجه مادر نمی شود بلکه باید این مسئولیت از جانب پدر هم مورد پذیرش قرار بگیرد اضافه نمود: دندان بچه ها زیر 2 سال را باید پدر و مادر با هم مسواک بزنند و محیطی شاد را برای کودک ایجاد کنند تا مسواک زدن برای کودک امری پذیرفته شده باشد.

متخصص دندانپزشکی بچه ها با اشاره به اینکه مسواک زدن برای بچه ها نباید موضوعی اذیت کننده باشد اضافه نمود: برای بچه ها زیر یک سال باید از مسواک انگشتی استفاده کرد و آرام آرام اقدام به مسواک زدن دندان کرد، بعد از یک سالگی مسواک انگشتی ارزشی ندارد و باید از یک سالگی به بعد از مسواک دستی استفاده کرد.

او بیان نمود: اگر به موقع و با ملاطفت مسواک زدن دندان کودک را آغاز کنیم کودک این موضوع را می پذیرد لذا مسواک زدن با آب خالی کافی است، تا 3 سالگی طبق استاندارد های جوامع پزشکی نیازی به استفاده از خمیر دندان برای بچه ها نیست، زیرا مواد اضافه خمیر دندان برای بچه ها زیر سه سال مضر است.

محاوری اضافه نمود: واقعیت این است که پوسیدگی ها در جامعه ما ژنتیکی نیست بلکه علت اصلی پوسیدگی تغذیه است اگر اصول تغذیه رعایت نشود، مسواک زدن فایده ای ندارد، باید از 6 الی 7 ماهگی مسواک زدن بچه ها را آغاز کنیم و حدود یک سالگی حتماً باید برای ویزیت به دندانپزشک مراجعه کرد.

او گفت: باید دندان های شیری بچه ها را تا 12 سالگی حفظ کنیم، زیرا اگر بهداشت را رعایت کنیم می توانیم دندان سالمی داشته باشیم، اگر نوزاد بعد از یک سالگی هیچ دندانی در نیاورد باید برای بررسی علل عدم رویش دندان به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه کرد.

متخصص دندانپزشکی بچه ها شرح داد: اگر بیماری خاصی در نوزاد وجود نداشته باشد یک کودک سه ساله می بایست، 20 دندان شیری در دهان خود داشته باشد، در حالت طبیعی این 20 دندان شیری درآمده تا 3 سالگی در داخل دهان قرار دارند و از سن 6 سالگی به تدریج می افتند تا اینکه در سن 12 سالگی 20 دندان دائمی جایگزین آن 20 دندان شیری می شوند.

منبع: همگردی
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4254

به "بهداشت دهان و دندان باید از چه دورانی رعایت شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهداشت دهان و دندان باید از چه دورانی رعایت شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید