بزرگترین فروشگاه صنعتی کالاهای پتروشیمی ایران راه اندازی می گردد

به گزارش دور زمین، مدیرعامل شرکت کالای پتروشیمی ایران از راه اندازی بزرگترین فروشگاه صنعتی کالاهای پتروشیمی ایران با تکیه بر توان داخلی در ماهشهر اطلاع داد.

بزرگترین فروشگاه صنعتی کالاهای پتروشیمی ایران راه اندازی می گردد

به گزارش خبرنگاران، مظاهری در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه انرژی کیش با اشاره به امضای توافقنامه میان این شرکت و انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران(استصنا)، گفت: شرکت کالای پتروشیمی با انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت(استصنا) توافقنامه ای را امضا کردند که بر اساس آن، شرکت کالای پتروشیمی مسئولیت ساخت داخلی اقلام و تجهیزات وارداتی مجتمع های پتروشیمی و تامین آنها را در کوتاه ترین زمان ممکن بر عهده دارد.

وی اضافه نمود: به عبارت دیگر بحث تامین کالاهای صنعتی مورد احتیاج (استاک) به وسیله فروشگاه های صنعتی(استاکیس) در این تفاهم نامه مطرح شده است. فروشگاه های صنعتی به انبارهای کالایی گفته می گردد که تمامی احتیاجهای شرکت های فراوریی پتروشیمی را تامین و در کمترین زمان ممکن، محصول را در اختیار مشتریان قرار می دهند. مظاهری با بیان اینکه فروشگاه صنعتی در منطقه ماهشهر راه اندازی می گردد، اضافه نمود: منطقه ماهشهر دارای موقعیت استراتژیک است و به عنوان قلب پتروشیمی ایران شناخته می گردد؛ به همین دلیل، فروشگاه صنعتی نیز در این منطقه راه اندازی می گردد.

وی با تاکید بر اینکه پیش از این، بیشتر محصولاتی که در فروشگاه های صنعتی فروخته می شدند، وارداتی بودند، اظهار کرد: این در حالی است که پس از انعقاد تفاهم نامه با استصنا، قرار بر این شد که از ظرفیت های داخلی در تامین کالاهای صنعتی استفاده گردد و کالاهای فراوری داخل به عنوان کالاهای انبار شده در ماهشهر به فروش برسد.

مظاهری در مورد زمان اجرایی شدن پروژه مذکور شرح داد: تاکنون قدم های مناسبی در مورد اجرایی شدن پروژه برداشته شده که می توان به امکانات انبارداری و حمل ونقل اشاره نمود؛ با این حال، باید به عنوان بزرگترین محل فروش کالاهای انبار شده، با فراورینماینده ها تعاملات موثری برقرار گردد.

مدیرعامل شرکت کالای پتروشیمی در مورد نوع محصولات موجود در این فروشگاه صنعتی، شرح داد: شرکت کالای پتروشیمی همیشه منابع مورد احتیاج فراورینمایندگان پتروشیمی را تامین نموده است و ازاین رو، این شرکت توانسته پرمصرف ترین اقلام مورد احتیاج پتروشیمی ها را شناسایی کند و در لیست کالاهای انبار شده در منطقه قرار دهد. تاکنون حدود 30 درصد از پروژه صورت گرفته و در حال تکمیل است؛ به این ترتیب امیدواریم تا یک سال آینده حدود 80 محصول اصلی در انبارهای استاک موجود باشد.

مظاهری با اشاره به تحریم های بین المللی علیه ایران در مورد هدف از تاسیس این فروشگاه صنعتی، گفت: پتروشیمی ها، اغلب مواد اولیه خود را از خارج کشور تامین می نمایند؛ این در حالی است که به دلیل اعمال تحریم ها و مسائل بین المللی، اکنون تهیه قطعات از خارج با چالش و محدودیت های زیادی همراه شده و به همین دلیل باید بازارهای داخلی و محصولات فراوریی را به پتروشیمی ها معرفی کرد تا به تامین احتیاجهای خود از بازارهای داخلی ترغیب شوند.

وی اضافه نمود: شرکت کالای پتروشیمی پیش از تحریم ها، یکی از واردنمایندگان بزرگ قطعات یدکی از شرکت های اروپایی به حساب می آمد و این در حالی است که ظرفیت فراوری این قطعات در داخل کشور به وسیله مهندسی معکوس وجود دارد.

مظاهری از استقبال پتروشیمی ها از این طرح اطلاع داد و اضافه نمود: آنها تمایل دارند که قطعات مورد احتیاج خود را در کمترین زمان ممکن تامین نمایند.

وی یکی دیگر از مزایای تامین کالا از فروشگاه صنعتی را گردش نقدینگی پتروشیمی ها دانست و خاطرنشان کرد: خرید از فروشگاه های صنعتی در گردش نقدینگی پتروشیمی ها تاثیر به سزایی دارد؛ برای مثال شرکت های پتروشیمی برای برطرف نگرانی از کمبود کالا، محصولات مورد احتیاج خود را در حجم بالا خریداری و در انبارها نگهداری می نمایند. این در حالی است که فروشگاه صنعتی همیشه تمامی کالاها را موجود دارد و پتروشیمی ها احتیاجی به خرید مازاد و نگهداری کالا در انبارها ندارند و می توانند با اطمینان خاطر مواد اولیه و قطعات را در کوتاه ترین زمان ممکن تهیه نمایند.

مدیرعامل شرکت کالای پتروشیمی تفاهم نامه دوم با استصنا را مربوط به پروژه گروه سرمایه گذاری انتخاب اعلام و اضافه نمود: یکی دیگر از پروژه هایی که به عنوان ساخت داخلی شناخته می گردد، پروژه پنتان هگزان است که از اولویت بالایی در مجموعه هلدینگ نفت و گاز انتخاب برخوردار است. قرار است که از منابع ارزی برای این پروژه استفاده نگردد. این پروژه نیز تاکنون مراحل طراحی اولیه و مخازن خود را پشت سر گذاشته و در مرحله اجرای آن است.

مظاهری ادامه داد: پروژه پنتان هگزان به عنوان یک پروژه پایلوت در سطح ملی برای فراوریات داخلی در نظر گرفته شده است و برای رسیدن به این مهم، تاکنون با 20 شرکت داخلی که در این زمینه فعالیت می نمایند، مشاوره شده است.

وی با اشاره به اینکه 95 درصد پروژه پنتان هگزان با استفاده از ظرفیت های داخلی تامین شده است، گفت: پتروشیمی ها به طور 70 درصد از فعالیت های خود را از داخل تامین می نمایند و این در حالی است که 97 درصد تامین احتیاج پروژه پنتان هگزان به وسیله محصولات داخلی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 خرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1523

به "بزرگترین فروشگاه صنعتی کالاهای پتروشیمی ایران راه اندازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین فروشگاه صنعتی کالاهای پتروشیمی ایران راه اندازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید