برگزاری جشن ثبت جهانی جنگل ابر در شاهرود

به گزارش دور زمین، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت: جشن ثبت جهانی جنگل ابر 21 و 22 آبان در بخش بسطام شهرستان شاهرود برگزار می گردد.

برگزاری جشن ثبت جهانی جنگل ابر در شاهرود

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان، مهدی جمال با اعلام این خبر اضافه کرد: جشن ثبت جهانی جنگل ابر هم زمان با برگزاری جشن ملی ثبت جهانی جنگل های هیرکانی به طور هم زمان در استان های گیلان، مازندران، گلستان، سمنان و خراسان شمالی برگزار می گردد.

او با اشاره به ثبت جنگل های هیرکانی در فهرست جهانی یونسکو، توضیح داد: یک زون از 6 زون این جنگل ها که در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است به جنگل ابر شاهرود اختصاص دارد، با ثبت این مجموعه جنگل ارزشمند با عنوان جنگل های هیرکانی، استان سمنان دارای نخستین اثر ثبت جهانی شد.

جمال گفت: جنگل ابر شاهرود به دلیل ویژگی های منحصربه فردی که دارد در سطح ملی مطرح شده و ثبت جهانی آن زمینه معرفی هر چه بیشتر این میراث طبیعی را در سطح بین المللی فراهم نموده است.

در چهل و سومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکو، جنگل های هیرکانی ایران به ثبت جهانی رسید. جنگل های هیرکانی پس از بیابان لوت، دومین اثر بزرگ طبیعی ایران بوده که در فهرست جهانی قرارگرفته است. جنگل های هیرکانی در بخش هایی از پنج استان سمنان، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی قرارگرفته است.

منطقه ابر در 40 کیلومتری شمال شرقی شهرستان شاهرود استان سمنان واقع شده است، این منطقه که به نام جنگل های ابر معروف است ارتفاعات آن به شکل چمنزار بوده و مراتع آن دارای درخت است و در پایین دست آن نیز جنگل با گونه های متنوع دیده می گردد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2080

به "برگزاری جشن ثبت جهانی جنگل ابر در شاهرود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری جشن ثبت جهانی جنگل ابر در شاهرود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید