آنالیز گرفتگی رگ های خونی با دستگاه تصویربرداری لیزری، پایش آتش قبل از شعله ور شدن

به گزارش دور زمین، گروهی از محققان یکی از شرکت های دانش بنیان دستگاه تصویربرداری لیزری را به بازار معرفی کردند که علاوه بر کاربردهای زیستی و بیولوژیکی برای صنایع غذایی و بعلاوه پایش آتش سوزی کاربرد دارد.

آنالیز گرفتگی رگ های خونی با دستگاه تصویربرداری لیزری، پایش آتش قبل از شعله ور شدن

امیر اسداللهی از محققان این طرح در گفت وگو با خبرنگاران گفت: سیستمی که ما طراحی کردیم، سیستم تصویربرداری اسپکل لیزری است که در کاربردهای بیولوژیکی، برای بررسی جریان خون استفاده می گردد.

وی مهمترین کاربرد این سیستم را در اتاق عمل دانست و اظهار کرد: این دستگاه برای بررسی گرفتگی رگ ها به وسیله بررسی حرکت گلبول های قرمز مورد استفاده قرار می گیرد.

اسداللهی، مطالعات بررسی بهبود زخم، سوختگی و بررسی شبکیه چشم را از دیگر کاربردهای بیولوژیکی سیستم تصویربرداری اسپکل لیزری نام برد و افزود: این سیستم علاوه بر کاربردهای بیولوژی دارای کاربردهایی در صنایع غذایی است که از جمله آن می توان به بررسی فاسد شدن میوه ها و غذاها اشاره نمود.

این محقق با اشاره به کاربردهای این سیستم در حوزه های صنعتی، شرح داد: این سیستم بعلاوه برای تشخیص آتش سوزی قبل از آنکه شعله آتش زیاد گردد، کاربرد دارد؛ به این معنا که این دستگاه می تواند تغییرات بسیار اندک را در محیط های بسیار بزرگ پایش کند.

اسداللهی به بیان نحوه مکانیزم عملکردی این سیستم پرداخت و خاطر نشان کرد: اساس کار این سیستم تصویربرداری، پراکندگی نور لیزر است، به این صورت که نور لیزر به نمونه تابانده می گردد و پراکندگی نور را دریافت می نماید و پس از بررسی نور پراکنده شده و تصاویر گرفته شده، بر اساس داده هایی که ارائه می دهد، می توان فهمید که در چه نقاطی حرکت وجود دارد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در زمینه آتش سوزی، با حرکت مولکول های هوا می توان به وقوع آتش سوزی پی برد و برای بررسی گرفتگی عروق، این دستگاه با حرکت گلبول های قرمز خون، اطلاعاتی را به کاربر ارائه خواهد داد.

این دانشجوی دوره دکتری دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه از مکانیزم عملکردی این دستگاه می توان برای هر مکانی که بخواهیم حرکت آشکارسازی دهیم، استفاده کرد، یادآور شد: برای نمونه، قبل از وقوع آتش سوزی، از نقطه ای آغاز به گرم کردن می گردد و این گرم شدن باعث خواهد شد که مولکول های هوا با سرعت بیشتری حرکت نمایند؛ از این رو پراکندگی نور در آن ناحیه تغییر خواهد نمود و ما از این طریق می توانیم قبل از آنکه آتش شعله ور گردد، متوجه وقوع آتش سوزی شویم.

به گفته این محقق، از این سیستم حتی در محل انباشت زباله ها به منظور پایش آتش سوزی استفاه می گردد.

این محقق با بیان اینکه این محصول در این شرکت دانش بنیان مراحل مطالعاتی و ساخت را طی نموده است، خاطر نشان کرد: این دستگاه برای کاربردهای زیستی و آزمایشگاهی تکمیل شده و گام بعدی ما این است که این دستگاه را برای کاربردهای اتاق عمل، آماده کنیم که این مطالعات در شرکت در دستور کار قرار گرفته است.

وی از تجاری سازی سیستم تصویربرداری اسپکل لیزری اطلاع داد و گفت: ما با حضور در نمایشگاه ایران ساخت پیروز به فروش این دستگاه شدیم و پیش فاکتورهای آن نیز صادر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5446

به "آنالیز گرفتگی رگ های خونی با دستگاه تصویربرداری لیزری، پایش آتش قبل از شعله ور شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز گرفتگی رگ های خونی با دستگاه تصویربرداری لیزری، پایش آتش قبل از شعله ور شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید