انتخابات پارلمانی تاجیکستان؛ نتایجی که قابل پیش بینی است

به گزارش دور زمین، به اعتقاد بیشتر تحلیلگران نتایج انتخابات پارلمانی امروز تاجیکستان قابل پیش بینی است.

انتخابات پارلمانی تاجیکستان؛ نتایجی که قابل پیش بینی است

به گزارش خبرنگار دفاتر منطقه ای خبرنگاران، ششمین دوره انتخابات پارلمانی تاجیکستان ساعت 6 صبح امروز به وقت محلی آغاز شد.

تعداد واجدان شرایط شرکت در این انتخابات را کمیسیون مرکزی انتخابات و همه پرسی تاجیکستان حدود 4 میلیون و 800 هزار نفر عنوان کرده است. از این تعداد، 210 هزار نفر برای نخستین بار در انتخابات شرکت می کنند.

به منظور اخذ آراء انتخاب کنندگان در سراسر تاجیکستان 3410 شعبه و در خارج از این کشور 39 شعبه ایجاد شده است.

بر فرایند انتخابات امروز بیش از 230 نفر ناظر خارجی نظیر کنندگان سازمان همکاری های شانگهای، اتحاد کشورهای مستقل مشترک المنافع، سازمان امنیت و همکاری اروپا و نهادهای مربوطه منطقه ای نظارت خواهند کرد.

مجلس کنندگان تاجیکستان دارای 63 کرسی می باشد که 41 نفر (65 درصد) از طریق حوزه های تک کنندگی و 22 نفر (35 درصد) نیز از طریق فهرست های حزبی انتخاب می شوند.

در انتخابات پارلمانی امروز تاجیکستان هفت حزب سیاسی زیر حضور یافته اند.

حزب اصلاحات اقتصادی

حزب کشاورزی

حزب کمونیست

حزب دموکرات

حزب سوسیالیست

حزب سوسیال دموکرات

حزب خلق دموکرات

برای اشغال کرسی های این مجلس 240 نفر نامزد معرفی شده است که 101 نفر از آنها به حزب حاکم خلق دموکرات متعلق بوده و 139 نفر دیگر از 6 حزب سیاسی کنندگی می کنند.

حزب سوسیال دموکرات با معرفی 5 نفر، پائین ترین تعداد نامزدها را دارد.

به اعتقاد بیشتر تحلیلگران محلی و خارجی، با حضور هفت حزب سیاسی در این انتخابات همانند دوره های قبل بیش از سه چهارم کرسی های مجلس کنندگان در اختیار حزب حاکم خلق دموکرات قرار خواهد گرفت.

در حال حاضر در تاجیکستان علی رغم موجودیت نظام چندحزبی، در حقیقت برای حزب خلق دموکرات رقیب جدی وجود ندارد. این موضوع دلایل مختلفی دارد که مهم ترین آن در راس این حزب قرار داشتن امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان می باشد.

احتمالا به این دلیل است که سایر احزاب شرکت کننده در این انتخابات برای فعالیت های تبلیغاتی خود تلاش و هزینه های خاصی انجام ندادند.

از سوی دیگر عدم وجود رقابت های فعال انتخاباتی و از قبل قابل پیش بینی بودن نتایج آن منجر به کاهش توجه انتخاب کنندگان و همچنین رسانه ها و شبکه های اجتماعی نسبت به انتخابات شده است.

بنابر این کارشناسان بر این باورند که در انتخابات امروز تاجیکستان در مقایسه با انتخابات پارلمانی پنج سال پیش که میزان مشارکت مردم بالای 85 درصد بود، شاهد رقم پایین تری خواهیم بود.

ح

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 فروردین 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2435

به "انتخابات پارلمانی تاجیکستان؛ نتایجی که قابل پیش بینی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات پارلمانی تاجیکستان؛ نتایجی که قابل پیش بینی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید